Брзи и вкусни јадења

Moderator: Модератори

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by Lena_nela » 06 Oct 2015, 09:56

Ајде па кога ке го направите ,кажете какво ви испаднало и дали ви било вкусно (thumbsup)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by Tina9 » 28 Feb 2016, 13:21

Дебора спомна еднаш рецепти, а јас чим слушнам збор рецепт одма активирам гугл и барам помош (tongue)

Ова пред некој ден го пробав и е многу вкусно. Брзо е ако гравот ви е претходно сварен.

Салата со грав

Ова се мерките што јас ги ставив (само за мене и торте)
- две раце грав - го сварив
- млад кромид
- морков
- маслинки
- копар

сос: две лажици јаболков оцет, 1/2 лажица сенф, маслиново масло, сол, црн бибер

Гравот се меша во сосот додека е уште топол/врел за да упие. Потоа се додаваат другите состојки и се остава да излади. Многу вкусна салата. Ја искомбинирав од неколку.

Одговори

Return to “Рецепти и готвење”