Греано вино

Moderator: Модератори

Одговори
Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Греано вино

Post by Vesela » 03 Dec 2013, 15:51

Девојки има некој рецепт да ми даде за греано вино. Сега е сезона па некако ми се припи (brows)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Греано вино

Post by Debora » 03 Dec 2013, 15:53

Леле Веселко пред малку мислев да ве прашам за рецепт. (w1) Големите умови исто мислат. =)) (pipi)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Греано вино

Post by Радост » 03 Dec 2013, 15:56

Варено вино:

Литар црвено (црно) вино. Добро домашно, Кавадарка или Витач.
Се става во тенџере на не многу јак оган.
Се додава 1 лажица мед и една лажица шеќер.
Потоа се додаваат 300 мл. сок од јаболка или 300 мл. сок од боровница. ( ова е по желба )
Кога ќе почне виното скоро да врие се додаваат неколку каранфилчиња, малку цимет и парчиња портокал/јаболки.
Се чека да зоврие и се служи топло.


(drool) (drool)

Јас ќе ја чекам наредната зима пак за ова задоволство. (pipi)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Греано вино

Post by Vesela » 03 Dec 2013, 16:00

Еве сега прочитав еден рецепт на интернет. Сега ќе го напишам, а вечер ќе го пробам.
За една чаша грано вино:
200 мл црно вино ( Каберне совињон)
Сок од 1/2 порокал
Цимет
Каранфилче
Шеќер по желба (2-4 лажички)зависи кој колку сака благо.
Кората од портокалот се сече на тенки ленти.
Сето се става на тивок оган да се загрее и шеќерот да се истопи, но да се внимава да не зоврие виното.
Потоа се прецедува и се служи во шољи.
Ова личи на добро и мора да се проба.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Греано вино

Post by Debora » 03 Dec 2013, 21:25

Радост фала за рецептот, си направив и многу е убаво. (w1) (само без сок го направив, оти немав природен)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Греано вино

Post by Радост » 03 Dec 2013, 21:30

Нека ви е наздравје! :) И јас многу често го имам правено без сок, со исецкани јаболки и било исто превкусно. (thumbsup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Греано вино

Post by Debora » 03 Dec 2013, 21:32

Да, такво е и моето. Со исецкани јаболка. (rad) Фала. (a2)

kuklickaaa
Нов член
Нов член
Мислења: 65
Придружен: 29 Oct 2013, 12:45
Им се допаднал: 45 пати

Re: Греано вино

Post by kuklickaaa » 03 Dec 2013, 22:05

dusicki vikaat bilo dobro i za kaslica greanoto vino...dali e dozvoleno vo bremenosta jas oti vcera se napiv edno case za rakija za da ja smiram kaslicata

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Греано вино

Post by Debora » 03 Dec 2013, 22:14

Кукличка во принцип во бременоста не е дозволен алкохол, ние имаме начин да се ослободиме од него, ама бебушите немаат развиена одбрана од него и врз нив делува посилно. Ништо нема да му биде на бебето оти вчера си се напила, ама подобро лечи ја кашлицата со други работи. (smile)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Греано вино

Post by happiness » 12 Jan 2015, 19:41

denes napraviv geeno vino i beshe mnogu vkusno
resiv da spodelam recept
i lajca sheker
40 ml voda
kora od portokal (malku)
1/4 isceden portokal
cimet
karanfilce
malku crna biber
se vari na tivok ogan koga ke se stopi shekerot se dodava
200 ml polusuvo vino
se topli na tivokogan i koga ke pocne da isparuva pred da zovrie se cedi i se sluzi (beer)

Одговори

Return to “Рецепти и готвење”