Што вкусно ќе јадеме денес

Moderator: Модератори

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Што вкусно ќе јадеме денес

Post by sunshine_2012 » 19 Nov 2015, 12:33

Полнети пиперки и зелка салата.

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Што вкусно ќе јадеме денес

Post by Lena_nela » 19 Nov 2015, 18:53

Денес правев лазањи со мелено месо и печурки

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Што вкусно ќе јадеме денес

Post by Vesela » 11 Dec 2015, 16:09

Денес спанаќ со кисело млеко

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Што вкусно ќе јадеме денес

Post by Радост » 11 Dec 2015, 19:36

Праз, суви пиперки и месо. (piggy)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Што вкусно ќе јадеме денес

Post by Vesela » 12 Dec 2015, 11:23

Радост те молам пиши рецепт за праз со месо. Никогаш не сме правеле ( ни кај мајка ми и незнам како се прави, а такова стврост ме фатила за тоа.
Инаку ние денес за ручек имаме мусака со модри патлиџани и зелка салата.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Што вкусно ќе јадеме денес

Post by Debora » 04 Jan 2016, 16:47

Потпечени макарони. Од кога се токмев да направам, ехеее од лани. (laugh1)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Што вкусно ќе јадеме денес

Post by Vesela » 04 Jan 2016, 17:46

Ние денес гравче, доста беше мрсно, пукнавме веќе од јадење :)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Што вкусно ќе јадеме денес

Post by Vesela » 21 Jan 2016, 12:28

Малку даја обновиме темата: Денес кофтиња од мелено месо со компир пире и зелка салата

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Што вкусно ќе јадеме денес

Post by Радост » 22 Jan 2016, 08:25

Vesela wrote:Радост те молам пиши рецепт за праз со месо. Никогаш не сме правеле ( ни кај мајка ми и незнам како се прави, а такова стврост ме фатила за тоа.
Инаку ние денес за ручек имаме мусака со модри патлиџани и зелка салата.

Извини! Премногу ти се извинувам :(, не знам зошто не сум го видела постот, а ја отварав темата после него.

Месото се пржи ( може и ребра може и чиста кртина), само со сол и бибер. Се трга настрана во тањир.
Празот се пржи во зејтинот од месото постојано мешајќи, додека не добие потемна златна боја. Се посолува му се става бибер и пола филџан вода. Се става капак и суви надробени пиперки, па се остава на скроз тивок оган додека не испари водата.
Се става месото внатре и се меша додека не добиеш густина по твоја желба.


Прави во тенџере што не ти лепи.


Денес за ручек: ќофтиња, рестован компир и марула салата.

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Што вкусно ќе јадеме денес

Post by Maceto » 22 Jan 2016, 11:44

И ние слично како Радост,мм ќе ни спрема ќофтиња од диво месо,компирчиња и салата,ама за салата уште незнаеме каква (piggy)

Одговори

Return to “Рецепти и готвење”