Подготовка на меса

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Подготовка на меса

Post by Debora » 25 Jun 2010, 15:18

prvenka wrote:Denes ke dinstam svinko meso so peceni kompiri i mnogu salata
Mesoto ke go premackam so senf,malce voda zacin i na tivko
Kompirot go pecam na plovinki,go zasekuvam malku odozgora puter,vegeta i crn biber...poubav kompir ne ste probale
Е така темата е отворена, сега пишувајте. Јас да ви кажам ич не ме бива за меса, сигурно ќе научам нешто од вас. (thumbsup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Подготовка на меса

Post by Debora » 29 Jun 2010, 16:52

Немаме месарки на форумов а? (smile)

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Подготовка на меса

Post by prvenka » 01 Jul 2010, 08:47

Eve jas sum mesarka,mnogu sakam da gotvam meso iako ne se poznava po mene,zasto onoj sto gotvi i jade a ja bogami ne (smile) Eve sega ke Vi kazam deka koga spremav svinsko but za vikendot,vecerta prethodno go premackav so senf i taka stoese cela vecer.Naredniot den go staviv vo pecenjara,ako nemate toa tavce pokrieno so folija.Pred da go stavam da se pece go zasoluvate so vegeta solca,moze i da go spikuvate so lukce ako jadete luk.Vo tavceto stavate malce zejtin i voda.Go ukljucuvate na pojako 200stepeni,koga ke zamirisa veke mesoto go namaluvate na 180 i taka poleka se pece na tivko mozda 2-2.5 saati.Pri kraj,poslednite 40-tina minuti mozete da mu iseckate kompir i toj da se pece.5-10min pri kraj ja trgate folijata ili kapakot za da porumenat odozgora.Mnogu e vkusno vaka mesoto.

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Подготовка на меса

Post by prvenka » 23 Feb 2011, 20:16

Eve vi go receptot za selsko meso,mmmmmmmmm....mnogu e vkusen
700gr svinsko meso(od pleska po moznost najmeko e,mada jas staviv svinski but,kako sakate)
300gr meleno meso
500gr svezi pecurki sampinjoni
Svinskoto se sece na kocki i se proprzuva,se przat i malite koftinja(prethodno jas melenoto meso go spremiv so fant i go ostaviv bar 30 min vo frizider da se stvrdne)Koftinjata koga ke gi proprzite neka bide vo istata tava kako mesoto no mesoto trgnete go za da ne se zgmecat koftencata.Koga ke gi ke zavrsite so koftinjata trgnete gi vo tanjir,i vo tavata vratete go mesoto,stavete gi pecurkite,iseckani ako se mnogu golemi i przete zaedno.Doatavete vo tavata zacinite:
1 lazice senf
1 lazice bukovka
1 lazice crn biber
1/2 lazice nane
3 lista lovorov list
1 suva piperka
1 lazice sol
1 lazice vegeta
malku crven piper zaradi boja
Dolite 1/2 L voda i taka ostavete sve zaedno dodeka ne provrie vodata.
Seto ova vratete go vo zemjeno tavce,stavete gi koftinjata i pokrite go so folija.Pecete na pocetok edno 15-tina min na 200,a posle namamelete na 180 i pecete uste 90min.Na kraj rastvorete posebno 4 lazici brasno vo ladna voda i stavete ja smesata vo tavceto,izvadete ja folijata i ostavete taka da vari uste 20-tina min.(vnimavajte koga mesate koga go stavate brasnoto da ne vi se raspadnat koftinjata)mmmmmmmm mnogu e vkusno,iako lici tesko za pravenje ednostavno e probajte,mazite ke gi voodusevite (laugh1)

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Подготовка на меса

Post by JasminaJN » 23 May 2011, 11:53

Подготовката на месото му ја препуштам на мм (laugh1) (thumbsup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Што имаме денес за ручек

Post by Lejla7 » 04 Jun 2012, 19:39

Деборче, еве јас како искусна за лесни „печи“ рецепти да ти кажам дека свинското (вратот) никогаш не го варам пред да го печам, туку го промивам добро, го зачинувам и го ставам да се пече со малку водичка без масло во огноотпорен сад. По еден саат можеш да додадеш и насечкани компири (јас ставам и златна мешавина) под мевцето и после пак печеш уште еден саат. Може и помалку во зависност од месото и шпоретот (smile) Нјам нјам е после, јас многу сакам печено месо, прженици избегнувам

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Што имаме денес за ручек

Post by Hera » 04 Jun 2012, 21:28

Е многу доцна се вклучувам, ама добро е што било вкусно мевцето. И јас не памтам кога последен пат сме купиле свинско. Ретко готвиме месо, а кога ќе се решиме и наш избор е пилешкото.
Е сега, вратот е ногу масен дел и јас никако не би варела свинско, така пилешкото може да се готви.
Ако е дебело парчето како бутче, а имаме многу време за печење, мене ми највкусно ама баш без никакви додатоци, само насолено, ставено во подлабок сад со капак и оставено со саати на тивка темпретаура во рерна. Ова ми е научена од мајка ми и верувајте дека нема некој да не ја прашал како го готви месото кога пречекува гости. Самото си пушта течност и маснотија, ако е кртина може зејтинче да се стави во тавчето.
Ако се тенки парчиња како кременадли, вратот е најубав на скара, посолен и со вегета, намачкан со зејтин. Може и да се динста во тавче на рингла на зејтинче, многу малку вода и вегета.
Јас го сечам и на парчиња ситни, прво така да се издинстаат, ама не и да почне да се пржи. Па додавам кромид сецкан, морков и малку бело вино, да се издинста се, па после да се пржи.
Друга варијанта што ја правам и со бело месо, значи пак динстање па додавам печурки и растворена во ладна вода супа од печурки. Додавам зачини и многу црн пипер, убав и брз сос некако излегува.
Е така, нека стојат идеиве напишани за некој нареден пат. (smile)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Подготовка на меса

Post by Lejla7 » 25 Jun 2012, 15:46

Јас и парчињата свински врат или кременадли ги печам во огноотпорен сад на вода без додавање масло, значи не мора да е цело парче, само се скратува времето на печењето доколку месото е насечено...што вели Хера, месото само се прави (smile)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Подготовка на меса

Post by Sashka » 06 Dec 2012, 10:27

Еве и од мене еден рецепт за селско месо,ги има еден куп рецепти,ама мене овоа ми е некако најубаво и не толку комплицирано (smile)

Селско месо

800 грама свински бифтек (не мора да е бифтек а и количината не мора да е таа нели (smile) )
4 главици кромид (поголемки)
1 кутија свежи шампињони
4-5 пиперки (може и повеќе)
50 мл бело вино
2-3 лажици кисела павлака
1 мала лажичка сенф
80 гр брашно
малку путер, кашкавал, говедска супа или вода, масло, вегета, сол

Месото се сече на коцки и се динста во вода со масло и сол, во покриено тенџерче,па кога месото ќе биде омекнато, се трга капакот и се остава водата да изврие,т.е. месото малку да се пропржи.
Шампињоните се чистат,сецкаат и се пржат со вегета (јас при крај обавезно им додавам бибер).
Се пржат исецканиот кромид и пиперките,убаво да омекнат.Им се додава месото и печурките.Се промешува и се трга од оган. Ова се става во земјена тава.Во тавата се додава сенфот, павлаката,виното,се меша и се прелива со сос приготвен на следниот начин: на 40-тина грама масло се пропржува 80 гр брашно, па се надолива со вода или говедска супа. Да не ве зачуди изгледот,ако е мн густо,додадете од супата. Откога ке се прелие со сосот,се става малку путер и се пече во незагреана рерна(заради земјената тава нели (smile) ). Кога ќе биде готово(значи да нема премногу течност а ќе си фати убава боја) се вади од рерна и се ренда кашкавал.

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Подготовка на меса

Post by sunshine_2012 » 11 Dec 2012, 04:59

super mi zvuci selskoto meso i da znaes deka ke go probam receptot pa ke vi pisamm kako ispadnal ala
fala mnogu.
inaku i jas mnogu sakam da gotvam i da pravam salati a i da se ispece meso epten sme meraklii :)

Одговори

Return to “Рецепти и готвење”