Салати

Moderator: Модератори

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Салати

Post by Ana.I » 29 Oct 2010, 12:27

Za ljubitelite na salati-tuna salata

2 konzervi tuna
1 mala tegla marinirani pecurki -seckani
6 do 7 kiseli krastavicki
1.5 do 2 pavlaki
1 lazica majonez
sol i biber po vkus

Se seckaat kiselite krastavicki i site sostojki se mesaat ubavo.Ja stavate vo frizider 10 do 15 min. da se oladi.
mnogu brzo se sprema,mnogu e vkusna i prakticna koga nemate jadenje ili koga spremate trpeza za gosti

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by Lady D » 17 Nov 2010, 16:07

Салата од компири:
Се варат 1 кг. компири и се сечат на кругови. Така исечените кругови се полеваат со половина чаша бело вино и се преливаат со прелив од :
- 6 лажици маслиново масло
- 2 лажици јаболков оцет
- 1 лажица сенф
- 1 1/2 главица ситно исецкан кромид
- сол
- црн пипер
Лесно се промешуваат компирите и одозгора се става сецкан магданос.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Салати

Post by Debora » 31 Jan 2011, 14:08

Пред неколку дена јадев салата од компири со кромид и додадени и варени јајца, Се запрепастив колку беше вкусна, одвај чекам да направам. (drool)

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Салати

Post by Lady D » 01 Feb 2011, 14:56

(drool) А варени компири, мајонез, варени јајца, сирење и кисели краставички (drool)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Салати

Post by Ana.I » 03 Feb 2011, 23:32

Lady D wrote:(drool) А варени компири, мајонез, варени јајца, сирење и кисели краставички (drool)
vkusnoooooo (w1)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Салати

Post by Ana.I » 11 Feb 2011, 22:53

Јас сум многу по салатите,а ова што ке ви го напишам може да се јаде како салата,со лебче или кифлички,но може и да го користите како сос со некор печено мевце-уште поубаво

Салата од младо кромидче

-1/2 урда
-4 китки млад кромид
-2 павлаки кисели
-2 лажици мајонез
-сол и бибер по вкус

кромидчето се сецка на кругчиња заедно со перцата и целата смеса се меша.Испаѓа голема количина,така да можете да ја направите и со половина смеса

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Салати

Post by JasminaJN » 31 May 2011, 16:55

1 марула
1 пакетче замрзната пченка
1 конзерва туна
1 пакетче кубети
100гр маслинки
Салатата добро се мие и сецка во дабок сад. Се додава туната, кубетите, варената пченка и сецканите маслинки, сол и оцет по желба
Пријатен апетит

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Салати

Post by malenaD » 16 Jun 2011, 18:11

Дали некој од вас има правено салата од цвекло??? Ако ја има молам за рецепта!!! Јас пробав еднаш на еден роденден и ми беше многу вкусна и убава ама незнам што точно се става мислам дека се става рендано цвекло од тегла,ориз,салама.... ???

Nina
Член
Член
Мислења: 103
Придружен: 07 Mar 2011, 12:52

Re: Салати

Post by Nina » 15 Jul 2011, 18:39

МаленаД, салата со ориз и салама незнам, но знам една многу вкусна салата со цвекло и морков. Многу добра комбинација се, плус богато со витамини!
Ако цвеклото е конзервирано (од тегла) обично го рендаш. Ако го купиш свежо од пазарче прво се обарува т.е. малку се вари но не многу да се превари. Откога ке се олади - исто така го рендаш. Рендаш и морков. Морковот мозе да е во помала количина од цвеклото, но зависи како си сакаш. Мене ми е супер 50:50.
Го зачинуваш со сол, зејтин и сок од лимон. Пожелно е малку со рака да ја истискаш салатата.
Повкусно и поосвежително не сум јадела (smile)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Салати

Post by Lejla7 » 23 Jun 2012, 10:46

Маринела, ќе се смееш за овој рецепт, ама еве да ти пишам:
Аргатски таратор
Една поголема краставица се сецка на коцкички, се толчи (или сецка) лукче, се додава сол по желба, вински оцет и ладна вода и ете ти го тараторот.
Многу е освежителен при жешко време, а јас си го сакам и онака покисел и посолен. Инаку го викаат аргатски затоа што е евтина и полесна варијанта на нормалниот таратор-нема павлака, демек аргатите ваков јадат. Смешки.

Одговори

Return to “Рецепти и готвење”