Салати

Moderator: Модератори

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Салати

Post by happiness » 12 Dec 2014, 17:25

eve edna pokaloricna salata
brokula obarena (treba da preovladuva vo salatata se ostanato se dodatoci )
pcenka okolu dve race jas koristam zamrznata si ja varam (smile)
pileski stek przen i malku dinstan na sitni parcenca
magdonos kolku poveke toa pozdravo (rolll)
si pravam preliv od edna pavlaka i edna lajca majonez za vkus
ja mesham dodavam sol crna piper i toa e toa
dokolku ste ljubiteli na kashkaval moze da se dodade secen na kocki i taka ja imam probano
na zdravje

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Салати

Post by happiness » 12 Dec 2014, 17:36

eve i eden preliv za salati mene mi e mnogu vkusen (drool)
2-3 race indiski orevcinja ne soleni i ne peceni se ostavaat vo voda da kisnat okolu 3-4 saati se stavaat vo blender ili nutri bulet (smile(jas prvrn gi melam vo secko a koga ke pocnam da dodavam voda so racen pasator prodolzuvam) )se melat koga ke bide sitno zrnesta masa se dodava
sok od pola limon
2lajci maslinovo maslo
i ceshne luk zgmeceno
magdonos
sol crna piper
malku origano
i se dodava voda malku pa se blendira ako e gusto povtorno se dodava voda (mene mi treba okolu pola casha )

ovaj preliv mene mi e najubav so krastajci rokvica marulka mozi da se kombinira so morkov piperka brokula tikvicki.... tie kombinacii gi imam probano i e vkusno
si go seckam zelencukot vo pajna dodavam od prelivot mesham i gotovo (brows)
na zdravje

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Салати

Post by Lena_nela » 13 Oct 2015, 18:42

Барав некоја нова салата за именденот да направам и навистина тука има премногу убави рецепти (thumbsup) Еве и од мене неколку ,мислам дека ке ви се допаднат,ние дома мн си ги сакаме!

Пилешка салата со цвекло

3 парчиња пилешки гради
500 гр конзервирано цвекло
500 мл кисела павлака
4 лажици мајонез
сол и црн пипер
Месото се вари, а потоа се сецка на коцки. И цвеклото се сецка на коцки и се додава во месото, се додаваат мајонезот и павлаката и се зачинува.
http://i62.tinypic.com/28i0yz6.jpg

Салата со пченка
Потребно е едно пакетче пченка (шеќерац)
Една голема павлака(колос е добра за оваа салата)
2-3 лажици мајонез и
Копар 100гр.(или колку ли е гр. едно пакување)
Пченката се подварува со малку сол се процедува и се става во подлабок сад се додава павлаката,мајонезот и поголемндел од копарот (мал дел од копарот оставам за декорирање)добро се промешува се и одкако ја сервирам ја наросувам со останатиот копар.
http://i57.tinypic.com/34ya7t0.jpg

Салата со семки и сусам
Потребно едно пакетче семки од тиква(лупени),пакетче сончоглед,сусам, 2 павлаки(чашки),2-3 лажици мајонез и 1 кг.урда.
Семките и сусамот се потпекуваат и се мешаат со павлакат,урдата,мајонезот.Одкако добро ке ја измешам ја сервирам,а одозгора ја поросувам со благ буковец.
http://i60.tinypic.com/2sbo4r4.jpg

Одговори

Return to “Рецепти и готвење”