Салати

Moderator: Модератори

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Салати

Post by Lejla7 » 10 Apr 2013, 08:37

Оваа салата си ја направив бидејќи ми се јадеше зеленчук во сите бои, така да нема име, аа многу ми беше вкусна

Малку подварена брокула, разделена на поситни парчиња (количина по желба)
Ротквици насечкани на тенки кругчиња
пченка од конзерва (или замрзната)
Младо кромитче насечкано покрупно или поситно по желба
Неколку варени јајца насечени на парчиња (по можност со тие машинките што ги делат на 6 дела ама не кругови)

Се ова се меша, освен јајцата кои се ставаат одозгора на крај. Се зачинува со со, црн пипер, зејтин и јаболков оцет по желба. Може да се стави и прокељ во салатата или пак марула, што имате тоа

Пролетно и здраво

ilovebabies
Домашен член
Домашен член
Мислења: 597
Придружен: 05 Apr 2012, 23:53
Му се допанале: 159 пати
Им се допаднал: 194 пати

Re: Салати

Post by ilovebabies » 26 Apr 2013, 11:45

mhmhmhmh eve edna brza i preubava salaticka so makaroni :
-300 gr. makaroni vareni
-3-4 domati/patlidzani :D
-75 do 100 gr. crni maslinki
-150 do 200 gr sirenje
-okolu 00 gr. shunka
-6 laz.maslinovo Maslo, magdonos,3-4 laz. vinska kiselina, bel biber :)
Vo gotovite svareni i scedeni makaroni stavame dve laz. maslo i promesuvame, domatite gi delime na osminki :) maslinkite gi cistime od koskata i gi seckame na pogolemi parcinja, sirenjeto na kocki, sunkata na dolgi lenti.i Dodadame magdonos.Kiselinata sol i biber, masloto Seto zaedno mesame i dodvame na salatata.

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Грчка салата

Post by malenaD » 06 Jul 2013, 10:28

Грчка салата!!!
Потребно : патлижани,крставици,тврдо сирење(кравјо,мешано,не е важно по вкус),кромид,маслинки,масло,оригано,копар и сол.
Значи прво се сечкаат патлижаните( по големки парченца ) па краставиците,се сече кромидот на тенки парченца (како месечинки, него ситниш)се посолува,се помрсува,се промешува и одозгора се става сирењето исечкано на коцки,маслинките и се зачинува со оригано и копар.
Пријатно уживање, не заборавјате чаша ладно Узо (drool)
Еве како треба да изгледа

http://s21.postimg.org/am6aeewdj/grcka_salata_300.jpg

само што јас парченцата го сечкам уште на пола од ова што е на сликава!!!

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Салати

Post by Vesela » 15 Oct 2013, 15:18

Вчера направив една многу убава салата и за овој период е совршена.
1/2 главица зелка се сечка ситно
1 морков
1 цвекло
1 јаболка кисела
се рендаат. Се додава сол, зејтин и јаболков (или балсамико ) оцет. Ме изненади убавиот вкус што го дава јаболкото во салатата.
Инаку оваа салата има и покалорична верзија, наместо оцет и зејтин се става 2-3 супени лажици мајонез и неколку капки лимонов сок.

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Салати

Post by RedRose30 » 04 Jan 2014, 19:34

Мојата денешна креација (rad) (rad) (rad) :

Сецкана марула, рукола, младо кромидче
варени јајца - исечени на кругови
пченка од замрзнатата, запржена со маслиново масло

дресинг: сирење, сенф, малку мајонез, семки од тиква и сончоглед (испасирано сето во сецко или блендер)

зачинето со маслиново масло, балсамико и малку сол .... мммм (drool)

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Салати

Post by Ninushka » 26 Mar 2014, 19:51

Специјален поздрав за Редроуз (brows)
Јас салатата ја правам со ориз во кесички што го има во кам. Една кесичка околу 120 гр е и се варат 15тина мин (пишува што како на упатството). Некако тој ориз ми е најубав за летнава салата што мене уствари ми е ручек :)

3 кесички ориз и 2 големи туни во парчиња (филе). Мешан зеленчук околу 200-250 грама ( по желба си ставам и повеке) и додавам една рака варена црвена леќа.
Прво туната ја оставам да отстои во сок од лимон додека го варам оризот и зеленчукот. Го вадиме оризот од кесичките и мешаме се на куп. Убава е и топла и ладна (отстојана)
Бон апетит! (beer)

NadicaG

Re: Салати

Post by NadicaG » 26 Mar 2014, 20:03

нина супер е рецетов (thumbsup) ,обавезно ќе го направам (brows)

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Салати

Post by Ninushka » 26 Mar 2014, 20:09

Нема да се покаеш-верувај (brows) Јас две дози си направив и за утре, ладна да имам хахахах (pipi)

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Салати

Post by RedRose30 » 26 Mar 2014, 20:15

А оваа количина што ја напиша сама ја јадеш??? А таква линија имаш (rolll) Многу добар рецепт, ќе го пробам, обожавам салати (brows)

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Салати

Post by Ninushka » 26 Mar 2014, 20:17

хахахах ме изнасмеа. ооо мила јас имам баеги...ај да не речам голем ке речам-кондиционо спремен апетит (rolll) од тогаш кога се видовме до сега имам лизнато баеги по грешка ама ова е храна која не ме дебели мене. немам гајле (rolll)

Одговори

Return to “Рецепти и готвење”