Теста

Moderator: Модератори

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Теста

Post by Ana » 08 Oct 2010, 13:07

vcera pravev brzi krofnicki -
2 jajca
2 solji zejtin
2 solji brasno
1 paketce vanilin seker
1 paketce prasok za pecivo
4 lazici seker

so lazice se stavaat vo vrel zejtin
po zelba se jadat :) seker vo prav, kremce, med so orasi... (thumbsup)

Kjara
Модератор
Модератор
Мислења: 439
Придружен: 11 Nov 2009, 17:48
Им се допаднал: 6 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by Kjara » 09 Oct 2010, 08:56

Ги направив крофните на Ана и се превкусни :grin: мора да ги пробате како американски крофнички се :grin:

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by Ana » 09 Oct 2010, 18:30

e sega konecno ti vrativ za orizot hahahahahaha
mislam deka barem 2 pati nedelno go pravam (rolll)

Kjara
Модератор
Модератор
Мислења: 439
Придружен: 11 Nov 2009, 17:48
Им се допаднал: 6 пати

Јадења од тесто

Post by Kjara » 19 Oct 2010, 17:22

М Е К И Ц И


ПОТРЕБНО Е :

- 1 кг брашно
- 1 квасец
- Сол
- 2 јајца
- 3 лажици масло
- На врв на ножот пециво
- 5 дл млака вода


ПОДГОТОВКА

Се замесува тестото кое отстојува 1 час. Од кога е стасано тестото се прават мекици и се пржат во врело масло.

Bon apetit (thumbsup)

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by Ana » 27 Oct 2010, 13:50

Kjara bravo za mekicite (cl)
napraviv pola doza ama sledniot pat samo cetvrtina. mnogu ispadnaa i od pola (laugh1)


aj sea nekoj recept za pastrmajlija.... sakam testo kako stipskata :)

velesanki ve molam nemojte da mi se nalutite i vasata ja sakam (thumbsup)

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by Lady D » 27 Oct 2010, 14:33

Еве штипска најубава пастрамајлија ;)

1 кrр. брашно
30 rp. квасец
800 гр. свинска кртина
сол
маст

Замесете го квасецот со малку топла вода да стаса. 3амесете го брашното со топла вода и малку сол, ставете го стасаниот квасец и измесете го тестото добро да биде средно меко. Оставете го да стаса. Од кога ќе стаса, повторно размесете гo и поделете го на 8 топки. Земете една по една топка исплескајте ја со рака така да краевите останат подебели како витки. Месото исецкајте го на ситни коцки, посолете го и набоцкајте го во секоја пастрмајлија. Ставете преку месото по 1 мала лажичка маст и ставете ги во рерна да се печат. Од како ќе се испечат завиткајте ја секоја пастрмајлија во алуминиумска фoлија, а потоа во салфета за да oмекнат. Можете да ги комбинирате со било што по Ваш вкус, најубави се со туршија и лути пиперчиња :)
Добар апетит!

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by Lady D » 27 Oct 2010, 14:35

Ах заборавив, месото освен со обична сол, се посолува и со црвен пипер (thumbsup)

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by Ana » 27 Oct 2010, 15:40

za crveniot pieper si znam :) barem tolku znam :)
obavezno gi pravam denovive i ke ti kazam kakvi mi ispadnale (thumbsup)

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by Lady D » 27 Oct 2010, 16:13

:) Јас да си ја кажам целата рецепта (laugh1) Ајде па чекам да ми кажеш какви се :)

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Јадења од тесто

Post by Ana » 28 Nov 2010, 21:44

testo za pica
600 gr brasno
30ml zeltin
3 lazici pavlaka (ednas nemav pa staviv jogurt ;-) )
280 ml mlaka voda
1/4 svez kvasec
malku sol i seker

se se mesa ubavo, se deli na dva dela, se premackuvaat dvata dela so zejtin i se ostava vo frizider 30min

ova testo e za dva pleha od relna

Одговори

Return to “Рецепти и готвење”