Теста

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Проја

Post by Debora » 14 Aug 2012, 22:55

Веќе имаме една рецепта за проја, ама да ја напишам и оваа. Ја направи еден ерген пријател, ама толку беше вкусна (drool) , што сите заклучивме дека е спремен за женење. (laugh1)
Значи еве го тестото, а он имаше ставено по 300 гр салама и 300 гр сирење, а озгора беше посипана со сусам.

Проја

4 јајца се матат како за торта со едно мало лажиче сол
се додава 1/2 шоља зејтин,
1/2 л кисело млеко или јогурт
се додаваат 10-12 лажици пченкарно брашно
5-6 лажици бело брашно
( односот на пченкарно спрема бело брашно секогаш да биде 2:1)
1 пециво

Во смесата по желба се става сирење, салама, спанаќ итн

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Теста

Post by Matea27 » 15 Aug 2012, 23:28

ај ке ве замолам да го прочитате првиот пост на Ана на првата страна за крофничките,јас го запишав и го направив ама од крофнички ни к,како сум се изнервирала....како може на две шолји брашно да се става две шолји зејтин,на мене не ми е јасно,абе тоа кога почна да се дели зејтинот,мајка ми после тоа ми се смееше ми вика кој ти го кажал овој рецепт,како може толку многу зејтин со толку малце брашно,нема логика....ај ве молам кажете ми да не е нешто грешка напишано или мене не ми се погоди,инаку до сега нема ништо ми се погрешено,баш се зачудив сега,па го фрлив тестото... (ner) (ner) (ner) (ner)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Теста

Post by Debora » 15 Aug 2012, 23:39

Матеа јас немам поим, никогаш не сум правела крофни. Ама Кјара коментирала дека убави испаднале, а ако е грешка немало да биде така. (confus) Ана одамна нема пишано..., ако некој друг знае нека напише.

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Теста

Post by Nespretna » 15 Aug 2012, 23:50

Да не се работи за помали шољи за зејтинот? Инаку не знам...

И јас еднаш се зафркав со еден рецепт за бајадера од интернет. Сега одам само на проверен рецепт, од особа што знам дека до детали ќе ми даде точен рецепт.

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Теста

Post by Nadja » 14 Nov 2012, 15:38

Пирошки

1кг. брашно
500мл. млеко
1 квасец
1 голем филџан зејтин
3 лажички сол
2 лажички шеќер
сирење

Се замесува тесто од брашното, млекото, квасецот, зејтинот, солта и шеќерот. Се остава да стаса 30 минути. Потоа пак се премесува. Се кинат парчиња и од секое парче се расукува тенка кора. Врз парчињата се става сирење (да биде дробено) и парчињата се виткаат како ролат. Потоа се пржат.

Крофни

3 јајца
6 лажици шеќер
500мл. млеко
1 голем филџан зејтин
1 квасец
брашно

Од состојките се замесува тесто и се остава да стаса 30 минути. Потоа пак се премесува. Се расукува кора со дебелина колку еден прст. Крофните се сечат со чаша и се пржат.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Теста

Post by kit-kat » 23 Nov 2012, 23:15

Еве го Козињакот

1. БРАШНО 1 КГ може и повеќе да оди
2. 200-250гр.СУВО ГРОЗЈЕ
3. 250 ГР ШЕЌЕР
4. 5 ЈАЈЦА
5. 1 ДОЈДЕН КВАСЕЦ(воден квасец малку топло млеко 1 лажица шеќер 2 лажици брашно)
6. 125мл.МАСЛО
7. 1-2 ВАНИЛИН ШЕЌЕР
8. 1-2 РЕНДАНА КОРА ОД ЛИМОН ИЛИ ПОРТОКАЛ
9. 250мл.ТОПЛО МЛЕКО.

Убаво се меси се остава на топло да стаса се дели на 2 дела.Од секој дел се вадат по 3 дела од кој се засукуваат долги парчиња се плетат две плетенки па се ставаат во подмачкани со маргарин форми долги четвртасти за да се правилни формите.Па се оставаат пак да стасаат се мачкаат со јајце од горе и се посипуваат со сусам.Се печат на 180-200 степени околу 1 час.Убаво да извријат ама да не изгорат.Јас им ставам одгоре хартија за печење.
BON APETIT

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Теста

Post by kit-kat » 23 Nov 2012, 23:23

Козињак со афион
1 кг брашно
150гр шеќер
1 маргарин омекнат на собна температура
1 дојден квасец
4 јајца
250мл топло млеко
Се замесува и се остава да скисни.Па се дели на 4 дела.Од секој дел се прави ролат и се филува со
250гр.млеко
200гр шеќер
200гр афион сето ова убаво зовриено и изладено
Се печи и се јаде

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Теста

Post by Nadja » 15 Dec 2012, 13:58

Проја

3 јајца
2 мали филџани кисела вода
2 мали филџани зејтин
3 мали филџани бело брашно
4 мали филџани пченкарно брашно
1 пециво
200гр. сирење (дробено)

Соленки

1 маргарин Кристал
250мл. зејтин
250мл. млеко
2 жолчки
1 квасец
1 лажичка сол
брашно

Соленките се печат.

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Теста

Post by Nadja » 09 Jan 2013, 18:36

Италијански панцероти

Тесто:

1 маргарин Кристал (растопен)
200мл. јогурт
200мл. млака вода
2 лажички сол
1 јајце
1 пециво
1кг. брашно

Фил:

250гр. сирење (дробено)
150гр. шунка (сецкана)
1 јајце
3 лажици павлака

За премачкување:

100гр. маргарин
2 јајца

Се мешаат брашното, пецивото и солта. На средината се прави вдлабнатина и во неа се ставаат јогуртот, растопениот маргарин, јајцето и водата. Се замесува тесто. Се расукува тенка кора и се сечат квадрати. Врз секој квадрат се става од филот. Краевите на квадратите се преклопуваат. Маргаринот се топи. Се става врз квадратите и потоа се премачкуваат со изматените јајца. Се печат во подмачкан плех.

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Теста

Post by Bela » 15 Jan 2013, 23:12

Ги направив крофните и соленките од Надја и супер ми испаднаа, другиот пат ќе правам пола мера од крофните многу испаднаа (laugh1) . И мекиците од Кјара се преубави.

Одговори

Return to “Рецепти и готвење”