Ручек за еден/два дена

Moderator: Модератори

Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Ручек за еден/два дена

Post by Peperutka » 08 Dec 2010, 12:01

Дали кога правите ручек,гледате да има за два дена или пак само за тој ден а наредниот ќе подготвите нешто друго?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Ручек за еден/два дена

Post by Debora » 08 Dec 2010, 12:15

Бидејки не одам на работа правам денес за денес, ама се случува и да ни остане од некое јадење и следниот ден јадеме од истото.

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Ручек за еден/два дена

Post by Ana.I » 14 Dec 2010, 11:38

znam da zgotvam i za ednas,no i za dva dena.Bidejki sme dvajca,jas i soprugot,a jas odam po mnogu saati na rabota i nemam mnogu slobodno vreme,gotvenjeto za dva dena mi e spas,no se soglasuvam deka poubavo e i povkusno da se ima sekoj den taze zgotveno jadenje

mosa
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 03 Feb 2011, 22:53
Им се допаднал: 1 time

Re: Ручек за еден/два дена

Post by mosa » 22 Feb 2011, 16:51

Bidejki sum doma sekogas si gotvam samo za denes bidejki mm ne sakada go jade jadenjeto od vcera pa taka sekogas imam novo jadenje.Mene ne mi preci zosto sekogas gotvam kolicindki malku za da ne se frla jadenejeto posle.No neznam koga bi odela na rabota kako bi pravela.No bi se snaogala bidejki i jas ne sakam bas mnogu jadenje od vcera,no ne mi preci da jadam i taka bidejki podgreano vo mikro mi e ok.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Ручек за еден/два дена

Post by Vesela » 14 Mar 2013, 15:30

Поранокога бевме само јас и мм, знаев да зготвам за два/три дена однапред, или да јадем сто ќе најдеме. Ама откако е роден синко секој ден се готви ( мора да признаам дека имам помош од мајка ми) инаку ако готвам после работа ќе ручаме во 19 часот (rolll) (rolll) (rolll) (rolll) (rolll) .

ninag
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 24 Sep 2011, 19:48
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Ручек за еден/два дена

Post by ninag » 14 Mar 2013, 17:34

jas koga bev doma na porodilno poslednite 2 meseca gotvev presno denesno jadenje no otkako pocnav na rabota sekoj den rabotnoto vreme mi se menuva pa nemam mn.vreme za gotvenje ako sum vtora smena gotvam odsabajle ako sum odsabajle na rabota gotvam za naredniot den no i mn.cesto i svekrvata gotvi taka da koga kako nekogas so denesnoto jadenje go jedeme i vcerasnoto (smile) takva ni e situacijata no sepak presno zgotveno e podobro

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Ручек за еден/два дена

Post by Filigran » 14 Mar 2013, 19:06

Nie sme sami so mm. Sekogas koga gotvam ne znam so mera da gotvam , da ima samo za dvajca. Taka sto sekogas imam za dva pati da jademe, osven ako nekoj ne dojde na gosti. Ccesto se slucuva da dojde nekoj bas na rucek, pa taka podobro e sto gotvam povekje (rolll) Vo sreda i petok postime pa koga ke napravam jadenje vo sreda mi istanuva i za vo petok. Sakam da gotvam no odam na rabota i ponekogas sum mnogu umorna pa ubavo mi doagja koga imam zgotveno za dva pati (thumbsup)

Одговори

Return to “Рецепти и готвење”