Рецепти за зимници, туршии и секако ајвар :))

Moderator: Модератори

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Рецепти за зимници, туршии и секако ајвар :))

Post by Trena » 16 Sep 2011, 00:19

Еве да отворам овде тема , па можи ќе споделиме некој рецепт.
Ние ( Јас и мм) за зима ставаме следно : Ајвар, туршија , кисела зелка и по некоја салата и компот.
Оваа година направив компот од праски , а сакам да направам и мармелад од праски или модри сливи.
Ајварот го правам во копродукција со свекрва ми и му ставаме и црвени домати, туршијата ја ставам лично , а зелката со мм (laugh1)
Мајка ми прави сос од домати ( популарно наречен домата) , а јас си измислив свој производ , кој верувам ќе ви се допадне и затоа ќе оставам тука рецепт.
Сосот е едноставен и е многу убав за на зима како сос за шпагети или тестенини , а може да се стави и во манџи.Нема никлакви конзерванси, а кога ќе се отвори има вкус на свеж домат.Скроз е природно , па може да се два и на мали деца.
Значи вака :

ЗИМСКИ СОС ЗА ШПАГЕТИ ала Трена

Потребно : 5-6 кг црвени домати ( јас земам од розевите .Послатки се .)
2-3 китки магданос
2-3 големи лажици крупна сол
Подготовка : Доматите се мијат и се лупат , а потоа се рендаат или се сецкаат на ситни парчиња.Се додава ситно исецкан магданос и сол по вкус.Смесата се става во тегли и се затвора добро. Теглите се редат во рерна ( несмеат да се допираат една со друга) и се пушта рерната на 100-150 степени зависно од јачината на рерната. Се оставаат да се пастеризираат 1 сат , а потоа се гаси рерната и се оставаат да се изладат природно , најдобро преку ноќ.
Утре дента ( или откако целосно ќе се изладат) се виткаат во парче весник - секоја тегла и се поставуваат на ладно место да стојат преку зима.
Го користам најчесто на следниов начин:
Во тавче на оган ставам малку маслиново масло.Отварам од теглите и истурам една цела тегла во тавчето. Додавам бибер , малку киселина ( и г. лажица) , 1 лажичка шеќер и босилок. Смесата врие некаде половина час за да се згусне , а потоа се додава над шпагетите и најодозгора се наросува пармезан.Може да се појача и со подпржено мелено месо , но мене ми е вака, без месо, поавтентичен вкус.
Исто така кога правам боранија и манџа компири во тенџерето истурам по една тегла.
Од оваа доза , зависно дали доматите се по сочни ( воденави) или помеснати можат да излезат 5-6 тегли.
Пријатен апетит. (thumbup) (thumbup) (thumbup)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Зимници, туршии и секако ајвар :))

Post by Vesela » 06 Sep 2013, 13:51

Девојки дајте рецепт за Печи гмечи пиперките за туршија

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Рецепти за зимници, туршии и секако ајвар :))

Post by kit-kat » 15 Sep 2013, 14:30

Домашен кечап со лукче

Се рендаат миените домати на крупната страна од рендето.Лушпата се фрла.
Се варат во тенџере подолго време убаво да испари водата и да се згусти(Јас 15 кг ги пржев околу4-5 часа)
Пред вадење се става 1 и пол чаша масло сол по вкус сецканици магдонос малку шеќер( пола чаша - да не се расипува) како и сецкано лукче или во прав.
Се собира во тегли топол кечапот и покриени теглите со волнени крпи да вакумираат до наредниот ден.
Добар апетит (smile)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Рецепти за зимници, туршии и секако ајвар :))

Post by ripcence » 15 Sep 2013, 17:09

kit-kat wrote:Домашен кечап со лукче

Се рендаат миените домати на крупната страна од рендето.Лушпата се фрла.
Се варат во тенџере подолго време убаво да испари водата и да се згусти(Јас 15 кг ги пржев околу4-5 часа)
Пред вадење се става 1 и пол чаша масло сол по вкус сецканици магдонос малку шеќер( пола чаша - да не се расипува) како и сецкано лукче или во прав.
Се собира во тегли топол кечапот и покриени теглите со волнени крпи да вакумираат до наредниот ден.
Добар апетит (smile)
И моите го прават вака само уште додаваат и босилок, мммм прекрасен шмек (smile)

ilovebabies
Домашен член
Домашен член
Мислења: 597
Придружен: 05 Apr 2012, 23:53
Му се допанале: 159 пати
Им се допаднал: 194 пати

Re: Рецепти за зимници, туршии и секако ајвар :))

Post by ilovebabies » 20 Sep 2013, 09:50

ve molam recept za lutenka !! (thumbsup) uff kako mi se prijade sega......Barem edndo tegle dve da si napravam :))

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Рецепти за зимници, туршии и секако ајвар :))

Post by kit-kat » 20 Sep 2013, 14:26

Еве ја лутенката.Мајка ми ја прави и ми дава неколку теглиња бидејки луто само мм јаде.

ЛУТЕНКА

10кг црвени пиперки(печени,лупени,мелени во машина за месо на крупно)
5 кг црвени домати(измиени и печени во рерна им се вади лушпата и се сецкаат на рака или во сечко)
1 филџан црвена киселина
200 гр шеќер
1 литар масло
сол по вкус
1 китка магдонос
малку лук
лути пиперчиња.

се варат доматите да испари водата,се додаваат пиперките и убаво како за ајвар да се пржат.
Се додаваат останатите состојки без пиперчињата и магдоносот.
Повторно се пржат со маслото убаво.Пред вадење се ставаат лутите пиперки(количина по вкус-може сецкани за полуто,или цели за лут шмек)и магдоносот.
Се бере во тегли се мачка на леб и се јаде (laugh1)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Рецепти за зимници, туршии и секако ајвар :))

Post by Радост » 20 Sep 2013, 14:32

Да потврдам дека и ние по истата рецепта цел живот ја правеме и сме научени на нејзе. Највкусна и најавтентична ми е. Годинава веќе сме на 3-тата тегла. (lovet)

ilovebabies
Домашен член
Домашен член
Мислења: 597
Придружен: 05 Apr 2012, 23:53
Му се допанале: 159 пати
Им се допаднал: 194 пати

Re: Рецепти за зимници, туршии и секако ајвар :))

Post by ilovebabies » 20 Sep 2013, 15:10

mhhhh mhhhh mhhhh da mi ste zdravi i zivi, kitkat golemo Fala za receptot (rad) ajde otkako ke napravam ke ve viknam site na po edno lepce so lutenka :))

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Рецепти за зимници, туршии и секако ајвар :))

Post by Vesela » 20 Sep 2013, 15:28

Девојки,
ај кој ја има рецептата за печи гмечи нека пише. Ние правиме везни пиперки во тегла со лук, магдонос, морков. Ама ММ се запнал за печи гмечи.

NadicaG

Re: Рецепти за зимници, туршии и секако ајвар :))

Post by NadicaG » 01 Oct 2013, 10:21

eve ja receptata za tetovsko makalo:
5kg zeleni piperki vezani se melat i przat vo 1/2 kg zejtin
potoa 5kg crveni domati i 15 crni domati se pecat i melat
koga ke pocnat piperkite ubavo da zamirisuvaat se dodavaat smesata od meleni domati i crni domati
pred kraj se dodava sol po vkus,magdonos seckan dve glavici i edna lazica seker.
zeski teglite ,zeska smesata se stava vo tegli i se pokriva so keba da postoi 24h
ubav apetit (smile)

isto zaboraviv da pisam pravime zelen ajvar brz:
4kg zeleni piperki se pecat i melat
10 crni domati se pecat i melat,se dodava 100gr seker,100gr ocet i se przi vo 1/2 kg zejtin,zejtinot jas go kratam,taka ako sakate po mrsno staveto 1kg zejtin
se vrie seto ova samo 1h,na kraj se dodava 2 lazici golemi senf i se sobira isto zeska smesata,zeski teglite

ubav apetit (a2)


-

Одговори

Return to “Рецепти и готвење”