Филтри за вода

Moderator: Модератори

Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Филтри за вода

Post by Debora » 08 Apr 2013, 13:37

Во последно време размислувам да земам филер за вода. Водата од чешма е далеку од чиста, што од цевките, што од хлорирањето итн.
Дали користите филтер за вода и каков? Дали сте задоволни? Имате ли некоја препорака?

cicama
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 10 May 2013, 10:15
Им се допаднал: 5 пати

Re: Филтри за вода

Post by cicama » 28 May 2013, 11:31

Nie nemame filter za cesma, tuku kupivme bokaal so filter od 2,4 l od delimano,sekundarno filtrira i odma pinam voda vo sisinja i ja stavam vo fridz da imam ladna voda.Prezadovolni sme.Na bokalit ima i digital timer koj pokazuva uste kolku dena ima do krajot na filterot,koj pota se frla i se stava nov.

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Филтри за вода

Post by Bobe » 29 May 2013, 01:41

Mila Debora ako vo slucaj kupis najdes....te molam pisi super sto se otvori temava,nie imame golem problem pa kupuvame voda zosto ne stanuva zbor da pieme od nea....bukvalno sum sluga na vodata vo domot,isflekani casi(mora malku so ocet, da ti e sram da ponudis voda sto se vika),tendzerinja(premivanje non-stop)masinata za perenje uste malku pa ne ja gledam na arno ke mora nova(stavam calgon za bigor),imam i masina za sadovi nova e vo kutija mi e strav da ja povrzam,pegla(i za nea kupuvam voda).....itn da ne prodolzam ke mi se kaci pritisokot (smile) i se toa zaradi neorganiziranost na nekoi si 2 opstini ovde em slugi em finansiski ne unistuva...nie sakame direkt na ventilot sto e za voda da povrzeme filter ke se rasprasam i jas pa ke kazam ako najdam, ima filtri i na samite cesmi sto se stavaat no ne se mnogu dolgotrajni,ima i filter sto se povrzuva bas kaj ventilot na lavaboto pod nasa tetka kupi odprilika 100e(fintata e sto samo tamu ke vadi cista voda)....ako nekoj znae gon zamoluvam toplo da ni pise (smile) definitivno i da nemavme problem mislam deka pak ke stavevme zatoa sto e potrebno pa neli vodata e zdravje (smile) (smile) (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Филтри за вода

Post by Debora » 29 May 2013, 23:50

Бобе јас не сум ги проучила добро филтрите, само додека барав информации прочитав и дека некои се штетни..
Колку што гледам филтриве може да бидат со јаглен (најзастапени), влакна или со реверзибилна осмоза.
Филтрите што работат на прицнип на реверзибилна осмоза ги филтирале сите молекули што се поголеми од водата (арсен, нитрати, олово, натриум, флуор и некои органски соединенија), ама имаат негативни ефетки: ја деминерализираат водата (ги отстрануваат и минералите што ни се неопходни за здравјето) и pH на водата станува покисела заради тоа, а тоа ја нарушува киселоста во телото. А хлорот па не го филтираат целосно.
Всушност има спротивставени мислење и затоа сакав да го слушнам и мислењето на другите, и јас се надевам дека ќе напише некој. (smile)
Бокалот што го има Цицама стои како добра опција за филтрирање вода за пиење.

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Филтри за вода

Post by Bobe » 31 May 2013, 01:16

Deborce pa ti daleku poveke si gi proucila filtrite,jas ne ni imav ideja deka mozat da bidat stetni (scared) .....lele znaci da procackam na googleto malku fala ova mi bese korisno epten (smile) (smile) (smile)

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Филтри за вода

Post by belomorka » 10 Jul 2013, 07:38

Јас исто така мислев да купам филтер ама, кога и купував на мајками зеолит од фирмата енергетикс наидов на еден друг производ а тоа е магнетно стапче, кое се користи за магнетизирање на овадата. откако ке го ставиш во бокал со вода водата по 4 часа е мангентизирана и е жива вода што значи е алкана нема киселина во деа што е многу битно за организмот, бидејки и водата од чешмма и водата во флаша е мртва вода. стапчето е со неограничен рок на траење и чини 32 или 35 евра. и навистина се чуствува разлика во вкусот. моите си ставаат во фрижидер по 2 бокали и секогаш имат магнетизирана вода. а да заборавив да кажам дека водата е мангнетизирана наредните 30 часа.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Филтри за вода

Post by Debora » 19 May 2014, 22:08

Се заборавам да пишам тука. Не купивме филтер за на чешмата, ама си земав бокал за филтрирање на водата. Мислев дека ќе биде само играчка, ама разликата е огромна. Водата од чешма мириса мнооогу повеќе. Брита се вика фирмата, од Туш е, околу 1500 ден мислам дека беше.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Филтри за вода

Post by Debora » 10 Sep 2014, 11:38

Направиле испитување на 7 марки на филтри и се покажало дека некои од нив испуштаат во водата алуминум и сл. Еден од нив е и Брита. Еве го линкот до резултатите. http://labs.naturalnews.com/Water-Filte ... sults.html
Веројатно толку го подобрува вкусот на водата оти ги филтрира покрупните честички од цевките, ама па не ми треба екстра алуминиум. (rp)

Одговори

Return to “Разно за домот”