Инсекти во домот

Moderator: Модератори

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Инсекти во домот

Post by Peperutka » 09 Jun 2011, 20:06

Знаеме дека поради топлово време инсектите се размножуваат секаде па ги има и во домот.
Како се справувате со нив?
Јас до пред некој ден имав проблем со мравките,ни се појавија во спалната и во дневната соба,па купив спреј за инсекти Pronto,црвен е чудно е што само со две прскања,мравките не се појавија веќе (thumbsup) .Топло ви го препорачувам (smile)

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Инсекти во домот

Post by bubace » 13 Jul 2013, 04:53

Темава гледам ептен е неактивна, и никогаш да не биде, никој да види мака со овие гадотии по дома
Но...мене ми треба ваша помош.Живееме во нов стан, веќе три години.Се си беше ок,но ова лето се појавија бубашваби (drool) поточно мислам дека се лебарки. Сега се мали,ама кај и да е ќе пораснат ако не ги убиеме.
Давајте совети,идеи, помагајте што да купам,ставам,испрскам за да ги снема...Страв ми е пошто сега и Лана ми е тука...каде баш сега се појавија кога имаме бебе...

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Инсекти во домот

Post by kit-kat » 13 Jul 2013, 11:09

Ние имавме проблем на првиот спрат со мрави и мрави со крилја.Ништо не помагаше.
Еднаш во земјоделска апотека а и на тезги ги има,зедовме кинеска креда против буби.Многу ни помогна.
Случајно во весник прочитав дека мравите мразат краставици.И од каде што доаѓаа ставив лушпи од краставици.
Леле луѓе се спасивме.Не насенаа повеќе.Кога ги посматрав,само што ќе се приближеа до лушпата,со брзање бегаа назат (rolll)
Пробај нема што да изгубиш.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Инсекти во домот

Post by Lejla7 » 13 Jul 2013, 14:22

Бубаче, и јас како тебе пред два три дена загазив со напаст во нов стан, кај нас се појавија мравки, од оние ситните. Си нашле дупче во фугата меѓу плочките и си се шетаат низ цела дневна како да се дома. Се запрепастив. Ама, порано додека живеев кај мајка ми и татко ми, ни се случи ист ваков проблем и тогаш ни помогнаа мамките за мравки на Раид. Си ги видела во супермаркет сигурно. Исти такви, само поголеми има и за бубашваби. Па зошто да не пробаш - не се штетни за луѓето, а твојата Лана уште не лази за да ги чепка, нели?
И да не должам, јас веднаш купив и ставив од мамките и мравки повеќе нема. Првиот ден кога ги ставив, имаше насобрано огромен број мравки на нив, јадат од тоа што е внатре во неа и го носат во мравјалникот, така делува.Еве денес нема веќе ниедна. За три дена веќе дејството е 100%, а траат три месеци и не се скапи, можат да се заменат ако после пак се појават штетници. Поздрав

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Инсекти во домот

Post by carina » 21 Aug 2013, 23:48

јас мислам дека ништо не ги ништи бубашвабите.сигурно најискористени се нивните гени во гмо храната (smile) .едно лето не нападнаа,керка ми мала,не сакавме да викаме служба.ама во спална ги немаше ,само во дневна.нема што не ставив,со лепак за глувци ги ловев,тие мамците што ги спомнува лејла на секое ќоше ги имав.и ништо.кога злади ги снема.а се појавија кога ги реновираа неколку стана во зградата

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Инсекти во домот

Post by Vesela » 27 Aug 2013, 15:09

Помагајте. Не нападнаа оние малине лебарки. Одвратни се. Се пробав да ги уништам, џабе, неуништливисе. Ние се отрувме , они не (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) . Дури викнавме и стручно лице со професионално да испрска , ама ништо.
комшијата до нас е постар човек кој не ги ни приметува дека ги има буаблките и човеков што ни прскаше вика да отидам до кај комшијабва да испрскам , зошто тие сега се кријат кај него, кога ќе помине дејството на отровот пак ќе се вратат (ner) (ner) (ner) (ner) . Ама комшијава несака да чуе. (ner) Инаку станот е стар, ама е целосно реновиран пред да се преселиме.
Кажувајте чаре, се сум пробала од прашаци, спрејови, некој топчиња од боракс правев, кутии од РАИД, нема спас (comp) (comp) (comp) (ner) (ner) (ner) (ner)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Инсекти во домот

Post by Радост » 27 Aug 2013, 16:07

Излупи компири ама подебели нека се лушпите и наставај на неколку агли, остави ги така додека не се исушат и тоа на места каде највеќе што тие се движат. Мајка ми вика дека само со тоа го нашла спасот ...

Знам како ти е, језиво да чекориш низ дома. Се надевам брзо ќе си го вратиш мирот. (bu)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Инсекти во домот

Post by ripcence » 27 Aug 2013, 18:57

Кај нас дома нема никакви инсекти или многу ретко ама затоа пак имаме гуштерчиња и ги јадат инсектите, денес кај другарка ми гледам врие од лебарки, а никогаш претходно не сум ги забележала, ми кажа дека го купила тоа од топ шоп што се уклучува во струја против секакви штетници и и кажале дека првите две недели ќе излезат многу како наезда ќе излезеле сите од по ѕидовите а после ќе почнеле да бегаат. (confus) Језиво овие две недели...

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Инсекти во домот

Post by Lejla7 » 28 Aug 2013, 13:03

carina wrote:јас мислам дека ништо не ги ништи бубашвабите.сигурно најискористени се нивните гени во гмо храната (smile) .едно лето не нападнаа,керка ми мала,не сакавме да викаме служба.ама во спална ги немаше ,само во дневна.нема што не ставив,со лепак за глувци ги ловев,тие мамците што ги спомнува лејла на секое ќоше ги имав.и ништо.кога злади ги снема.а се појавија кога ги реновираа неколку стана во зградата
Не знам што да кажам, не сум ги користела мамките за бубашваби, ама тие за мравки стварно беа ефикасни кај нас. Ете нема ниту една мравка сега.
Знам едно време кога бев студентка дека стававме низ соба едни коцкички со нешто бело внатре против бубашваби, ама врска немам од кај сме ги купувале. Мислам оти колку толку помагаа. Бубашвабите се страшни (ner)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Инсекти во домот

Post by Lejla7 » 31 Jul 2016, 12:16

Вo врскa сo мaмките зa мрaвки нa Рaид - oние пoстaрите пaкувaњa сo плaстични мaмки пoвеќе не се вo прoдaжбa. Местo нив имa нoви-метaлни и oдaт пo еднa вo пaкувaње зa рaзликa oд стaрите кoи oдеa пo две. И врскa немaaт. Ене ги, ми стoјaт дoмa веќе две недели, a мрaвки нaсекaде. Мoрaв дa стaвaм Неoпитрoид зa дa се спaсиме.

Одговори

Return to “Разно за домот”