Градинарство

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Градинарство

Post by Debora » 09 Mar 2014, 20:56

Бобе јас со восхит ги читам твоите постови, напишани со таква страст и љубов за градинарство, цвеќарство, па животни, па уредување .... милина само да чита човек. (w1) (w1) (w1) (rad)
Така со душа ќе ги чекам новите. (laugh1) (brows) (big-hug)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Градинарство

Post by Bobe » 09 Mar 2014, 21:07

Деборче (big-hug) (big-hug) (big-hug) (big-hug) (big-hug) (love5)
туку убаво што спомена давам предлог да се отвори посебно тема за Цвекарство кога ке може :ymblushing: :ymblushing: :ymblushing: ...сега нели ке почне сезоната на цвекињата,па да споделуваме фотки,искуства,мислења,во одгледувањето и убавините нивни....еве на пример Беломорчето со орхидеите,кои и се врв (love5) (a2) (ке ме скрши (fr) (laugh1) ама јас си ја сакам)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Градинарство

Post by Debora » 09 Mar 2014, 21:14

Бобе, супер идеја. Па можеш ти да ја отвориш темата во момент на испирација. (love5) (w1) (bu)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Градинарство

Post by Bobe » 15 Mar 2014, 15:44

Еве една идеја како да започнете семе да посадите и да пресадите на мм (love5) позајмена од интернет (laugh1) тука стави за домати...ете ја и Кекса поубава ми беше сликата со неа (love5)
http://s28.postimg.org/6ic189vgt/S1670002.jpg


http://s12.postimg.org/6a3ju1yod/S1670004.jpg

http://s29.postimg.org/5slxxeyon/S1670011.jpg
е сега видовте дека се насадени во табла од јајца (laugh1) само што ке излезат ке пуштат коренчиња ги извади со мала лазичка и ги пресади има стиропор кои не му требаа.... ( работи со нив па има многу)таква му е работата таму ги пресади....тип....во таблата во едно квадратче стави по 2,3 семиња и кое е најголемо го пресадува,другите додека се заедно ги пресекува за тоа што се двои поголемо и појако да биде....ете пусти мерак што прави (laugh1) (love5)
доколку немате стиропор не мора моќе и во помала дрвена гајбичка или ако не сакате повеке коренчиња по едно две во саксии за на балкон,или било каде сакате вие (thumbsup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Градинарство

Post by Debora » 15 Mar 2014, 15:57

Супер е ова со таблата. (w1) Фала ти што споедели. (a2)
А Кекси стварно ти е како Тина Тарнер. (lovet) (w1) (w1) (w1)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Градинарство

Post by Petra » 06 Jul 2014, 22:44

Многу се израдував кога ја најдов темава. (rad) Сум заборавила дека ја има. :ymblushing: Периодов нешто голем мерак ме фатил за садење. Фала ви девојки за споделените искуства. Тука најдов некои информации кои ги барав, од голема корист се за мене. Немам основни познавања од градинарство, ќе прашувам. (smile)
Кит-кат, знаев дека дното треба да се издупчи, но за дренажата случајно прочитав некаде. Имаш убаво опишано. Пред некое време исто и јас засадив малини во саксии, гледам се фатиле. Немаат дренажа, се надевам ќе ги биде.
Имам и кориандер.
Во дворот имаме мн цвеќиња, дрвца, но ова се моите лични. (smile)
Бобе, Кекси права Тина Тарнер. Многу е интересна, убавица. Ова со расадите, супер е. (thumbup)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Градинарство

Post by Petra » 07 Jul 2014, 10:01

Кориандерот го насадив од семиња, зачин. Онака како експеримент, ај да ставам неколку во саксија и да видам дали ќе испадне нешто. И по некое време гледам две коренчиња. (joy) Едното се исуши , а другото некако го буткам да успее. Убаво почна да напредува, и по некое време гледам листовите му се расипаа, па се собраа, и кога фатив се ронеа како гриз. И така беше неко време. Потоа мајка ми го преместила да биде цело време на сонце, и гледам пак има нови листови.
Ако некој знае да ми каже какви услови се потребни за него, колку вода му е потребно.
Е сега заедничко со малините им е што бојата на листовите не е темно зелена туку посветла, како маалку жолта. Значи светла зелена. Не им се изгорени.
Дали треба нешто да им ставам. Сакам да биде природно.
Дали некој има слушнато дека талогот од кафе бил добар да им се става на растенијата???
(smile) (kup)

Accipiter82
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 27 Jun 2015, 19:51
Им се допаднал: 1 time

Re: Градинарство

Post by Accipiter82 » 27 Jun 2015, 20:10

Еве како да направите ефикасен природен пестицид

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Градинарство

Post by Debora » 20 Apr 2018, 12:32

Многу сакам да имам бавча, ама кај нас дворот е во сенка и тешка работа за тоа. Ќе треба да си најдам некое нивче. (rolll)
На балкон имам насадено марула (зелена и црвена) патлиџанчиња (уште се мали), феферончиња (чекам да никнат (sneeky) ), цвекло за листови, блитва, босилек и нане, насадив и џунџулиња за да ги штитат од напасти. Се е on a small scale, ама мерак бре. (rolll)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Градинарство

Post by Debora » 02 Jul 2018, 14:21

Првите плодови (сортата е таква, ситна) (lovet) , а веќе има формирано и феферончиња. (rad)

https://s15.postimg.cc/ittbu1s1j/20180702_1407101.png

https://s15.postimg.cc/x092pcv7r/20180701_125739.jpg

Што радост им удрив. (laugh1)

Одговори

Return to “Уредување на дом и градина”