Плочки

Moderator: Модератори

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Плочки

Post by Peperutka » 19 Dec 2010, 16:11

Какви плочки имате во домот и дали сте задоволни?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Плочки

Post by Debora » 23 Jul 2016, 11:41

Е и мене ме интересира ова. (smile) Летово планирам да ја реновираме кујната, ама не можам да одберам плочки. За подни сакам керамички или гранитни со шара која ќе имитира дрво. Ама за ѕидни бендисав едни што воопшто не одговараат за кујна, ќе треба да плачам кога ќе треба да ги чистам. (laugh1) Имаат многу нерамнини. Еве ги, ај кажете ми да се опаметам. (laugh1)

https://s32.postimg.org/nojhh4vol/Xh_Ek6qji_M0.jpg

Имате ли некоја препорака? (smile)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Плочки

Post by sunshine_2012 » 23 Jul 2016, 17:06

Овие се убави плочки и јас лично мислам дека повеке се како декорација, за во дневна или пак во трепезарија но мислам дека ке имаш голема мака ако ги ставеш во кујна за чистење ке е мака. моњ мислење, инаку се убави.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Плочки

Post by Debora » 23 Jul 2016, 18:28

Саншајн баш си во право, чистењето ќе биде вистинска мака. Ај, некогаш може некој ѕид во дневна ќе си направам, да помине меракот. (laugh1)
Да ве прашам дали знаете ова: во кујната сега имам паркет и ќе треба тој да се вади, па да се местат плочките. Ме загрижува што паркетот е лепен со писа, како ќе се иструга тоа? После одново ќе се мачка со некаков цемент? Не знам колку време би траело сето тоа, ич не сакам да заглавам со мајстори. (ner) На ѕидот имам плочки и тие треба да се вадат, знае ли некој каква е процедурата и за тоа? (kup)

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Плочки

Post by Maceto » 25 Jul 2016, 11:18

Деборче искрено не знам колку време ќе треба да поминеш со мајстори,јас се уфралм овде за да ти кажам дека најпрактично нешто што имам видено во кујна е како стакло што се лепи на ѕидот,значи рамно е,изгледа декоративно и убаво,а за одржување е прелесно,бидејќи кај моја блиска особа има и многу често таму сама си се служам во кујната и само ќе пребришеш и како ново е,а ги има стаклата во различни дезени,и изгледа убаво на око,а додека кај мене со плочите на ѕид во кујна е потешко бидејќи нели и низ фугите се прави лом (big-hug)

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Плочки

Post by Maceto » 25 Jul 2016, 11:21

Еве и некоја слика,мене многу ми се свиѓа,ете може некој го има овде,па ќе каже дали е практично или не (big-hug)
https://s31.postimg.org/5s6i9lczv/dekor ... _19213.jpg

https://s32.postimg.org/mnhniyvl1/dekor ... _19014.jpg

https://s32.postimg.org/jml53tscl/lakir ... _20329.jpghttps://s32.postimg.org/5zuqubst1/stakl ... _dizaj.jpg

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Плочки

Post by Debora » 25 Jul 2016, 19:05

Мачето и мене каленото стакло ми е многу убаво (w1) и згора на се ќе се избегнат многу компликации со мајсторите и времето. (thumbup) (кога ќе ми текне на тоа доаѓам во искушение да си го оставам паркетот (stomp) ). Ама гледав некаде дека 1 М2 беше околу 8000 ден. Ќе ми треба за два ѕида и за жал не му одговара на буџетот за плочки. (laugh1)

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Плочки

Post by Maceto » 26 Jul 2016, 09:39

Ауууу Деборче толку ли се спаки,епа тоа некако нели е многу (rp) 8000ден М2 (stomp) Ааааа неее,јас немам купувано и незнаев колку е цената,па ако малку поголема ти е кујната тоа прескапо ќе излезе (shaking) Во право си,избери си некои плочки и кога ќе си направиш се чекаме слики овде (big-hug)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Плочки

Post by Debora » 24 Oct 2016, 11:39

Заборавив да пишам тука. Не ставив плочки, туку ѕидни облоги од материјал како работната површина и во иста боја се. (некоја иверица ќе му дојде) Ги монтираа во ист ден со кујната, врз старите плочки, значи ептен брзо. За одржување засега не гледам проблем, па ќе видиме. (smile)
Плочките отпаднаа кога ми кажаа колку време ќе чекам да дојдат мајсторите, па и испадна дека ќе треба од подот да се вади старата кошулица, да се става нова, па плочки... не можев да си дозволам да бидам толку време без функционална кујна кога тука живееме.

Mari G
Нов член
Нов член
Мислења: 98
Придружен: 20 Apr 2016, 16:05
Му се допанале: 97 пати
Им се допаднал: 79 пати

Re: Плочки

Post by Mari G » 25 Oct 2016, 19:40

Дебора со здравје да си готвиш во кујната. Ние ги сменивме плочките заедно со кујната, тоа пред 5 г.Навистина многу време се губи...Добро е кога ќе ти текне дека има друга опција, па немора да се малтретираш долго (smile) .

Одговори

Return to “Уредување на дом и градина”