Како да се пишува на кирилица

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Како да се пишува на кирилица

Post by Debora » 10 May 2013, 16:07

На следниот линк има објаснето како да се пишува кирилица: https://support.microsoft.com/en-us/kb/258824

Хепи нашла и убави видеа за тоа како да се стави македонска подршка. Воопшто не е тешко.
Happy^_^ wrote:Еве преку видео објаснето за пишување на кирилица (thumbsup)

Како да пишуваш Кирилица на Windows XP

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... d2c-gXsIfk

Како да пишуваш Кирилица на Windows Vista

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... nJcpjoNh2E

Како да пишуваш Кирилица на Windows 7

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... t-IBdlmURs

http://i219.photobucket.com/albums/cc15 ... ki/2-4.jpg
Сашка објаснила за андроид мобилни телефони:
Sashka wrote:За телефони со Андроид оперативен систем инсталирав :
http://www.appbrain.com/app/appbrain-ap ... nkeys.apps
потоа ќе ви побара да направите account , може лесно да се направи
потоа ја отварате апликацијата appbrain-app-market и во кутијата за пребарување (search-ot ) впишувате AnySoftKeyboard
Треба да се инсталира и оваа апликација (AnySoftKeyboard)
Повторно во апликацијата appbrain-app-market во кутијата за пребарување пишувате AnySoftKeyboard - Macedonian и ја инсталирате оваа апликација ( што е всушност мк екстензија).
На крај ја отварате AnySoftKeyboard апликацијата, под Language & Keyboard > ASK Settings > Keyboards активирате барем една од трите мк тастатури и потоа треба да се смени input method од Android keyboard во AnySoftKeyboard
Малку е хаотично кога се чита, ама верувам дека ќе се снајдете лесно ;-)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Како да се пишува на кирилица

Post by kit-kat » 15 Jul 2013, 10:50

Уште еднаш ги замолувам сите пријателки на форумов за пишување на кирилица,за полесно читање.
Ако немате мак.подршка Дебора тука убаво објаснила.
Посебно кога се отвараат теми да бидат на кирилица,бидејки секогаш преуредуваме.
Извинете ако звучам како (cop) (cop) (cop) ама сето е за наше добро и форумов да ни биде беспрекорен.
Фала за разбирањето (smile)

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Како да се пишува на кирилица

Post by Winit » 15 Jul 2013, 11:51

kit-kat, znam deka denes jas otvoriv tema na latinica, no za zal od rabota nemam drug izbor.
Prvo ne koristam Windows, a vtoro spored pravilata na firmata nemame instalirano kirilica.
No za nikoj forum do sega ne bilo toa tolku problem. Ama vo red, eve veke nema da pisuvam za da nemorate da preureduvate.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Како да се пишува на кирилица

Post by Debora » 15 Jul 2013, 12:09

Винит, Кит кет не ти се обратила тебе лично, ова го велам затоа што јас го променив насловот на твојата тема во кирилца, веројатно уште пред да примети она.
Сме кажале дека ако навистина нема друг избор и мора да се пишува на латиница, нека биде латиница - ама тоа ќе биде тука таму некој исклучок.
Сепак нашето писмо е кирилица, да си го почитуваме и негуваме. (kup)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Како да се пишува на кирилица

Post by kit-kat » 15 Jul 2013, 13:00

Winit мила јас денес воопшто не ти се обратив тебе,не ни видов дека си отворила тема на латиница.
Извини ако те навредив.Јас конкретно на Надица темити ги преуредував.
Ако е хитно или ако се нема кирилична подршка во ред е,ама ако се може нека биде.
Јас и претходно се извинив да нема недоразбирање.А ако е од рабора не е проблем ;-)
Се надевам нема лутиш.

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Како да се пишува на кирилица

Post by Winit » 15 Jul 2013, 13:50

kit-kat, Debora, vi blagodaram za objasnuvanjeto.
Se izvinuvam ako postot mi bese malku drzok, sega go preprocituvam... (shaking)
Izgleda i mene hormonive pocnaa da me mavaat, i na rabota nekako stanuvam izbuvliva. (rp) i se nesto jas mrcam.
Ne se lutam voopsto se nadevam i vie ne mi zamerivte (kup)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Како да се пишува на кирилица

Post by kit-kat » 15 Jul 2013, 14:08

Нема проблем Винит.Тука сме да се подржиме и за добро и за лошо.Фала на разбирањето.
А и едно големо БРАВО ЗА Надица која ни пишала на кирилица денес (cl)
Знаши ја решивме дилемата.Така и сакам (thumbsup)
А за хормоните знам дека некогаш така тераат (laugh1) Разлавај се дури можеш (tongue)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Како да се пишува на кирилица

Post by carina » 19 Jul 2013, 18:22

ne znam sto mi ses luci so kompjuterov ama mi se izbrisa delot kaj sto gi ima jazicite.zatoa vi pisuva ponekogas na latinica.koga sum na drugiot kompj. sum so kirilica.posto mnogu se razbiram ke cekam nekoj da mi ja opravi rabotava.dotogas ve molam za razbiranje,drugiot kompj ne mi e sekogas dostapen.a ponekogas imam golema potreba da vi pisam

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Како да се пишува на кирилица

Post by Debora » 19 Jul 2013, 18:24

Каринаааа па рековме дека тие што стварно мораат да пишуваат на латиница мораат. Се разбира дека мора да ни пишуваш. (kup) (kup) (kup)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Како да се пишува на кирилица

Post by Happy^_^ » 21 Jul 2013, 12:16

Еве преку видео објаснето за пишување на кирилица (thumbsup)

Како да пишуваш Кирилица на Windows XP

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... d2c-gXsIfk

Како да пишуваш Кирилица на Windows Vista

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... nJcpjoNh2E

Како да пишуваш Кирилица на Windows 7

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... t-IBdlmURs

http://i219.photobucket.com/albums/cc15 ... ki/2-4.jpg

Одговори

Return to “Технички прашања”