Како да се пишува на кирилица

Moderator: Модератори

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Како да се пишува на кирилица

Post by kit-kat » 25 Nov 2013, 18:11

Еве како модератор уште еднаш да замолам(ова повеќе се однесува на новите членови кои не знаат)постовите ако може да се пишуваат на кирилица и со мали букви.
Се ова за полесно читање.
Исто така да има придржување до темите за полесно снаоѓање.
Ви благодарам (bu)
Се само форумов да ни биде како треба (kup)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Известување на е-маил

Post by Bobe » 25 Nov 2013, 20:37

I jas pisuvam na latinica (sad1) ,i ne znam dali moze nesto da se smeni,tastaturata,mislam da ne lupnam,ama kompjuterot mi e stranec (laugh1)
ako znae nekoj neka me upati (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Како да се пишува на кирилица

Post by Debora » 25 Nov 2013, 20:42

Бобе еве Хепи ставила линкови со објасување, вајда ќе може и странецот да научи. (rolll) Треба прво да инсталираш кирилица, па после преку тастатурата да менуваш.

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Како да се пишува на кирилица

Post by Bobe » 25 Nov 2013, 20:49

смеџки казувајте каде е з како заба (rad) (rad) (rad) (rad) и с како соља (rad) (rad) (rad) (laugh1) (laugh1) (laugh1) =)) =)) =)) се утепав од смеење

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Како да се пишува на кирилица

Post by Debora » 25 Nov 2013, 20:59

Браво бе, го научи странецот. Тие букви мислам дека не се на секоја тастатура исто, јас имам линукс и нема да бидат како кај тебе... ама стискај шифт и тие знаците околу ентерот (загради и сл.) и ќе ги набуцаш. (rolll)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Како да се пишува на кирилица

Post by Bobe » 25 Nov 2013, 21:03

Виде,интезивен курс одма зема (laugh1) а јас глупчо тупчо си терав бајааги на латиница,не се ни потрудив да побарам (fr) сега усте да се навезбам (laugh1) ш како шоља го најдов (rad) ама з како заба се мачам уцте (rolll)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Како да се пишува на кирилица

Post by Debora » 25 Nov 2013, 21:05

За ж пробај шифт и 1 или 2, ич не ми текнува како одеше... ама мисам дека така некако беше. Браво, супер ти оди. (cl) (a2)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Како да се пишува на кирилица

Post by Bobe » 25 Nov 2013, 21:09

се навеЖбаааааавввв,Ж како Жабце(ч де (laugh1) )
фала ти ДеборЧе,Што беШе трпелива и ми објасни (a2) (love5)
до сега искрено немав потреба од кирилица моЖеби затоа си терав до сега вака (laugh1)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Како да се пишува на кирилица

Post by Sashka » 24 Sep 2015, 12:56

За телефони со Андроид оперативен систем инсталирав :
http://www.appbrain.com/app/appbrain-ap ... nkeys.apps
потоа ќе ви побара да направите account , може лесно да се направи
потоа ја отварате апликацијата appbrain-app-market и во кутијата за пребарување (search-ot ) впишувате AnySoftKeyboard
Треба да се инсталира и оваа апликација (AnySoftKeyboard)
Повторно во апликацијата appbrain-app-market во кутијата за пребарување пишувате AnySoftKeyboard - Macedonian и ја инсталирате оваа апликација ( што е всушност мк екстензија).
На крај ја отварате AnySoftKeyboard апликацијата, под Language & Keyboard > ASK Settings > Keyboards активирате барем една од трите мк тастатури и потоа треба да се смени input method од Android keyboard во AnySoftKeyboard
Малку е хаотично кога се чита, ама верувам дека ќе се снајдете лесно ;-)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Како да се пишува на кирилица

Post by Debora » 26 Nov 2016, 14:02

Јас ја инсталирав оваа апликација https://play.google.com/store/apps/deta ... thod.latin Може да се одбере и мк јазик.

Одговори

Return to “Технички прашања”