Како да го променам часовникот

Moderator: Модератори

Одговори
belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Како да го променам часовникот

Post by belomorka » 01 Jun 2013, 08:57

Деборче те отеков. само некој теми отварам. Кажи ми, сега приметив, кога пишувам на некоја тема, пишува дека сум ја напилаа еве да речеме во 7.56, а уствари е 8.56ч.
како да го сменам тоа.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: како да го променам часовникот

Post by Debora » 01 Jun 2013, 09:24

Не ме отече, што е нејасно нека се прашува. (smile)

Со примената на летното сметање на времето, времето на форумот за нерегистрираните корисници е во ред, но кај регистрираните покажува 1 час назад.
За да се поправи тоа треба во членскиот панел секој член за себе да направи подесување. Во преференци на форумот, каде што пишува "Летното сметање на временто /DST е во функција: " треба да се подеси да биде ДА.

На есен пак ќе треба повторно да го подесиме на НЕ.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: како да го променам часовникот

Post by Happy^_^ » 01 Jun 2013, 09:47

:) јас мислев дека мојов телефон е поназад и не ни ми текна да прашам :) браво беломорче :)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: како да го променам часовникот

Post by kit-kat » 25 Oct 2015, 07:06

 ! Message from: кит-кет
зимско сметање на времето
Со примената на зимското сметање на времето, времето на форумот за нерегистрираните корисници е во ред, но кај регистрираните покажува 1 час напред.
За да се поправи тоа треба во членскиот панел секој член за себе да направи подесување. Во преференци на форумот, каде што пишува "Временска зона " наместо UTC+2 треба да биде UTC+1.


На пролет пак ќе треба повторно да го подесиме.
Ајде на работа (laugh1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Како да го променам часовникот

Post by Debora » 25 Oct 2015, 10:03

Кит кет фала за потсетникот. (a2)
Сега бидејки форумов ни е "модернизиран" би требало на пролет автоматски да си препознае и сам да си го менува времето. (smile)
Како што објаснила Кит кет:
Одете во Членски контролен панел, па кликнете на Преференци на форумот.
Кај што пишува Моја временска зона: од листата одберете UTC+1, ама тука пазете пишаното време таму да одговара на нашето оти ќе има уште едно UTC+1 кое ќе биде поназад и тоа нема да го одберете. Уште поедноставно е да кликнете кај што пишува Предлог UTC+1 и автоматски да ви се смени наместо да барате во листата.
Потоа во табот подоле ќе можете да отворите нова листа и таму одберете Europe/Skopje.
Кликнете на Испрати и готово. (smile)

Одговори

Return to “Технички прашања”