Како се става слика во постовите

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Како се става слика во постовите

Post by Debora » 22 Nov 2010, 16:33

Прво треба да отидете на некој сајт кој хостира слики, на пример http://tinypic.com/
Таму треба преку Browse да ја изберете сликата од вашиот компјутер и да ја аплоадирате. Потоа ќе ви бидат покажани повеќе кодови, одберете го тој за форуми, ископирајте го и залепете го во постот.

Уште еден начин:

Кога ќе кликнете на Одговор, доле лево, под прозорот за текст, пишува • Додај слику у објаву . Кликнете на тој линк и можете да ја аплоадирате сликата.

Ако има проблеми кажувајте. (smile)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Како се става слика во постовите

Post by Peperutka » 25 May 2011, 16:42

Неможам никако да ставам слика (hair) Кој код се копира за слика од приложените слики на сајтот а не од компјутер?

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Како се става слика во постовите

Post by Lady D » 25 May 2011, 17:47

Пеперутче се копира овој код - IMG Code for Forums & Message Boards
Не кликај Img, само направи copy на кодот, и paste каде што сакаш да го поставиш. Img си има самиот код :) Јас го грешев ова на почетокот (a2)

Andrej i Marko
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 16 Dec 2011, 21:23
Location: Skopje

Re: Како се става слика во постовите

Post by Andrej i Marko » 18 Dec 2011, 16:28


Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Како се става слика во постовите

Post by Debora » 18 Dec 2011, 16:33

Мајко на Андреј и Марко (smile) , во Дете имаме подфорум за албуми - еве линк forum-f80.html , отвори си тема - албум и стави си колку сакаш слики. (lovet) Тоа ни е најубавиот дел од форумов. (rad) Патем, преслатки ти се дечињата, нека се живи и здрави. (lovet)

Andrej i Marko
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 16 Dec 2011, 21:23
Location: Skopje

Re: Како се става слика во постовите

Post by Andrej i Marko » 18 Dec 2011, 17:02

Vi blagodaram mnogu posto sum nova i ne znaev.no i ovaa slika ja staviv probno da vidam dali ke mi uspee (thumbsup)

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Како се става слика во постовите

Post by stela » 07 Sep 2012, 12:10


kukli4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 415
Придружен: 19 Apr 2011, 16:35
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Како се става слика во постовите

Post by kukli4ka » 10 Sep 2012, 16:22


Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Како се става слика во постовите

Post by Debora » 10 Sep 2012, 16:41

Кукличка избери го кодот за форуми, така ќе ти ја покаже сликата наместо линк.

kukli4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 415
Придружен: 19 Apr 2011, 16:35
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Како се става слика во постовите

Post by kukli4ka » 10 Sep 2012, 22:09

fala debora ama mn mi se golemi slikive ne gi pokazuva celi a neznam da gi namalam :)

Одговори

Return to “Технички прашања”