Како се става слика во постовите

Moderator: Модератори

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Како се става слика во постовите

Post by Mamino_srce » 11 Sep 2012, 09:39

Кукли4ка , јас имам симнато програма , па ако е некоја слика ептен голема тогаш ја намалим со таа програма. Програм се вика Irfanview, Напиши на гугл да ја даунлоадираш и ќе можеш да ги намалуваш сликите преку тоа. Пробај , па ако ти треба помош, викај. (smile)

kukli4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 415
Придружен: 19 Apr 2011, 16:35
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Како се става слика во постовите

Post by kukli4ka » 11 Sep 2012, 14:42

spustiv irfan i sega kako da ja namalam rezolucijata na slikata neznam :(

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Како се става слика во постовите

Post by Mamino_srce » 11 Sep 2012, 16:03

Така, претпоставувам дека е инсталирана програма, нели (smile)
Отвориш програм, на левата страна ти понуди програми од компјутерот, ти изабереш слика од каде и да ти се наоѓа. Кликнеш на сликата и ти се отвори прозорче со оригинална величина на слика. Горе ти се покажат опции File, Edit, Image, Options итн. Кликнеш на Image, таму изабереш Resize/Resimple и ке ти се отвори прозорче да изабереш колку сакаш да е големина, или веќе имаш понудени опции како на пример, на пола да ја направиш сликата и слично. Кога изабереш кликнеш на Ок, ќе ти се покаже сликата сега намалена, и изнад сликата имаш иконка како картичка (тоа ти е да ја сачуваш сликата) и ќе избереш каде ќе ја сочуваш и ќе ја имаш таква.
Се надевам бев јасна, ако пак нешто не иде, кажи. (smile)

kukli4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 415
Придружен: 19 Apr 2011, 16:35
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Како се става слика во постовите

Post by kukli4ka » 11 Sep 2012, 17:45


kukli4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 415
Придружен: 19 Apr 2011, 16:35
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Како се става слика во постовите

Post by kukli4ka » 11 Sep 2012, 17:47

fala ti mamino srce eve vi edna slika od mojata kukli4ka ova bese za proba :)
a kade da gi najdam albumite preska mozev da gi gledam sega ne da otvoram i jas eden :)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Како се става слика во постовите

Post by Debora » 11 Sep 2012, 17:51

Еве ги албумите nasi-albumi.html (smile)

kukli4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 415
Придружен: 19 Apr 2011, 16:35
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Како се става слика во постовите

Post by kukli4ka » 11 Sep 2012, 17:57

fala debora :)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Како се става слика во постовите

Post by Mamino_srce » 11 Sep 2012, 18:10

Ете супер! Кукли4ка е права кукличка (lovet) Сега па направи албум, да ја гледаме принцезата слатка (love5)

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Како се става слика во постовите

Post by imambebe » 20 Sep 2012, 12:38

Pomoooooooooooosssssssssssssss
kako da stavam slika vo postot, otidov na taa strana sto ja pisala Debora ama nesto ne mi ide

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Како се става слика во постовите

Post by kit-kat » 03 Feb 2013, 22:18


Одговори

Return to “Технички прашања”