Fostimon

Медикаменти за лекување на неплодност. Нашите искуства со медикаменти во борба со неплодноста, резултати, нус појави итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
brm_brm
Член
Член
Мислења: 190
Придружен: 25 Mar 2013, 19:04
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 12 пати

Re: Fostimon

Post by brm_brm » 21 Apr 2014, 13:35

Од кој ден на циклусот при ивф се почнува со фостимон? поткожно или мускулно се става?

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Fostimon

Post by saska075 » 21 Apr 2014, 14:56

Со Фостимон се почнува најчесто пд 3 ден од циклус зависно од Естрадиолот.
Исто најчесто се става поткожно во стомак, а може и мускулно. Јас и поткожно и мускулно го имам ставано.

brm_brm
Член
Член
Мислења: 190
Придружен: 25 Mar 2013, 19:04
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 12 пати

Re: Fostimon

Post by brm_brm » 21 Apr 2014, 15:14

Fala ti Saska O75 . Kaj mene na semata mi pisuva na 3 den -estradiol, eho I 2 fostimon.znaci toa odnapred doktorot mi go napisa. Pretpostavuvam deka na 3 den ke mi peoveruvaat estradiol, taka???

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Fostimon

Post by snegulka83 » 21 Apr 2014, 18:07

На 3 ден од циклус одиш за крв па на прегелед кај докторот и ќе ти каже како понатаму. Фостимон ставав по 4 со една водичка i.m. во колк. Веројатно дека 4 па зато интрамускулно.

brm_brm
Член
Член
Мислења: 190
Придружен: 25 Mar 2013, 19:04
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 12 пати

Re: Fostimon

Post by brm_brm » 23 Apr 2014, 23:10

епа вака:на 3ти ден естрадиолот ми е 8, супер ми бил, така кажа д-р. и почнувам со фостимон 2. цела недела.
Вие како бевте со фостимон, доза,...ккао реагиравте на фостимонот (стварање на фоликули) и колку време го примавте?

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Fostimon

Post by snegulka83 » 23 Apr 2014, 23:29

Примив 28 фостимони за 7 дена по 4 на ден. 8 ден примив 4 мерионали па стоп инекција. Ми пунктираја 14 јајце клетки. Среќно брм_брм.

brm_brm
Член
Член
Мислења: 190
Придружен: 25 Mar 2013, 19:04
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 12 пати

Re: Fostimon

Post by brm_brm » 24 Apr 2014, 08:58

Izgleda dozata zavisi od estradiolot.taka si pretpostavuvam bidejki jas eve 5 dena ke stavam samo po 2 fostimoni. Pa duri togas na folikulometrija.estradiolot mi bil super.

brm_brm
Член
Член
Мислења: 190
Придружен: 25 Mar 2013, 19:04
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 12 пати

Re: Fostimon

Post by brm_brm » 24 Apr 2014, 12:37

A od denes ke pocnam sama da se bockam so fostinon 2 I 1 prasokpa ke vidam kolku kw sum uspesna

brm_brm
Член
Член
Мислења: 190
Придружен: 25 Mar 2013, 19:04
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 12 пати

Re: Fostimon

Post by brm_brm » 25 Apr 2014, 20:25

Помош: приметив дека кога ке се боцнам и испразнам шприцот (фостимон и супрефакт), и кога ке го извадам од мене и ке го исправам со иглата нагоре, останува малку течност во шприцот, нормално ли е тоа?

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Fostimon

Post by Filigran » 25 Apr 2014, 20:30

Brm brm, јас никогаш Фостимн не сум примила потлозно како Супрефактот, Стално ми ги даваа за мускулно во бут.
А дека ти останува е нормално ама ти останува ептен малку така?

Одговори

Return to “Медикаменти”