Suprefact

Медикаменти за лекување на неплодност. Нашите искуства со медикаменти во борба со неплодноста, резултати, нус појави итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Suprefact

Post by Matea27 » 27 May 2012, 13:06

на мене докторот ми кажа дека супрефактот се става од 14 до 16 часот...и ми кажа во два и пол да бидам таму....не знам зашто кај секој е различно,тој вика дека тие се ставале секогаш поручекта.....

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Suprefact

Post by Lejla7 » 27 May 2012, 16:59

Анитче, ако така ти кажал, значи така прават во таа клиника, кај Органџиски беше вака како што напишав јас - пак си проверив, така ми пишува во упатството. Како ќе ти кажат така ќе си правиш, важно не се секирај - не е страшно, се издржува. Ајде со среќа

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Suprefact

Post by TinaV » 27 May 2012, 23:28

Lejla ич да не му се секираш не е страшно воопшто. Јас кога отидов на контрола/ехо преглед (во времето кога ме припремаа за инвитро) ми ја откри цистата и веднаш ми ја пунктира, знаши легнуваш на тој столот и нешто слично како при пункција на јк, знаци ти става вагинално едно ко цевче шо ли е незнам ама важно со него дирекно оди до цистата, ја боцнува и ја извлекува течноста од неа.Се разбира, д-рот цело време гледа на ехо, така да и самиот чин е краток и ќе почуствуваш само мало пецкање во јајникот, кога ќе ја извлекува течноста. Не боли, само е малку непријатно инаку е издржливо. Е Лејла вака кога треба да ми прават некои слишни работи, на пр. пункција (кај мене секогаш без анестезија ми ги пунктираа, бидејќи во мал бр. ги имав и не сакав да ме успиваат, а и се издржува), си велам мора да се издржи. па дај Боже да останеме бремени, па ако се плашиме од вакви интервенции тогаш како ќе раѓаме а? Затоа иш да не се секираш од оваа работа, и дај Боже да имаме прилика и да се породуваме. Оф Господе само да се случи и тоа, леле колку сакам.Поздравче.

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Suprefact

Post by marinela999 » 28 May 2012, 11:46

I jas da se nadovrzam na muabetov za suprefact:
I jas gi primav okolu 3 i dvata pari. Site vo Sistina taka doagaa za bockanje za ivf od 2 do kaj 4, 5 koj koga zavrsuva so rabota neli. Rabotata e da se stavaat vo prilika isto vreme od denot i taka da plus da te vidat na eho pa da ti ja namalat ili zgolemat dozata. Lejla alal da ti e kako sama si si stavala, jas nema sansi (ner) , mene prvoto ivf mi gi stavaa vo sistina i menuvav, malku vo raka malku vo stomak-najizmenicno. Vtoroto ivf del odev vo sistina ama deka bevme i na odmor toj period mi gi stavase mm vo raka i bas bese odlicno. Nisto ne bese strasno osven nekoja modrinka (smile) !!!Za sek e gotovo!!!Samo si mislev lugeto sto rabotea vo hotelot koga ja videle kantata so spricevi i igli kojznae sto si pomislile (laugh1)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Suprefact

Post by Lejla7 » 28 May 2012, 15:04

Чудно колку варира од клиника до клиника, јас сега колку што разбрав и Супрефактот и стимулациите си ги примала во исто време, така ли Маринелче? Па и Анита ќе прави ИВФ во Систина, затоа така и кажале и нејзе. Можеби заради дијагнозата-полицистични јајници така ви советувале. Кој ќе ги разбере

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Suprefact

Post by marinela999 » 28 May 2012, 16:34

Лејла па јас сега точно читам што си пишала дека супрефактот наутро си ги примала. Јас не ги примав така, да ти мене убаво си ме разбрала, јас и супрефактот и фостимонот ги примав во исто време поручек (2-5 часот).На едно одење, две инекции (sad1) !!! Па јас оти само таму сум правела па не ни знам како е во другиве места, ама ете имало разлика. Зашто??И јас појма немам (kup)

april21
Нов член
Нов член
Мислења: 45
Придружен: 14 Jun 2011, 23:41
Им се допаднал: 2 пати

Re: Suprefact

Post by april21 » 29 May 2012, 07:19

Супрефактот се за смирување на јајниците, за да кога ќе се почне со стимулациите јајниците да создадат повеке јајце клетки. Јас ги примав попладне после 17 часот, во надлактицата, а последните неколку во стомак (по моја желба) Инаку може да се примаат и во рака и во стомак. Можеби е подобро во стомак, затоа што се прават помалку модринки на тој дел. Фостимоните ги примав исто така попладне во колк, тие се болни. треба да се примаат во приближно исто време, но и отстапување од 1 до 1.3о час ништо не значи.
Поздрав и со среќа

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Suprefact

Post by marinela999 » 29 May 2012, 11:43

Тоа кој каде и како ги прима зависи од желбата на пациентката меѓутоа највеќе од дозата која се прима. Поголемите дози неможе да се примаат поткожно па безразлика дали е фостимон или супрефакт. Јас и двете ги примав поткожно бидејќи не ми беше голема дозата ама ми кажа докторот до која количина можат поткожно, ако ја надминам ќе биде мускулно. Да, малку печкаа ама најверојатно и помалата доза е помалку болна па јас не се жалам мн. (smile) За местото како ми текнеше- малку ваму, малку таму. поздравче (kup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Suprefact

Post by Lejla7 » 29 May 2012, 17:50

Јас примав голема доза Фостимон - по 4 (после и по 5 одеднаш), па сепак ги примав во стомак. Не е до дозата мислам. МОжеби зависи од случајот
А Супрефактот и не се примаат во поголема доза од 0.5 што е многу малку за да боли.
Од сите овие инекции само Прегнил (или Хориомон или други варијанти на Хцг) се примаат интрамускулно, така знам јас.

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Suprefact

Post by marinela999 » 29 May 2012, 22:23

moze lejla,mene taka mi kazaa vo sistina deka zavisi od dozata kollava e.ama ne e ni vazno.inaku ima i pregnil sto se za potkozno bockanje.jas na prvoto ivf mn se plasev od muskulno bockanje pa uspeav da najdam pregnil sto e i za potkozno pa taka i ja primin. Ama posle toa ivf barem go nadminav stravot od inekcii,ne deka mi e prijatno ama gi primam bez problem haha!pozz

Одговори

Return to “Медикаменти”