Utrogestan

Медикаменти за лекување на неплодност. Нашите искуства со медикаменти во борба со неплодноста, резултати, нус појави итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Utrogestan

Post by Miki » 10 Jun 2012, 06:33

Ете, синојка заборавив да ставам. Ми текна дури сабајле кога се разбудив за BBT (rolll)
Бидејќи читам дека некои ставале и x2 на ден, си ставив сабајлево и сега си лешкарам, чекам пола саат пред да станам (unsure)
Иаку и мене ми течат (како што кажа Bela, само првиот пат не течеше) и цело време се осеќам како мокра, леплива и прљава, а плус тоа почна да ме чеша и ми се бљаааааак.
Ако треба пак да гизимама, ќе се консултирам дали можам да ги земам орално (unsure)

bubuvce_84
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 30 Aug 2011, 18:47
Му се допанале: 13 пати
Им се допаднал: 28 пати

Re: Utrogestan

Post by bubuvce_84 » 11 Jun 2012, 00:32

Miki jas gi zemav oralno 2x1 od 200mlg no moze da ti se pojavi kako mene vrtoglavica,pospanost mene duri i mi stvaraa nesvestica ama gi izdrzav 14 dena vaka taka ,probaj se izdrzuva se razbira ako ti dozvolat konsultiraj se

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Utrogestan

Post by TinaV » 11 Jun 2012, 14:49

Што споменавте вртоглавица, сега ми текна дека последниот пат кога правевме инвитро, наместо утрогестан примав CRINONE (претходно пишував за него) и ми се случи еден ден кога лежев пред спиење беше (можеби 10-ти ден од ЕТ) имав таква вртоглавица, да иако легната мислев дека пропаѓам, нешто неописливо, така да морав полека да се вртам и се намсетив настрана па да се стабилизирам.Тоа е најверојатно од прогестеренот.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Utrogestan

Post by Lejla7 » 19 Jun 2012, 18:11

Мики, тебе ти кажале по инсеминацијата да примаш само една вагиналета Утрогестан од 200 мг пред спиење, така?
Ич не ми се ставаат три, многу е тоа, некои лекари читам овде и не препишуваат Утрогестан воопшто.

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Utrogestan

Post by Miki » 19 Jun 2012, 20:30

Ах Ljela, а што да ти кажам. Тоа утрогестанот е изгледа само за мирна совест. Ако немаш докажан недостаток не прогестерон, па баш тоа да е проблем...ок, ама вака мислам го препишуваат колку да се запази некој протокол и да се направи се максимално колку што може.
Мене знаеш како ми кажа гинекологот? Паааааа штооооо знам, па ти и немораш,а? добро ај ставај по одна од 200mg. Ставав по една вагиналета, навечер пред легнување.
Ама ако ти рекол, така ќе правиш. А што друго. Нема правило, така и во упатството пишува. 1-3x200mg. Нема да штети, само баш незнам како ќе ги ставаш x3 на ден, ако одиш на работа... не е баш пријатно (smile) Ама ако треба и тоа ќе се прави.
Баш ме интересира какви симптоми од утрогестанот ќе имаш. Јас немав БАШ НИКАКВИ. Ништо не осеќав. Само кога го прекинав, после 48 часа си добива нормлно, без никои посебни симптоми.
Ама ти, се надевам, нема никогаш да дознаеш, зашто нема ни да си добиеш (joy)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Utrogestan

Post by Lejla7 » 20 Jun 2012, 09:44

Мики погоре напишав какви симптоми ми предизвика Утрогестанот додека го примав. А сега решив бидејќи сум на работа да си ставам само навечер. Како што велиш и јас мислам дека е тоа протокол, и доволно е по една од 200мг. Ако треба да биде, ќе биде и без толкава доза.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Utrogestan

Post by Lejla7 » 25 Jun 2012, 15:53

Не знам дали ми е од Утрогестанот или така сум си поемотивна овие денови, ама девојки постојано ми се солзите на очи - да не прочитам или чујам нешто, лошо, арно, веднаш ми се насолзуваат очите (sad1) Имал ли некој вакви симптоми? Или тоа е само во мојата глава?

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Utrogestan

Post by Matea27 » 13 Jul 2012, 17:19

Здраво девојки
ај ке ве замолам са ми пиште вие што имате ставено КРИНОН вагинални,дали одвреме навреме ви се правеше како (урда) од вагиналните,така како топченца бели.....јас еве ова ми е втор пат така кога одам во вц и осекам како нешто ми паѓа и одма гледам и бело како топченца,и со прстот пикнав малце да видам и стварно имаше...не е кандида,знам што е кандида,ова е од вагиналните....
ај пишете ми дали истото и на вас ви се има случено.....поздравчеееее (smile) (smile) (smile)

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Utrogestan

Post by konstantina 6 » 13 Jul 2012, 18:50

Matea ja imam stavano utrogestan samo, ama znam deka bev sve ko pomocana, a za tie nemam poim... (confus)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Utrogestan

Post by Miki » 05 Aug 2012, 12:37

saska075 wrote:Јас од денес почнав да ставам утрогестан. Мене докторот ми рече да го ставам од 10 ден од циклус. Е сега да прашам да не е рано за ставање на утрогестан?? Што ако не дојде до бременост нема да имаат некое друго дејство?? Јас во Понедалник сум на фоликулометрија па це видиме сто има како има (tongue)
Одговор ако некој знае плисс (laugh1)
Saska, јас сум го користла Utrogestan-от, но секогаш после инсеминација, како поддршка на можната бременост. Колку што знам (знаев до сега ) прогрстерон се користи за таа цел или за продолжување на лутеинската (постовулаторната) фаза, кај оние жени каде што е пократка.

Баш ми беше чудно зашто ти препишале прогестерон пред овулација, зашто по моја логика тоа ќе је спречи овулацијата.

Малку просурфав на Интернет единствено логичо објаснување е дека редовно примање на прогестерон во рок од неколку циклуса (како во твојов случај) пред овулација, може да помогне при регулирање на овулацијата. Односно после 2-3 циклуса, кога ќе прекинеш да го земаш пред овулацијата, може да предизвика нормална овулација. Веројатно гинекологот сака прво во неколку циклуси да ги избалансира хормоните, па на тој начин да дојдеш до нормална овулација.
Дали е ова причината или сосема нешто друго и какви планови има твојот гинеколог за твојата терапија, треба убаво да го распрашаш и да ти објасни се во детали. Тоа му е работа (smile)

А за проблем како твојот со овулација, јас прво би ги исцрпела сите природни средства (има разни чаеви, билки, апчиња на природна база кои имаат ефект) па дури после би одела со вакви дози на хормони... посебно кога си толку млада (smile)

Одговори

Return to “Медикаменти”