Utrogestan

Медикаменти за лекување на неплодност. Нашите искуства со медикаменти во борба со неплодноста, резултати, нус појави итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Utrogestan

Post by kit-kat » 02 Oct 2013, 14:50

Еве ме и тука.
Матичната ми рече пак овој месец да правам фоликулометрија 12 и 14 ден па ќе сме пробале со прегнил за сигурно прскање на фоликулите и после 11 ден ќе ми дадела утрогестан таблети.
Се сомнева во низок прогрестерон бидејки циклусите ги добивам без никаков симптом посебно што немам болни гради а секогаш ги имав и што 1 ден имам само спортинг ништо од крварење.
Некој совет или искуство околу ова (confus)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Utrogestan

Post by Debora » 02 Oct 2013, 16:19

Пробај Кит кет, ама зошто не ги провериш хормоните и ќе се знае точно дали е до прогестеронот или не е. Утрогестанот е досаден оти после него се лежи - најтешко за тебе (sonic) , а кај некои жени има и црвенила, алегрии... кај тебе нека ги нема и дај Боже до крајот на месецов да си (t3) . (bu)

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Utrogestan

Post by saska075 » 02 Oct 2013, 17:46

Kit-kat i jas mislam isto kako Debora. Mozes namsto Utrogestan da zemes Dabroston isto dejstvo imaat tie, samo sto se pijat, ne se stavaat vaginalno. I jas nemam krvarenje, mene ciklusot 2 dena mi trae i mozam so dnevna uloska komotno da pominam. I toa spotingot mi e crno-kafeav voopsto ne lici na krv ( ciklus)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Utrogestan

Post by kit-kat » 02 Oct 2013, 22:30

Фала ви.И матичната мислела на Дабростон,не штетеле,па затоа ми ги дава.
Еве цел ден имам само спотинг сеуште немам прокрварено.
А и главата додека не пробие ме боли (sad1)
Сашка сега си (t3) и не мисли повеќе на тоа што беше (smile) А сепак фала што споделуваш со мене.
Дебора ;-)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Utrogestan

Post by Happy^_^ » 04 Nov 2013, 09:13

Јас денес се сетив дека од кога завршив со утрогестан по 3-4 дена искрварив, според др. менструација.
Па си викам може ли кога го имав кафеавиот исцедок ако не ставав утрогестан да си добиев регуларно?
И не верувам дека тој може да влијае на бхцг, во право сум? :)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Utrogestan

Post by Debora » 04 Nov 2013, 09:40

Не може утрогестанот да влијае врз ХЦГ. ТУку мене ми е чудно што викаш дека заврши со утрогестанот, обично ги даваат до 12 недела од бременоста. Тебе ти ги дале пократко. (confus)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Utrogestan

Post by Happy^_^ » 04 Nov 2013, 10:08

Др од болница ми рече земи утрогестан а матичната ми рече 4 дена од примање ако немаш исцедок прекини го ама јас ги ставав до крај и после си реков ако треба после ехото ќе ставам пак ама не требаше :)

sakambebe
Член
Член
Мислења: 122
Придружен: 09 Feb 2014, 22:37
Му се допанале: 57 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Utrogestan

Post by sakambebe » 05 Aug 2014, 13:45

zdavo na site sakam da prasam za sto e utrogestanot vaginaletite za sto se koristi zatoa sto jas piev klomifen i ne bidna nisto ama ne ni dobiv pa maticnata mi dade utrogestan vaginaleti mi rece 10 dena da gi stavam na vecer i deka po nekolku dena ke dobijam ?????? ve molam za sovet

sakambebe
Член
Член
Мислења: 122
Придружен: 09 Feb 2014, 22:37
Му се допанале: 57 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Utrogestan

Post by sakambebe » 21 Aug 2014, 17:32

Здраво сакам да ми помогните ми каснеше еден месец и ставав утрогестан сега откако ги докладов по неколку денови добив денес мие трет ден и имам мн овилна менструација и како парчиња ми пагаат кажете ве молам ке прекини ова или што треба да правам??????

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Utrogestan

Post by sweety » 21 Aug 2014, 17:43

Сакамбебе јас незнам што д ати кажам нека се јави некој поискусен, може да ти е пообилно од самото каснење

Одговори

Return to “Медикаменти”