Clexane

Медикаменти за лекување на неплодност. Нашите искуства со медикаменти во борба со неплодноста, резултати, нус појави итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
brm_brm
Член
Член
Мислења: 190
Придружен: 25 Mar 2013, 19:04
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 13 пати

Re: Clexane

Post by brm_brm » 15 May 2014, 09:24

Бела, јас цела процедура се боцкам сама, и сега се боцкам со фраксапарин исто како тебе, во стомак,продолжив да се боцкам сама, бидејки некако ми е психичко оптеретување секој ден да одам во болница да ме боцкаат.да, и мене така ми рече аптекарката и потенцира дека, нема што да згрешиш.Во стомак, под агол од 45 степени и тоа е тоа.Тебе зошто ти ги дадоа фраксипаринот, што ти рече лазаревски, кај него беше нели?

koka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 703
Придружен: 04 Nov 2010, 11:39
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 140 пати

Re: Clexane

Post by koka » 15 May 2014, 13:08

Jas se bockam clexane 12 saati posle aspirinot taka mi napisaa i na receptata taka da sekogas mi ide vo 20:30h malku peckat koga vleguva tecnosta i ostavat crveni tocki kade sto e stavena

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Clexane

Post by Bela » 15 May 2014, 13:55

Брм брм (a2) да и јас сум кај Лазарески и уште на почетокот кога отидов кај него ми рече дека при следното ин-витро ќе ми даде Фраксипарин, како резултат на моите две неуспешни бремености, едната бременост-спонтан во шеста недела, а другата при првото ин-витро-позитивен тест, ама не се виде плод на првата контрола (sad1) . Испитувањата кои ги правев на трансфузиологија беа во ред, ама и трансфузиологот тогаш ни напомена при следното ин-витро обавезно да се примаат инекции.

brm_brm
Член
Член
Мислења: 190
Придружен: 25 Mar 2013, 19:04
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 13 пати

Re: Clexane

Post by brm_brm » 15 May 2014, 18:30

Кока, и јас сум на аписирн и плус фраксипарин, и кај мене се на 12 часа.Во 9 наутро пијам аспирин, а во 21 часот се боцкам. И кај мене овие инекции се поболни, за разлика од стимулацијата, мислам дека самат игла има друга форма и мнооооогу ме боли, а инаку за време на стимулацијата воопшто не ме болеше.

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Clexane

Post by anonimna123 » 01 Feb 2015, 10:08

Koi transfuziolozi se zanimavaat so vrodena trombofilija jas treba i toa da go ispitam mi rece lazarevski a maticniot gin mi rece oti ne site transfuziolozi se zanimavaat so ova problematika

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Clexane

Post by Lejla7 » 01 Feb 2015, 10:33

Nema vrska dali e vrodena ili steknata. Jas ispituvav kaj Dr Jani Angelovski na Transfuziologija vo Sk i sum zadovolna od nego.

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Clexane

Post by anonimna123 » 06 Feb 2015, 23:12

Jas zakazav kaj dr koco dimitrovski za steknata trombofilija imam ispitano uredno bese se no za vrodena ne i lazarevski rece oti se e vo red no ispusteno e da se ispita vrodena a vo familijata imam bolni od tromboza i se somneva oti pricinata za gibenjeto na bremenostite kakov doktor e dr koco dimitrovski secie iskustvo ke mi znaci sega

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Clexane

Post by Lejla7 » 07 Feb 2015, 09:48

Doktorot ne go znam, no sigurno nekoj ke ti pise. A za vrodena i steknata trombofilija da ti kazam ne razbiram mnogu - na moite rezultati nikade ne figuriraat ovie termini, znam samo koi faktori mi gi ispituvaa. Navistina prv pat slusam deka vrodeno i steknato posebno se ispituvaat. Ti posakuvam da bidat uspesni ispituvanjata i da vrodat so uspeh (bu)

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Clexane

Post by anonimna123 » 15 Feb 2015, 10:17

afa la i ddimeri bile za steknata trombofilija a za vrodena ne gi znam ni jas

lolita
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 17 Mar 2015, 21:57

Re: Clexane

Post by lolita » 26 Mar 2015, 23:20

imav dve neuspesni bremenosti i vo dvete bese problem koagulacijata ... vtoriot pat odma maticniot gin. mi dade aspirin 100 da pijam ama imav spontan vo petta nedela a koga praev ispituvanja na krv na transfuziologija bev la pozitivna ... tretiot pat, se nadevam do kraj da isteram, zadolzitelno ke me stavel mi rece na clexan... e sea me bunn
i toa sto maticniot ne mi rece pred zabremenuvanje da pijam aspirin a edna aptekarka mi rece ne skodi da si gi pijam ... citam tuka deka pred inseminacija gi davale ?!? nekoj znae poveke da mi objasni dali i zosto e stetno da pies pred zabremenuvanje aspirin 100 ?! Nekako sum skepticna deka vtoriov pat kasno picnav da gi pijam pa mi se pokacile lupus antitelata ?! Malce ne mi e jasno so apcinjava ....

Одговори

Return to “Медикаменти”