Анксиозност пред забременување

Медикаменти за лекување на неплодност. Нашите искуства со медикаменти во борба со неплодноста, резултати, нус појави итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Анксиозност пред забременување

Post by Branka » 08 Dec 2014, 21:24

Zdravo devojki. Veke podolg period patam od nekoj vid na anksioznost ili potocno kazano panicni napadi koi ne tolku cesto megutoa mi se javuvaat i mi precat vo normalnoto funkcioniranje. Sakam da ve prasam dali dokolku ostanam bremena, a rabotime na toa, mozam da koristam dijazepam koj sto od vreme na vreme go pijam i dali istiot preci vo tekot na bremenosta, odnosno dali vlijae na plodot. Ako ima nekoj vakvo iskustvo ve molam neka spodeli :)

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Анксиозност пред забременување

Post by RedRose30 » 08 Dec 2014, 22:13

Би ти препорачала да прашаш лекар. Јас пример си пијам Б6. поздрав

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Анксиозност пред забременување

Post by Branka » 08 Dec 2014, 23:09

Vo bremenost pies b6 ili pred? I po kolku na den moze da se pie? Isto taka znam deka i nekoi caevi pomagale za smiruvanje.

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Анксиозност пред забременување

Post by RedRose30 » 08 Dec 2014, 23:16

не сум стигнала сеуште до бременост,
при обиди забременување, во постапка за ин витро, докторот ми има дозволено Б6 и секакви витамини,
Б6 мислам дека може до 3 на ден, ако не се лажам,

а за смирување една пријателка ми викаше дека липата ептен смирувачки и делувала (smile)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Анксиозност пред забременување

Post by Радост » 09 Dec 2014, 01:06

Б6, прошетки, музика и контрола на мозокот. Верувај дека можеш.

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Анксиозност пред забременување

Post by Branka » 09 Dec 2014, 01:27

Vi blagodaram mnogu na odgovorot, ke gi primenam vasite soveti i ke vi kazam kako deluvaat :)))

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Анксиозност пред забременување

Post by Branka » 09 Dec 2014, 01:34

Redrose ti podakuvam sto pobrzo da se pofalis :)

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Анксиозност пред забременување

Post by RedRose30 » 10 Dec 2014, 10:35

(prayer) Fala Branka, istoto vazi I za tebe (smile)

WhiteRose
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 25 Nov 2014, 15:27
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 31 пати

Re: Анксиозност пред забременување

Post by WhiteRose » 11 Dec 2014, 19:54

Zdravo mila Branka, jas si patam od anksioznost veke 8 godini, vo eden period do pred 2-3 godini bese ekstremno, so cesti i teski panicni napadi ,agorafobija i seto toa prosledeno so visok krven pritisok, piev helex i se, no toa samo gi namaluvase simptomite i ne go resavase problemot. Vo eden period poradi pokaceniot krven pritisok kako posledica od (big-hug) prezasitenosta na moeto telo so adrenalin mi bese prepisana minimalna doza na beta blokator propranolol koj mi go smeni zivotot, posle tri dena terapija kako da mi padna nekoja tezina od celo telo, jas bev kako nova i gi piev edna godina redovno so helex po potreba, potoa gi otkazav postepeno i sega veke dve godini sum dobra. Helex piev samo po potreba pri nekakov pogolem stres i slicno. I najbitno od se kako sovet od mene e da si pobaras dobar psiholog koj bi go posetuvala. Jas licno sum psiholog i ete uspevam da se kontroliram sama sega koga situacijata ne e tolku ekstremna kako porano. I jas stravuvav kako tebe sto ako ne mozam da rodam dete, kako ke go nosam toa dete takva kakva so bev, no ete sega sum bremena 8 ma nedela. Se osekam dobro i smireno, ne pijam nikavi lekovi, samo b6 i magnezium. Samata bremenost nekako me pravi da se osekam poopusteno a veruvam i tebe ke ti bide isto. Se slucuva da dobijam po nekoj napad, no vo toj moment prestanuvam da mislam na gluposti i se zafakam za nekoja aktivnost odma i mi pominuvam, dokolku sedam i razmisluvam poveke bi mi se intenziviral. A za lekovite ic da ne se sekiras jas sum cula deka ima specijalni lekovi za smiruvanje za bremeni a isto taka i dijazepamot slusam deka e dozvolen taka da ti voopsto ne misli na anksioznosta, za toa ke se najde resenie, sega gledaj da si ostanis bremena. Za se ima resenie denes :D

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Анксиозност пред забременување

Post by Branka » 11 Dec 2014, 23:26

Fala ti WhiteRose na odgovorot i na utehata i podrskata sto mi ja dade :) Presrekna sum za tvojata bremenost i ti posakuvam da ti bide lesna i da uzivas vo nea do kraj :) Jas posetuvam i psihijatar i psiholog taka da mnogu mi pomagaat so razgovori. Isto taka psihijatarot me utesi so toa deka vo samata bremenost panicnite napadi isceznuvaat, bidejki se lacat drugi hormoni. I mislam deka koga ke si rodime edno bebuvce nema da mislime tolku na nas posto ke nemame vreme i panikite ke gi nema. Ja prasav i za dijazepamot mojata maticna dr ginekolog i taa mi kaza deka go davale na trudnici so visok krven pritisok. Sega za sega jas go nemam, se mi e ok duri i hormonite koi od stres mislev deka ke mi bidat haos megutoa se top :) Se nadevam se ke se sredi i ke bide se ok. Fala ti uste ednas najmnogu :* :)

Одговори

Return to “Медикаменти”