DHEA за подобрување на плодноста

Медикаменти за лекување на неплодност. Нашите искуства со медикаменти во борба со неплодноста, резултати, нус појави итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
sneze
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 10 Feb 2012, 11:02

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by sneze » 21 Nov 2012, 18:06

Lejla devojko pa te snema.Me interesira se slucuva li nesto pozitivno so DHEA. Mojve aber nemaat od stignuvanje pomina mesec ipol i nema nikakov ni odgovor od nivna strana,bidejki im pisav deka seuste ne mi se signatai apcinjata ama nisto.Ludo ke bide ako ispadne za djabe parite,neznam zosto vaka ispadna.Kako i da e ti pisi me interesira kako si?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by Lejla7 » 22 Nov 2012, 21:04

Еве ме Снеже. Не сум пишала бидејќи поретко е вклучувам, имам многу обврски во последно време, но од време на време ѕирнувам да видам што има ново овде. Да, се уште ги пијам ДХЕА, денес си ја зголемив дозата на 50 мг (2 капсули). Нус појави немам. Енергија имам повеќе, ама не кој знае колку многу (а при вакво време тешко да имаш енергија и елан). Менструација си добив на време, без каснење, значи и на циклусот не делувале капсуливе негативно. Тоа е. А дозата си ја зголемив затоа што ќе правам инсеминација наскоро, па се надевам дека дури тогаш ќе видам некаков бенефит од ДХЕА иако е малку рано - ги пијам само три недели. Белки поголемата доза нема да ми влијае на спиењето. Вечер ќе дознаам.
Не се откажувај, ти кажав дека и јас ги чекав многу долго време - скоро месец без два дена, верувам дека и твоите ќе стигнат.
Поздрав

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by Debora » 28 Nov 2012, 21:34

Снеже ти стасаа ли апчињата? Ако случајно не се стасани пиши им пак, мора да се среди тоа. Јас многу пати сум нарачувала онлајн и во моментов чекам уште 2 пратки. Само еднаш не ми стасале, ама затоа веднаш ми ги вратија парите, без никакви проблеми.
Има ли уште некој што пиел DHEA освен Лејла?
Лејла како делува зголемената доза?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by Lejla7 » 29 Nov 2012, 21:08

Ништо Дебора, само оној ден кога пишав се напив две и потоа другиот ден заборавив, исто и следниот (оти треба со оброк да се пијат, а јас на брзина ручам на пауза и заборавам). Така ништо не можам да кажам за ефектот.
Сега по инсеминацијата ќе ги прекинам, па ако не биде успешна ќе продолжам да ги пијам по 2 до ин витрото. Поздрав

sneze
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 10 Feb 2012, 11:02

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by sneze » 06 Dec 2012, 22:08

Debora wrote:Снеже ти стасаа ли апчињата? Ако случајно не се стасани пиши им пак, мора да се среди тоа. Јас многу пати сум нарачувала онлајн и во моментов чекам уште 2 пратки. Само еднаш не ми стасале, ама затоа веднаш ми ги вратија парите, без никакви проблеми.
Има ли уште некој што пиел DHEA освен Лејла?
Лејла како делува зголемената доза?
Дебора направив како што ми кажа, им пишав и ми вратија одговор дека ќе пуштат уште една пратка, а ако и во тој случај не стасаат тогаш ќе ги врателе парите.Па сега ќе почекам барем уште недела до две или до крајот на месецов ако не за истите пари само многу помалку количински ги има во една продавница за спортска исхрана.Се наога спроти студио Бубе Ин или незнам по ново сега како е,важно е на самите семафори на кошот пред студенскиот Кузман.

domacica
Нов член
Нов член
Мислења: 57
Придружен: 27 May 2012, 20:08
Им се допаднал: 4 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by domacica » 13 Jan 2013, 22:48

Da ve prasam onie koi zemavte DHEA, osven sto proverivte na 3ti den od ciklus deka vi e namalen, koi drugi simptomi gi imavte?
Jas kje ispituvam DHEA naskoro, kako i androstendion, testosteron i drugite hormoni.
Rabotata e sto ovulacijata mi e docna, nakaj 21vi den od ciklus, a nekogas imam malecki folekuli koi ne sozrevaat dovolno za da dojde do ovulacija. Eve ovoj cuklus imam 4 mali folekuli na desniot jajnik, ama nema vreme da sozreat ili kje sozreat mnogu docna, ako sozreat.
Drugo sto me maci e deka doktorot mi veli deka imam policisticni jajnici, a vusnost odnosot na LH i FSh mi e 1:1, i imam redovni ciklusi, t.e na 31-32 dena.
Celata sum vo prasalnici (ner) (ner) , ovoj mesec edvaj cekam da dobijam za da ispitam i ova (smile) (smile)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by Lejla7 » 14 Jan 2013, 11:54

Да. Домачица, се уште примам ДХЕА, но како што знаеш на своја рака. Го примам веќе скоро три недели, по третата инсеминација го прекинав, па одново почнав и се на се толку недели имам редовно примање по 50мг на ден. Подобрување доколку има би требало да се види при следното ин витро, односно тогаш треба да се види дали ќе имам повеќе квалитетни јајце клетки за пункција за разлика од минатиот пат. Ефекти сум читала дека треба да се очекуваат после 3-4 месеци редовно примање, значи кај мене е релативно рано за тоа.
Нус појави некои подрастични немам, можеби сум малку понервозна (но јас и општо сум таква, особено при ПМС), приметувам дека малку повеќе ми се масти косата и кожата на лицето, но не кој знае колку.
Е сега, да ти кажам, кај мене ДХЕА кога го испитував ми беше во граници на нормалата, а тестостеронот ми беше намален. Но ми кажаа дека тоа наводно не влијаело на забременување. Јас го испитав тестостеронот бидејќи читав дека со примање на ДХЕА може да дојде до покачување на тестостеронот, а со тоа и добивање на машки карактеристики (како продлабочен глас, акни, агресивност и сл.). Е кога видов дека кај мене е под нормала се опуштив и почнав да ги пијам ДХЕА. Оттогаш не сум проверила ништо.
Не значи дека ако ти е намален ДХЕА хормонот дека ќе треба да ги примаш овие суплементи. Кај мене се работи за слабо функционирање на јајниците и на праг сум на предвремена менопауза според резултатот од претходното ин витро, иако сите други хормони освен ФСХ ми се во ред. Јас читав дека ДХЕА суплементот токму помага жените со повишен ФСХ (а со тоа и послаба и понеквалитетна резерва на јк) да добијат повеќе и поквалитетни јк при ин витро стимулација.
Еве јас што мислам за твојот случај - штом се сомневаат кај тебе за полицистични јајници, затоа и ти ги проверуваат овие хормони - кај жени со ПЦОС знам дека тестостеронот е повишен. Дури не добиеш резултати и дијагноза, не земај ништо на своја рака. Поздрав

domacica
Нов член
Нов член
Мислења: 57
Придружен: 27 May 2012, 20:08
Им се допаднал: 4 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by domacica » 14 Jan 2013, 16:58

Lejla, ти благодарам многу на исцрпниот одговор.
Целата сум во прашалници, не знаев дека ПЦОС го поврзуваат со тестостеронот, од скоро ми е дијагнозата па сега ќе ги испитувам овие хормони најверојатно да се утврди сомежот.
Ќе испитам скоро и ќе видиме што ќе биде препораката од докторот.
Ти посакувам позитивен одговор од фондот, и да се среди наскоро се (rad)

NadicaG

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by NadicaG » 26 Feb 2014, 13:01

девојки сакам да почнам да пијам ДХЕА,дали да се консултирам со лекар или можам на своја рака,многу ми значи што ја зголемува енергијата.....дали сте купиле од ова спортско студио спроти кузман и знаете ли колку чини таму?

NadicaG

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by NadicaG » 26 Feb 2014, 13:24

се јавив и на другиот сајт,од Битола ќе ми го испорачаат за 2500 ден 100капсули по 100мг
дали знаете од скопје каде можат да се купат и дали е поевтино?

Одговори

Return to “Медикаменти”