DHEA за подобрување на плодноста

Медикаменти за лекување на неплодност. Нашите искуства со медикаменти во борба со неплодноста, резултати, нус појави итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by Lejla7 » 28 Sep 2012, 20:15

И како се пијат? По колку на ден од колку мг?

sneze
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 10 Feb 2012, 11:02

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by sneze » 29 Sep 2012, 10:58

Lejla7 wrote:И како се пијат? По колку на ден од колку мг?
Mene doktorot koj me vodi mi gi preporaca da gi pijam od pricina povisen FSH i za pottiknuvanje na jajnicite da proizvede poveke folikuli vo ciklus bidejki od visokiot FSH se pojavi takov problem.Inaku mi kaza deka se pijat po 3 pati na den od 25 mlg otprilika okolu 3-4 meseci, barem za mojot slucaj. Da ne bidam jas doktor sega pisuvam za mojot slucaj. I uste nesto pokraj toa na internet jas vcera slucajno gi najdov vo prodavnica za sportska ishrana (onaa sto e na koseto na raskrsnicata kaj studio in vo centar)i bea 1900 den od 25 mlg 100 tableti.

sneze
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 10 Feb 2012, 11:02

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by sneze » 29 Sep 2012, 11:03

Debora wrote:Не сум порачувала лекови и не знам, ама DHEA сигурно дека можеш да нарачаш, се смета за додаток во исхраната, а не лек. Постапката за порачување е иста како и за било што друго. Си го ставаш во кошница, си плаќаш и ти стасува по пошта за некое време.
Debora mnogu ti blgodaram za pomosta, ako e taka podobro da razgledam na net bidejki onie vo centar se poskapi.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by Lejla7 » 29 Sep 2012, 15:27

Снеже, многу ти благодарам, и јас прочитав така нешто-дека треба да се пијат по 3 на ден од 25 мг, но се исплашив да не е многу оти сепак е хормон. На инструкциите на сајтот пишува дека препорачана доза е 25мг на ден, и плус ме исплаши тоа што пишува да не се управува со возила додека се пијат. Па јас без колата не можам да функционирам, оти работам на две места. И јас ќе се консултирам со гинеколог пред да почнам да ги пијам, но не знам зошто до сега не ми ги кажале.

Инаку јас веќе ги нарачав од Agestop страницата, 180 капсули од 25 мг за 19 фунти со се поштарина, значи околу 1500 ми излегоа, толку ми пишува на извештајот од кредитната, па сега да видам кога ќе стигнат. И друго нешто, читав дека е подобро микронизиран ДХЕА, а овој што го нарачав е таков, па ајде да видиме.

Снеже, а колку ти е тебе ФСХ? Си правела ин витро до сега? Извини што многу прашувам, ама ако се работи за слични случаи да споделиме искуства. Фала и извини што те замарам. Поздрав

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by saska075 » 29 Sep 2012, 21:04

Jas i gi spomnav ovie apcinja DHEA na edna moja prijatelka (27 god) koja veke 3 godini se obiduva za (b4) Sakam da ve prasam za tie sto znaat poveke okolu ova dali moze da pocne da zema bidejki e malku pomlada? Tie nemaat nikakov problem, t.e. neobjasnet sterilitet. Pozdarvv

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by Lejla7 » 29 Sep 2012, 22:42

Без консултација со гинеколог (ама суб-специјалист за стерилитет) мислам дека не би требало да ги пие. Сепак е многу млада.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by Lejla7 » 01 Oct 2012, 22:43

Снеже, јави се (ner) (ner) (ner)
Денес и јас разговарав со гинеколог за ДХЕА, а нели пишав дека и мојот случај е како твојот, со повишен ФСХ и слаба реакција на стимулации при ИВФ, но некако се обидоа да ме разубедат да ги примам - наводно тоа немало да влијае ништо на подобрување на состојбата на јк. И ми кажаа дека ако ги земам на своја рака да ги земам, бидејќи можеле да имаат нус-појави, сепак се работи за хормон. А јас многу читав за нив и гледам многу странски клиники имаат успех со користење на ДХЕА баш во случаи како мојот. И сега не знам што да правам ниту пак која доза да ги примам. Те молам пиши ми какви ти се тебе вредностите на ФСХ и што друго ти има кажано гинекологот за ДХЕА - некако се исплашив сега да не си направам поголема беља.
Ако некој друг знае нешто околу ова, ве молам пишете. HELP

sneze
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 10 Feb 2012, 11:02

Re: DHEA за подобрdnnување на плодноста

Post by sneze » 06 Oct 2012, 17:35

lejla mene posledniot pat FSH mi bese 34 za koe doktorot odma mi kaza - citiram da ne se lazeme tebe devojce ti otkazuvaat jajnicite - i sto da ti kazam SHOK za mene,I da imam edeo neuspeseo IVF pred toa so mnogu golema doza na stimulacii.A inaku drugo posebno loso za apcinjata ne mi kaza,durti jas koga gi citav tamu nus pojavite pisuvase nekakva si zgolemena agresivnost za koe go prasav ama toj na toa mi odgovori ne se sekiraj ne e nisto strasno.T

sneze
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 10 Feb 2012, 11:02

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by sneze » 06 Oct 2012, 17:49

Uste nesto me interesira koj doktor tebe te vodi ako ne e tajna, i poradi koi pricini ne go odobril primanjeto na apcinjata bidejki ovoj mojov Dr. Dimitrov od Remedika samiot toj mi gi preporaca.A da sakav i da te zamolam da pises koga ke ti stignat da znaeme za kolku vreme otprilika gi isporacuvaat i dali se od EUROVITA tie sto si gi poracala? Ili pisi koi se. Jas uste ne sum gi poracala imav problemi so internetov pa zatoa i ne pisav tolu dolgo ama eve sega ako ne denes utre sigurno ke gi naracam.
Last edited by sneze on 06 Oct 2012, 18:01, edited 1 time in total.

sneze
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 10 Feb 2012, 11:02

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by sneze » 06 Oct 2012, 17:51

A kapsuli ili tableti????????????? I jas imam milion prasanja ne si samo ti ne se sekiraj.:)

Одговори

Return to “Медикаменти”