DHEA за подобрување на плодноста

Медикаменти за лекување на неплодност. Нашите искуства со медикаменти во борба со неплодноста, резултати, нус појави итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

DHEA за подобрување на плодноста

Post by Debora » 15 Jul 2010, 15:38

Една студија покажала дека кај жените кај кои техниките на потпомогнато оплодување претходно немале успех, имале неколку кратно зголемена успешност кога жените земале DHEA - еден стероид кој природно се наоѓа во организмот. Се претпоставува дека делува така што го подобрува квалитетот на јајце клетките.

http://tvoebebe.com/DHEA-ja-zgolemuva-plodnosta

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by prvenka » 26 Jul 2011, 13:40

I jas ova go citav i bi sakala da probam,ke go prasam d-r dali slusnal....,i kade bi mozela da gi kupam (confus)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by Debora » 03 Aug 2011, 01:08

Првенка разговараше ли со лекарот? Не знам дали ги има кај нас, инаку гледав дека можат да се нарачаат преку нет.

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by prvenka » 03 Aug 2011, 09:39

Vo megjuvreme gledav na internet za koenzim Q1,isto toj bil dobar go ima vo aptekite na Zegin,za toa go prasav d-r i rece moze da gi pijam a za drugive ne prasav nekako strav mi e da pocnam da gi pijam posto se tie nekoj steroidi i mislam deka moze da se najdat po teretanive za vezbanje.....,no jas ke pocnam so koenzim Q1 i toj bil dobar,pa ke vidime.Petanovski mi dozvoli da gi pijam,se preporacuvaat za vozrast nad 35 godini,protiv stareenje...pa ke vidime kako ke deluvaat(confus)

sneze
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 10 Feb 2012, 11:02

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by sneze » 28 Sep 2012, 11:34

devojki i jas treba da gi pijam DHEA pa ako ima nekoja od vas poveke zapoznaena od kade i kako da se nabavat i od prilika so cena kolku cinat, bi ve zamolila za vasa informacija, bidejki do sega ne najdov nacin od kade i kako da gi zemam.Gi gledav na e bay, cinat okolu 20 dolari megutoa narackite za lekovi preku internet bile nekako mnogu komplicirani i so dolgi proceduri. Uste ednas ve zamoluvam za pomos ako e nekoja poveke informirana.

sneze
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 10 Feb 2012, 11:02

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by sneze » 28 Sep 2012, 11:37

Debora sega procitav, kako preku net? Razbrav od eden drugar koj raboti vo spedicija deka bilo dosta komplicirano.Pisi ako ima nekoj polesen nacin.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by Debora » 28 Sep 2012, 13:32

Јас сум нарачала многу работи овака преку нет, од странски сајтови, еве тука имаме тема за тоа topic1113.html .

sneze
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 10 Feb 2012, 11:02

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by sneze » 28 Sep 2012, 16:15

Debora seto toa e vo red i jas gi naogav apcinjava na internet, samo sto mene me interesira dali lekovi moze da se naracaat i ako imas takvo iskustvo da ma upatis na nacinot na poracuvanje i celata taa postapka,dali ima nekakvi proceduri so carini i slicno, bidejki ke napomenam uste ednas deka mene mi rekoa deka poracuvanje na lekovi preku internet e teska rabota.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by Debora » 28 Sep 2012, 16:18

Не сум порачувала лекови и не знам, ама DHEA сигурно дека можеш да нарачаш, се смета за додаток во исхраната, а не лек. Постапката за порачување е иста како и за било што друго. Си го ставаш во кошница, си плаќаш и ти стасува по пошта за некое време.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by Lejla7 » 28 Sep 2012, 20:06

Јас прочитав некаде дека ДХЕА се препорачува кај жени со повишен ФСХ (мојот случај) и дека ја зголемува успешноста на ИВФ. Баш ме заинтересира. Е сега разгледав на еден од сајтовите што ги препорача Дебора и гледам го има во разни форми - 25мг, 50 мг, 100 мг и се збунив. Од кај да знам колкава доза ми треба? Ако некој има искуство, нека пише, ве молам. Поздрав
Снеже, а тебе кој ти го препорача ДХЕА и зошто?

Одговори

Return to “Медикаменти”