DHEA за подобрување на плодноста

Медикаменти за лекување на неплодност. Нашите искуства со медикаменти во борба со неплодноста, резултати, нус појави итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
NadicaG

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by NadicaG » 26 Feb 2014, 18:27

девојки да не ме заборавите.....лејла ти си ги пиела,нел,ценава од 2500 ден е скапо или толку се?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by Lejla7 » 27 Feb 2014, 08:47

Наде и ти си за ќотек, кога ќе ве фатам тебе и Беломорка сукалото ќе пати (smile)
Од каде сега идејата да пиеш ДХЕА? Ти реагираш бурно на контрацепција, камоли па на ова. А и ој ти кажа да пиеш? Ти имаш проблем со резерва на јајце клетки и повишен ФСХ? А бе ајде пиј витамини таму и не ме нервирај, ова се стероиди знаеш, треба под контрола да се пијат. Прашај го Поповиќ прво ама јас мислам оти немаш индикација за такво нешто
Јас ги нарачав од Интернет, мисла дека беа 180 капсули за 1700-1800 денари со поштарина, така нешто, имам пишувано на претходните страници - можеш да видиш
Ама ако ти се за малаксаност, подобро јади мед со ореви, лешници и бадеми, од каде излезе сега ова со ДХЕАта??? (rp)

NadicaG

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by NadicaG » 27 Feb 2014, 08:53

od dr.Oz lejla go slusav go preporacuvase za zeni nad 40 god ,za podobra vitalnost,podobra seksualna zelba i odlozuvanje na menopauza,taka go razbrav (smile)
ti blagodaram za iskrenosta (a2)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by Lejla7 » 27 Feb 2014, 09:48

Овој д-р Оз и баба Рада ќе ме побудалат...не сфаќајте се здраво за готово што ќе чуете на ТВ, ај за природни рецепти, во ред, ама друго...Извини што бев толку лоша (smile) но бидејќи знам како реагираш на хормони, затоа ти велам консултирај се со лекар (a2)

Pilence
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 04 Apr 2014, 00:29

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by Pilence » 04 Apr 2014, 00:46

Здраво женски, мило ми е што конечно најдов форум за ДХЕА кај нас. ве читав и сакав да ви го пренесам моето искуство и да ве прашам што понатаму. Мене за жал на 37 години ми дијагностицираа намалена оваријална функција. Се започна со нередовни менструации, кои пред тоа ми беа редовни во час. Најмногу се нервирам што сакам бебе и си планирав дека до кај 42 имам шанса (имајќи во предвид мои колешки и познати кои раѓаа дури на 44). Ќе си ја треснам главата во ѕид. Како можеше да ми се случи ова?!
И јас летоска пиев три месеци ДХЕА, направив инсеминација но неуспешна (со тоа што предвреме имав овулација), потоа и стимулација за ин витро но неуспешно. Не реагирав на лековите. ДХЕА мислам дека ми помогна во однос на регулирање на циклусот. Значи добив, без да пијам апчиња. Но, по 3 месеци ги прекратив. Сега се мислам дали пак да испијам уште една доза?! Несакани ефекти ми беа што многу ми паѓаше косата и целата бев со бубулици (не сум имала толку ни во пубертет). Но, не се жалам зашто се ќе истрпам само да биде успешно.
Сакав да ве прашам вие што сте пиеле дали имаше позитивен резултат во однос на бременоста. А, да и кај мене е покачен ФСХ и многу намален анти-милериан хормон.
Бла, бла, бла останува само некоја надеж во ДХЕА и природен пат (кобајаги) ?!?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by Lejla7 » 04 Apr 2014, 08:47

Ако за успех се смета позитивниот исход од ин витрото (но за жал со краен исход спонтан во деветта недела) - еве јас сум имала позитивен резултат од ДХЕА. Ги пиев во минимална доза 25 мг мислам по еднаш на ден оти ми беше страв отприлика три месеци ред ин витрото, и имав само една јајце клетка повеќе од претходно - при првото ин витро (неуспешно) имав 4 со 40 инјекции, а со второто - 5 јк со 37 инјекции. Не знам дали таа една вишок јк се должи на ДХЕАта или на смената на инјекциите (место Фостимон примав Мерионал), исто како што не сум сигурна ни дека позитивниот резултат беше од ДХЕАта. Повеќе би кажала дека беше до Бог и до раката на докторот

Sofija1
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 14 Nov 2014, 22:11
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 14 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by Sofija1 » 03 Feb 2016, 02:21

Лејла, можеш ли да ми пишшеш од кој сајт нарачуваше ДХЕА и дали ти правеа некој проблем при подигање на пратката? Фала (smile)

Sofija1
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 14 Nov 2014, 22:11
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 14 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by Sofija1 » 03 Feb 2016, 09:51

Инаку јас пиев ДХЕА пред второто ин витро, ми се намали малку ФСХ-то, таман да ми одобрат ваучер (smile). Јас сум поор респондер и после ДХЕА имав две јајце клетки повеќе, само не знам дали е од ДХЕА-то или од поинаква и поголема стимулација.
Во секој случај сакам пак да пробам со нив, само ги нема веќе во Галениум и тоа подолго време, па се мислам да ги нарачам преку интернет или пак да одам до Србија доколку ги има.
Ве молам за некоја информација, кој ги пие, од кај ги набавува. Фала (smile)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by Lejla7 » 03 Feb 2016, 15:33

Јас ги имам порачувано од Интернет, се си мислам дека беа од Биовеа. Сигурно имам пишано на претходните страници, баш ќе проверам.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: DHEA за подобрување на плодноста

Post by Lejla7 » 03 Feb 2016, 15:36

Проверив, Agestop била страницата, а фирмата Eurovital. Прочитај неколку страници назад. Поздрав

Одговори

Return to “Медикаменти”