Кломифен

Медикаменти за лекување на неплодност. Нашите искуства со медикаменти во борба со неплодноста, резултати, нус појави итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Кломифен

Post by Lena_nela » 13 Nov 2015, 20:34

Сакамбебе,не се разочарувај,Дебора ти кажа,можеби не реагираат јајниците на кломифен,можеби д-р ке ти смени терапија за другиот месец,а може во вториот месец од користење на кломифенот да има поголем успех.Јас колку што се сеќавам првиот месец од користење на кломифен имав само два три фолекула на еден јајник и тоа беа големки но не доволно,а вториот месец имав на двата јајника доста добри и тоа по 4-5. Па потоа паузирав два месеци и во тие два месеца имав супер фолекули и останав бремена. Затоа не се нервирај и секирај,се ке си биде. (big-hug)

sakambebe
Член
Член
Мислења: 122
Придружен: 09 Feb 2014, 22:37
Му се допанале: 57 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Кломифен

Post by sakambebe » 14 Nov 2015, 00:01

немам редовна менструација пред кломифенот примав примолут нор и после почнав со кломифен од втори ден на циклусот 2x1 на ден пред 3 месеци исто така пиев кломифен иста доза и истото беше и тогаш имав фолекули ама не растеа и сега пак ми ја даде истата доза не се јавив на контрола пак многу се разочарав не се ни слушнав со докторот откако бев некни сега ќе му се јавам утре да видам што ќе ми кажи како ке одиме наредниот пат морам да земам пак нешто за да добијам само треба да почекам да помини месец од оваа менструација.....ве молам совет дали некоја од вас имала слична или иста ситуација како мојата.....???? (confus) (cry1) се нервирам премногу

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Кломифен

Post by Lena_nela » 14 Nov 2015, 07:52

Сакамбебе,јас имав редовна менстру.така да немав проблем таков, но сепак не се нервирај,разочарувај има лекови,докторот сигурно знае што да ти даде,а доколку не си задоволна од него побарај друг или чисто онака отиди и кај друг д-р слушни и друго мислење.

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Кломифен

Post by anonimna123 » 02 Dec 2015, 20:42

сакам бебе имас ли направено огтт тест и инсулин да видес да ли имас ИР од тоа мозе фоликулите да не растат

sakambebe
Член
Член
Мислења: 122
Придружен: 09 Feb 2014, 22:37
Му се допанале: 57 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Кломифен

Post by sakambebe » 09 Dec 2015, 21:57

немам направено такво нешто а и докторот ми нема препорачано...... (sad1) каде можам да направам такво испитување во битола???

SakameBebence
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 13 Dec 2015, 19:18
Му се допанале: 12 пати
Им се допаднал: 1 time

Re: Кломифен

Post by SakameBebence » 13 Dec 2015, 21:07

Сакамбебе,
Јас вакви испитувања правев во Плодност во Битола.

Aleksandra-24||
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 14 Apr 2021, 11:35

Re: Кломифен

Post by Aleksandra-24|| » 14 Apr 2021, 11:50

Здраво на сите членки јас сега во моментов се зачленив го следам форумов бидејќи сум на мака. Во брак сум 1 год и 7 мес. Ете пробуваме за бебче но некако тешко прво гинекол. ми рече да ослабам па намалив 26 кг. Минатиот месец бев на ПРЕГНИЛ инек. Со 25 мм фоле. ана ништо ми дојде мен. на 06. 04. и од 3 ден на мен. Пијам КЛОМИФЕН 2 по1 сега на 17 сум на ехо па здрвје БОЖЕ ќе видиме што ќе биде. Ете сакав да споделам макате се дели за да биде полесна на сите ви посакувам убав ден

Одговори

Return to “Медикаменти”