Кломифен

Медикаменти за лекување на неплодност. Нашите искуства со медикаменти во борба со неплодноста, резултати, нус појави итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5852 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кломифен

Post by Debora » 19 Mar 2014, 20:02

Бамби тоа што месецов не испаднало како што треба не значи дека и следниот така ќе биде. Со среќа и со лесно. (big-hug) (bu)

bambi87
Нов член
Нов член
Мислења: 67
Придружен: 18 Jan 2014, 22:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 2 пати

Re: Кломифен

Post by bambi87 » 22 Mar 2014, 22:55

Debora wrote:Бамби тоа што месецов не испаднало како што треба не значи дека и следниот така ќе биде. Со среќа и со лесно. (big-hug) (bu)
Fala srce na podrskata ..Potrebna mi bese od site vas ...Ke vidime sledniov mesec kako ke reagiram..Go molam Gopsod za rezultat pozitiven (smile) (smile) Gushki, i mnogu sreka ti posakuvam ... (rad)

sakambebe
Член
Член
Мислења: 122
Придружен: 09 Feb 2014, 22:37
Му се допанале: 57 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Кломифен

Post by sakambebe » 31 May 2014, 23:22

здраво на сите јас пијам моментално циклопрогинова за да ми се задебели еднометриумот така ми кажа матичната и бев на hsg во систина се е во ред проодни ми се каналите епа сега чекаме да завршам со терапијата да добија циклус и почнувам со кломифен па ќе видиме што ке биде има некој исклуство слично на моето ве молам за помош??

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Кломифен

Post by Lena_nela » 19 Nov 2014, 15:58

Еве да си пишам и овде,а и да најдам некој совет околу кломифенот. Значи пред три години си останав бремена без никакви апчиња,фала му на бог си имам и синче,но еве веќе седум,осум месеци се обидуваме за второ нно никако да фати,одев на фоликулометрија и последниот месец има само еден фолекул кој не беше доволно голем,па гинек. реши малку овој месец да стимулираме и ми го даде кломифенот. Почнувам од утре,трет ден од менстр. и ке ги пијам пет дена. Е сега јас нешто читнав тука,но сакам пак да прашам дали некој од вас почуствувал некакви симптоми кога ги пиевте,да знам што да очекувам. Се надевам дека ке ми донесат убав резултат (prayer)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Кломифен

Post by Filigran » 19 Nov 2014, 20:38

Дај Боже да имаш најубав резултат, а во врска со прашањето навистина не сум упатена. Само сакав да ти посакам да ти се исполни желбата (big-hug)

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Кломифен

Post by RedRose30 » 19 Nov 2014, 20:52

И од мене голем поздрав и да ти посакам среќичка... сум читала дека кломифенот кај многу жени дал ефект (t3) па дај Боже и ти да си една од нив (rad) (big-hug)

buci12345678
Редовен член
Редовен член
Мислења: 299
Придружен: 04 Nov 2013, 14:25
Му се допанале: 188 пати
Им се допаднал: 238 пати

Re: Кломифен

Post by buci12345678 » 20 Nov 2014, 13:31

мила и јас го пиев климофенот и тоа од само една доза останав бремена се надевам дека и кај тебе ќе биде така поз и (a2) (racinja)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Кломифен

Post by sweety » 20 Nov 2014, 13:47

Лена-нела со среќа да вроди со плод уште од првиот месец да си останиш (t3) а зошто тит дадоа кломифен оти немаш овулација или извини што прашувам вака директно

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Кломифен

Post by milena15 » 20 Nov 2014, 13:52

со кломифен се пие и естрофем за да не се истенчи многу ендометриумот , не знам зашто гинеколозиве забораваат ли да дадат. И секако стоп инекција на крај. Со среќа чекаме убави вести (thumbsup)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Кломифен

Post by Neda_Jovan » 20 Nov 2014, 14:03

Lena Nela jas go piev klomifenot isto od tret den ciklus pa pet dena i toa po pola apce za da go izbegneme efektot na blizbaci. Nemav nikakvi nus pojavi i mnogu e vazno da znaes deka klomifenot ima dejstvo dva meseca t.e ako go pies mesecov ke stimulira pa i sledniot mesec. Da ne se iznenadis ako sega ne ostanes bremena a doktorot ne ti dade da go pies sledniot mesec bidejki pak ima dejstvo i za sledniot mesec. Jas taka ostanav bremena vtoriot mesec se fati i toa so rana ovulacija na 9 ili 10 den. Zatoa bebeto mi e sega kontinuirano edna nedela pogolemko. So sreka***

Одговори

Return to “Медикаменти”