Кломифен

Медикаменти за лекување на неплодност. Нашите искуства со медикаменти во борба со неплодноста, резултати, нус појави итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Кломифен

Post by Lejla7 » 20 Nov 2014, 15:14

milena15 wrote:со кломифен се пие и естрофем за да не се истенчи многу ендометриумот , не знам зашто гинеколозиве забораваат ли да дадат. И секако стоп инекција на крај. Со среќа чекаме убави вести (thumbsup)
Ne mora sekogas da se tenci endometriumot poradi Klomifenot. Takvo dejstvo ima kaj nekoi, ne kaj site zeni. Eve na primer kaj mene endometriumot stasuval i do 12 i pokraj Klomifen. I ne e zadolzitelna ni stop injekcija kolku sto znam jas.

Neda Jovan, pola apce, bravo. Kaj mene kontinuirano 6 meseci po celo apce nisto ne napravija. Megutoa, iskreno me raduva faktot sto ima tolku golem uspeh ovoj lek bidejki veruvajte - podobro da se ima uspeh na polesen nacin otkolku na poteskiot (thumbsup)

LenaNela, neka e so sreka (bu)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Кломифен

Post by Lena_nela » 20 Nov 2014, 16:23

Девојки е големи срцки сте,ве сакам сите (love5) (grupna-gushka) Не знаете какво олеснување сте ми (lovet) Ви благодарам на сите до една за советите .
Свити веќе неколку месеци како одам на фоликулометрија и на неколку пати имав само по еден фолекули и тоа од лева страна кој во 12/13 ден достигнуваше некои 13/14 мм ,но немало доволно циркулирање на крв околу него и неможел ни тој да нарасне колку што треба и ми рече дека нема ни да прсне (confus),а додека на десниот јајник имав само неколку мали и затоа се реши овој месец малку да стимулираме.
Буци и Неда Јован милички вашите зборови премногу ме израдувааа (big-hug)
Милена ништо друго не ми даде да пијам нити па ми спомна за таа стоп инекција,само треба да отидам на 12 ден на контрола,па ке видиме што ке ми каже тогаш.
Филигран,Црвенарозичка и Лејла ви благодарам на подршкаата (love5) (love5) (love5)

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Кломифен

Post by milena15 » 20 Nov 2014, 18:22

Може естрофем не е , ама стоп инекција и те како, иначе фоликулите може да не пукнат и да се претворат во циста.
Мене Ивановски покрај кломифен ми даде и естрофем и стоп инекција Овидрел. Еве сум сега на пола со терапијата па следи инсеминација после тоа (smile)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Кломифен

Post by Lena_nela » 28 Nov 2014, 19:45

Денес ми е 12 ден,бев на гинеколог и кломифенот добро си ја завршил работата,д-р. беше задоволен,имам три фолекули 18-19мм,ендометриумот е 8-9 (не го слушнав баш најдобро но ми рече ОК ) и ми рече дека нема да ми дава инекција,ке остави да биде спонтано,дека нема потреба само ние да бидеме активни. На крај ми рече дека очекува овој пат да му се јавам со закаснета (rw2) Па го молам бог нека биде така (prayer)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Кломифен

Post by SMESKO » 28 Nov 2014, 20:09

Lena nela od srce ti posakuvam (b4) neka ovoj mesec se ispolni ocekuvanjeto na dr,i da ne druzis vo trudnicki muabeti.So Gospod napred,ke se molam za tebe (racinja)

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Кломифен

Post by RedRose30 » 03 Dec 2014, 07:41

Лена Нела ти посакувам да имаш успех и баш како на аватарчето да се шеткаш со мешенце за некој месец (t3)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Кломифен

Post by Lena_nela » 05 Dec 2014, 15:23

Благодарам Редроуз и Смешко,кај сите се најубаво да се враќа (love5) (love5) (love5) Сен адевам дека ке биде како што рече д-р. Ке чекаме убав резултат bfp (prayer)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Кломифен

Post by Lena_nela » 22 Dec 2014, 16:35

Значи јас моментално тука сум најзастапена , само да си пишам дека и овој месец д-р. ми го даде кломифенот да го пијам и денес ми е последниот ден. Во четврток одам на преглед и ке видиме каква работа ке заврши. се надевам дека ке биде онакак како што посакуваме и јас и д-р. па ова да ми биде последно пишување овде (thumbup)

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Кломифен

Post by RedRose30 » 22 Dec 2014, 23:26

(prayer) (big-hug)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Кломифен

Post by Lena_nela » 27 Dec 2014, 15:36

RedRose (love5) (big-hug) (a2)
Denes bev na kontrola i imam tri dobri folekuli eden okolu 25--26 i drugite dva okolu 22 imam u[te eden ama toj e 17, i denes ja primiv inekcijata mislam deka bese Pregnal i mi rece posle 24 obavezno (ttc) radna akcija (laugh1) (rolll) Epa daj boze
ubavo da ni zapocne Novava godina,na site ovde (love5) (love5) (love5)

Одговори

Return to “Медикаменти”