Таблети Јасмин

Медикаменти за лекување на неплодност. Нашите искуства со медикаменти во борба со неплодноста, резултати, нус појави итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Таблети Јасмин

Post by Peperutka » 22 Dec 2010, 21:35

Јасмин се хормонални таблети кои го регулираат циклусот и ја спречуваат бременоста во периодот кога си под нивна терапија.Во пакетчето се 21 таблета а се пијат секој ден по една таблета почнувајќи од првиот ден на циклусот.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Таблети Јасмин

Post by Debora » 22 Dec 2010, 23:16

Peperutka Јасминот ти ги дадоа пред лапароскопијата?

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Таблети Јасмин

Post by Peperutka » 23 Dec 2010, 10:14

Да,ми ги препиша докторката тие таблети.
Ама циклусот многу ми се промени,болките во стомакот ми се зголемија,многу крварев а со тоа и многу парчиња имав а и ми се продолжи циклусот за 1 ден (cry1)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Таблети Јасмин

Post by Peperutka » 11 Feb 2011, 09:47

Јас од утре(4ти) ден од циклусот ќе почнам да гипијам Јасмин па да се надеваме дека овој месец ќе ја направам лапароскопијата.Во среда треба да одам на клиника,да се видам со докторката па ќе видиме Здравје Боже,како Господ никој не е (smile)

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Таблети Јасмин

Post by prvenka » 11 Feb 2011, 10:13

Peperutka,milicka sve ke bide kako sto treba (a2) Napravija laparoskopijata pa posle da ni se falis za (t3) ,najiskreno od srce ti posakuvam sto pobrzo....a nie sme tuka so tebe (a2)

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Таблети Јасмин

Post by mihaela » 06 Jun 2011, 13:58

Последниот пат кога правев ин витро ги користев јасмин таблетите пред да почнам со хормонската терапија.Ги користев по препорака на докторот.Мислам дека после нив многу подобро делуваше хормонската терапија на моите фолекули.Во претходните три четири обиди користев некои други веќе не се сеќавам ниту на името,но јасминот се подобри.

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Таблети Јасмин

Post by Bela » 23 Apr 2014, 11:54

Дали некој од вас има користено таблетки Јасмин и кога треба од прилика да добијам од последната испиена таблетка (confus)

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Таблети Јасмин

Post by saska075 » 23 Apr 2014, 12:00

Јас ги имам користено, треба отприлика да добиеш 4-5 дена после последната испиена таблета.

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Таблети Јасмин

Post by Bela » 23 Apr 2014, 12:04

Фала Сашка, значи кај да е треба да добијам, последната таблета ја испив на 20.04.

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Таблети Јасмин

Post by borjana » 25 Mar 2016, 12:21

Од утре почнувам со јасмин за да се смири хипофизата.кога ке дпбијам нареден пат ке почнам пак со кломифен. (grupna-gushka)

Одговори

Return to “Медикаменти”