Инекција Прегнил

Медикаменти за лекување на неплодност. Нашите искуства со медикаменти во борба со неплодноста, резултати, нус појави итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Инекција Прегнил

Post by Peperutka » 03 Jun 2011, 15:52

Според големината на фолелкулите,гинекологот ми кажа дека на 14-15от ден треба да примам инекција Прегнил која предизвикува прскање на фолекулите.Наредните денови откако ќе ја примам Прегнил треба да имаме редовни односи.Во понеделник сум повторно на фолекулометрија па ќе ми каже тогаш сигурно.
Оваа инекција е многу скапа(каКо ампула е),чини 5000 денари,само на приватно оди и тоа ја има само во неколку аптеки(гинекологот ми кажа во кои) но има можност за рефундација на парите во Министерство за здравство.
Кој знае нешто повеќе за Прегнил или примил нека пише,навистина информациите се добредојдени (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Инекција Прегнил

Post by Debora » 03 Jun 2011, 16:30

Нештата многу се смениле за 1,5 година. Јас ја купив тогаш околу 400-500 денари. (scared)
Прегнилот треба да се погрижи за да пукнат фоликулите во рок од 36 часа, ја имитира работата на ЛХ хормонот. Дозата која треба да се прими зависи од бројот на зрелите фоликули, кај мене лекарот така некако рачунаше, го множеше бројот на фоликули со некоја вредност, па да се добие потребната доза која треба да се прими и која ќе ги покрие сите фоликули.
Инаку си знаете, бидејки прегнилот е всушност ХЦГ хормон (труднички хормон), се чека да поминат 14 дена пред да се направи тест за бременост, затоа што тестот може да биде лажно позитивен од прегнилот. За тоа време инекцијата треба да се исфрли од организмот, па тестот да покаже вистински bfp (thumbsup) .
Пеперутка чекаме вистински позитивен тест. (a2) (jmp)

Баш ме зачуди ова со ценава. (unsure)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Инекција Прегнил

Post by Mamino_srce » 03 Jun 2011, 17:42

Јас стварно не знам за која инекција ти зборуваш, ама и јас имам примано прегнил (за пукање на фоликулите) и тоа значи во ноември минатата година (пред 6 месеци отприлика) и ја купив во аптека и ја платив околу 500 денари.
Нема шанси да е 5000 денари, можеби е некоја грешка (unsure)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Инекција Прегнил

Post by Peperutka » 04 Jun 2011, 11:15

Сега се јавив во една аптека каде што ја има Прегнил,аптекарката ми кажа дека оригиналната инекција никаде ја нема,ја има само заменската и затоа е толку скапа (sad1) Баш и ја видов рецептата од гинекологот,ја има напишано заменската значи се е како што треба само да ја земам,леле ама среќа сум имала (unsure)
Пишав и погоре,постои можност за рефундација на парите во Министерство за здравство каде се враќаат 80% од сумата-ако ми ги вратат така ми кажа докторот а ако не па тоа што е тука е,за бебе колкава сума и да треба да дадам,ќе дадам (b7)
Мамино срце,дали имаше болки при односот после примањето на инекцијата,зошто сум слушала (unsure) Дали истиот месец откако ја прими инекцијата остана бремена,објасни ми ја процедурата на оваа инекција (a2) (a2) (a2)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Инекција Прегнил

Post by Mamino_srce » 04 Jun 2011, 12:21

Пеперутка, ја имам примено таа инекција само вториот месец кога пиев кломифен. Значи, првиот месец пиев кломифен, вториот докторот ми ја препиша плус таа инекција, а третиот само кломифен и останав бремена тогаш. Немав никакви болки, всушност мене само првиот месец со кломифен беше болно, имам многу болка во јајниците, после можеби малку, а третиот месец воопшто нисам имала болки.

Јас ти посакувам што побргу да дојдеш до посакуваните bfp , и тоа уште овој месец, само немој да заборавиш да се опустиш (колку год ти звучи ово невозможно и како една излизана фраза (smile) ), обиди се, бидејќи тука е успех. Не ја ставај својата надеж во инекција, не се многу оптеретувај, туку се опусти и верувај, Господ е голем и уживај.
Битно е ти да направиш што е до тебе, а остало е во Божји раце, нели?

Ќе биде, ќе видиш. Ајде , пиши како помина. Всушност, кога треба да ја примиш инекцијата? И каде одиш на преглед, кај матичната си или приватно?

Поздрав (bu)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Инекција Прегнил

Post by Mamino_srce » 04 Jun 2011, 12:25

и да додадам, процедурата не е ништо компликована... доктор ќе те прегледа, ќе процени големината на фоликулите и кога треба да ја примиш инекцијата и во наредните 36 саати, ваљда, малку и заборавив, ќе требат фоликулите да прснат и тоа е тоа. За тоа време вие бидете вредни (lovet) (smile)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Инекција Прегнил

Post by Peperutka » 05 Jun 2011, 11:58

Да ви кажам дека ја најдов инекцијата,ама во друг град преку еден пријател,по нормалната цена 500 денари (smile) заменската е не е оригиналната (thumbup) Ми се симна камен од срцево!

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Инекција Прегнил

Post by Marina » 05 Jun 2011, 13:30

bravo peperutce,super si se snasla,4500 imas zastedeno,mislam deka imas zasluzeno shoping (a2) da ti pomogne inekcijata da zabremenis ! dance

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Инекција Прегнил

Post by Mamino_srce » 05 Jun 2011, 15:07

Одлично Пеперутка! Разлика во цена дури не може ни да се коментира. (thumbsup)

Ајде па наскоро да се радуваме заедно (t3)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Инекција Прегнил

Post by Peperutka » 05 Jun 2011, 15:18

Фала ви душички,а Марина за постот,што сакаш да те частам кажи (rolll) (rolll) (rolll) (a2)

Одговори

Return to “Медикаменти”