Инекција Прегнил

Медикаменти за лекување на неплодност. Нашите искуства со медикаменти во борба со неплодноста, резултати, нус појави итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
lide86
Нов член
Нов член
Мислења: 75
Придружен: 10 Aug 2013, 16:27
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Инекција Прегнил

Post by lide86 » 05 Oct 2013, 18:32

аха... е па добро што ме информиравте...јас планирав здравје од на пролет да почнам да пијам на своја рака, а не сум проверила овулација... фала на информација (kup) до вас...

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Инекција Прегнил

Post by carina » 05 Oct 2013, 18:50

jas ostanav bremena so klomifen bez pregnil,ete si gi procitav prethodnite postgovi.ama normalno so kontroli na ginekolog od 10 ti den

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Инекција Прегнил

Post by Peperutka » 05 Oct 2013, 18:53

Тема за Кломифен
topic449.html?hilit=klomifen

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Инекција Прегнил

Post by carina » 05 Oct 2013, 20:38

kit kat a maticnata ti rece da primis pregnil iako ne si piela klomifen?ne sum cula do sega.sepak ti drzam sreka (bu)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Инекција Прегнил

Post by kit-kat » 06 Oct 2013, 16:14

Карина искрено не знам зошто оди со прегнил,без кломифен мојава матична.Оваа проблематика за мене е нова и непозната.
Но нејзиното објаснување беше ова.
„Бидејки имам швајцарски циклус на 27 дена,овулација 13 ден.Имам убави фолекули(следени со фоликулометрија)кои 12 ден беа 19,5мм,да ми даде овој пат само прегнил за подршка на жолтото тело и зацврстување на зидовите на истото (unsure) ,а кломифен не ми дала бидејки природно ми се стварале фолекули,но исто така кломифенот го слабеел ендометриумот,а јас имам одличен емдометриум„ (confus)
Колку е тоа така оставам на неа,но искрено се надевам и се препуштам во Божји раце.
Уште овој пат ќе пробам ова,а потоа ништо.
Како што ми рече една многу драга пријателка дека јас си забременив природно и без овие работи ;-) (a2) (a2) (a2) (a2) (a2) (a2) (a2) (a2) (a2)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Инекција Прегнил

Post by kit-kat » 07 Oct 2013, 10:31

Само да ве прашам.Кога обично(кој ден )се прима инекцијата прегнил.
Мене матичната ми рече дојди 11 или 12 ден(бидејки на 12 ден фолекулот ми беше 19,5мм)па ќе видиме.
И после колку време пукаат фолекулите од неа?
Плус ме буни тоа што од денес почнувам 7 дена ројазол вагиналети против кандидата,па ќе ги ставам до 13 октомври,кога ќе ми биде овулацијата т.е 12 ден од циклусот.
Дали штетат на спермата или?

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Инекција Прегнил

Post by saska075 » 07 Oct 2013, 10:42

Kit-kat Pregnilot obicno se dava koga folikulite se 19-22 mm, bidejki veke se porasnati,zreli i da dojde do nivno sigurno pukanje.Zavisno koj den porasnale na nekoi im rasnat porano -kako kaj tebe, na nekoi okolu 14-16 den, zavisi koga otprilika imaat ovulacija. Folikulite obicno pukaat 36-48 casa posle Pregnilot, znaci togas nastanuva ovulacijata.

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Инекција Прегнил

Post by Miki » 07 Oct 2013, 12:04

Кит-кат мислам дека не е во ред вака да те остави матичната, прегнил не се прима онака, на тепка, овој оној ден. Не може така да ти каже сама да си примиш (барем јас така сфатив).
Прегнил се зема со точна намера (темпирани односи, инсеминација, пункција). И се зима при стручно редовно следење на фоликулите на ехо (фоликулометрија). Кога одиш на фоликулометрија, гинекологот те следи колкави се фоликулите и колку брзо растат и ти одредува точно време (до минута) кога да ја примиш и после ти кажува кога точно ќе се преземат акции, или односи или инсеминација. По мене, вака на своја рака, ај на тепка, околу 11 ден, не е баш во ред. Тоа е одговорност на гинекологот, не треба ти да се грижиш за тоа.
Прегнилот е hCG хормон сепак, треба да знаеш кога точно и зошто го примаш. Инаку нема врска дали претходно примаш терапија за стимулација или не. Целта на прегнилот е да ја контролираш овулацијата, да не ти 'кидне' пред време ј.к.
Те советувам што и да праавиш да биде по инструкции на гинеколог. Или притисни ја твојата повеќе да се позанимава со тебе или најди некој посериозен.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Инекција Прегнил

Post by kit-kat » 07 Oct 2013, 14:16

Изгледа неубаво се изразив.Секако дека со следење и фоликулометрија ќе се дава прегнилот.
Ми рече 11 ден да одам да видиме до кај се фолекулите бидејки јас имам порано овулација,па ќе се следат секој ден(ми рече ако треба и 2 пати во ден и без разлика што е викенд ќе ја земам од дома),
па такаспоред мерките да се стави прегнилот.
Прашањето ми беше за кога бидејки ми се паѓа викенд но денес се слушнав и ми олесна кога ми рече така.
А бидејки ројазолот што ми ги даде влијаеле на спермата,ми рече да ставам само 5,а другите потоа.
Па што е тоа е сепак фала што ме мислите (smile)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Инекција Прегнил

Post by kit-kat » 10 Oct 2013, 13:21

Можно ли е на 10 или 11 ден да се прими прегнилот?
Малку ми изгледа рано (confus)
Но денес бев на ехо имам повеќе фолекули( др беше убедена дека сум примала кломифен),а јас до сега ништо немам примено.
Ми се смее ако биде нешто ќе имаме близнаци (smile)
Инаку најголемиот фолекул денес на 9 ден од циклус ми е 17,8 што рече џиновски за овој ден.
Па утре во 17 часот пак ќе види и најверојатно вечерта или сабота утрото ќе ја примам.
Ми рече вечерва да имаме (ttc) па најверојатно и утре и задутре.
Кога ќе му кажам на мм (scared) ќе му се стемни (laugh1)

Одговори

Return to “Медикаменти”