Естрофем

Медикаменти за лекување на неплодност. Нашите искуства со медикаменти во борба со неплодноста, резултати, нус појави итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Естрофем

Post by Hera » 22 Sep 2011, 09:06

Јас оваа недела ги пијам и тоа 3 пати на ден по две апчиња од 1mg. Мислам дека не се препознавам себеси. Како пијана сум, немам рамнотежа, како да сум заматена целата, успана, како со пола мозок да се служам.
Кога го исчитав упатството каде што се напишани сите несакани можни дејства (hair) стварно косата ми се крена.
И ве молам да ми кажете која доза вие ја пиевте затоа што 6 апчиња ... никаде не можам да најдам дека некој пиел по толку.
Како ги поднесувавте вие?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Естрофем

Post by Debora » 22 Sep 2011, 09:42

Хера мислам дека јас пиев 2 пати по едно кога правев првиот пат инсеминација - почнав 2-3 дена пред инсеминацијата па се додека добив. Ама ги поднесов најтешко од сите апчиња што сум ги пиела, многу вознемиреност, се штрекнував на секој звук, кога ќе легнев си го слушав срцето, нервоза ... ужас. (hair) (hair) (hair)
А зошто ги пиеш ако не ја правиш инсеминацијата месецов?

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Естрофем

Post by Hera » 22 Sep 2011, 10:32

Епа пиев и кломифен месецов, на телефон се договаравме со докторката ама после излезе дека нема да биде тука баш за моите плодни денови. Ми овулирал левиот јајник и имам неколку фоликули од кои водечкиот на 9 ден беше 13mm, ама како и секогаш ендометриумот кај мене е претенок. И заради него ми ја зголемија дозата. Ама сега не сум ни ваму ни таму, не знам што да правам, дали да ги прекинам сега? Прегледите сега ги правев кај матичната и она вика штом веќе има нешто да го искористиме и во понеделник треба пак да одам на преглед. Не знам што да правам стварно (confus)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Естрофем

Post by Debora » 22 Sep 2011, 10:40

Баш сакав да те прашам, не може ли друг лекар да ја направи инсеминацијата особено што веќе и кломифен имаш пиено? Јас кога правев во Ремедика мојот др се разболе и инсеминацијата ми ја направи друга докторка.

pepa
Нов член
Нов член
Мислења: 81
Придружен: 26 Oct 2010, 07:31

Re: Естрофем

Post by pepa » 22 Sep 2011, 11:05

hera jas gi piev estrofemot 2 pati po 2 posle transverot no se custvuvav dobro no zosto tigi dale da gi primas ako ne pravis inseminacija tie se za zadebeluvanje na ендометриумот i za polesno prifacanje na plodot vo matkata kako sto mi kaza mojata maticna

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Естрофем

Post by Hera » 22 Sep 2011, 11:23

Се подразмислив сега убаво, утре ќе побарам да видам што може да се направи и да закажам кај некој друг доктор. Докторката ми е од државна клиника не е од приватниве и затоа знаете колку се е таму комплицирано. Ама и онака сум наклукана веќе со се и сешто, барем нека заврши и третава инсеминација и да знам после тоа веќе на што сум.
Пепа Кломифенот кај мене го успорува здебелувањето на ендометриумот, на 9 ден само 3,9mm. Претходно ми ги даваа белите Циклопрогинова, ама сега за првпат овие, ама се спремав за инсеминација нели.
Ви благодарам (a2)

Одговори

Return to “Медикаменти”