Велигден - ХРИСТОВО ВОСКРЕСЕНИЕ

Moderator: Модератори

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Велигден - ХРИСТОВО ВОСКРЕСЕНИЕ

Post by Matea27 » 25 Apr 2011, 11:50

Срекни празници и од мене за сите вас....малку каснам ама немав време за да седнам на компјутер....Христос Воскресе....бидете срекни,весели и многу бебиња оваа година на сите нас.....поздрачеее dance dance dance dance (bu) (bu) (bu) (bu) (bu) (b4) (b4) (b4) (t3) (t3) (t3) (t3) (bu) (bu) (bu) (bu) (jmp) (jmp) (jmp) (jmp)

luna
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 07 Dec 2010, 15:41
Им се допаднал: 1 time

Re: Велигден - ХРИСТОВО ВОСКРЕСЕНИЕ

Post by luna » 25 Apr 2011, 21:59

христос воскресе. среќни празници на сите и нека ве пратат само убави весели и среќни моменти.. (bu) поздрав (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11019
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5793 пати
Им се допаднал: 3548 пати

Re: Велигден - ХРИСТОВО ВОСКРЕСЕНИЕ

Post by Debora » 15 Apr 2012, 10:02

Исус Христос воскресна! Ја победи смртта, за сите што веруваат во Него да имаат прошка на гревовите и вечен живот. (bu)

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Велигден - ХРИСТОВО ВОСКРЕСЕНИЕ

Post by Bela » 15 Apr 2012, 10:41

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА-НАВИСТИНА ВОСКРЕСНА
ЗА МНОГУ ГОДИНИ

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Велигден - ХРИСТОВО ВОСКРЕСЕНИЕ

Post by malenaD » 15 Apr 2012, 11:25

ЗА МНОГУ ГОДИНИ ВЕЛИГДЕН!!!!!
Х*Р*И*С*Т*О*С***В*О*С*К*Р*Е*С* !!!!
нека ни се напомош велигденскиве празници и на сите ви посакувам само убави работи да ни се случуваат!!!!

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Велигден - ХРИСТОВО ВОСКРЕСЕНИЕ

Post by Matea27 » 15 Apr 2012, 13:08

Навистина воскресна....
Среќни велигденски празници на сите вас....убав помин....поздравчее (jmp) (jmp) (jmp)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2598
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 935 пати
Им се допаднал: 613 пати

Re: Велигден - ХРИСТОВО ВОСКРЕСЕНИЕ

Post by Peperutka » 16 Apr 2012, 11:25

Со мир во душата, љубов во срцето со верба во Бога, во слава на Христос да се радуваме, да простуваме, да сакаме и да се почитуваме. ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Велигден - ХРИСТОВО ВОСКРЕСЕНИЕ

Post by Petra » 03 May 2013, 17:57

Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син, та секој, кој верува во Него, да не загине, туку да има вечен живот.

Зашто Бог не Го испрати Својот Син во светот за да му суди на светот, туку светот да се спаси преку Него.

Кој верува во Него, нему не му се суди; а кој не верува веќе е осуден, зашто не поверувал во името на Единородниот Божји Син.

14 Како што мнозина испаднаа во ужас кога го видоа, толку му беше лицето нечовечки, обезличено, па со Својот лик веќе не личеше на човек. - Исаија 52

http://s7.postimg.org/g7qu1nprf/Passion ... ipped5.jpg
http://s8.postimg.org/4tkcywvet/images_2.jpg
http://s23.postimg.org/9n9nw4gln/image.jpg

1 „Кој да му поверува на она што ни е објавено, кому му се откри Господовата рака?”
2 Израсте пред Него како нежно стебло, како корен од сува земја. Немаше на Него ни убавина ни блесок за да би сме се загледале во Него, ни милозливост за да би ни се допаднал.
3 Беше презрен, отфрлен од луѓето, човек на болката, свикнат на страдањата, од Кого секој го отстранува лицето, беше презрен, и за ништо го сметавме.
4 А Тој ги понесе нашите болести, ги зеде врз себе нашите болки, додека ние сметавме дека Бог Го бие и Го понижува.
5 За нашите престапи беше прободен, сотрен, за нашите беззаконија. Казната за нашиот мир падна врз Него, преку Неговите рани ние се исцеливме.
6 Сите скитавме како овци, и секој одеше по својот пат. А Господ ги возложи на Него беззаконијата на сите нас.
7 Го измачуваа, а Тој оставаше, и не ја отвори Својата уста. Го одведоа како јагне на колење; како овца нема, пред оние што ја стрижат, не ја отвори Својата уста.
8 Со сила и со суд се ослободија од Него, и кој ќе го искаже Неговиот род? Да, од земјата на живите го отстранија Него, за гревовите на Неговиот народ, го ранија на смрт.
9 Му го одредија погребението меѓу злочинците, а Неговиот гроб беше при богатите, иако не направи неправда, ниту пак устата Му изусти лага.
10 Но на Господа му беше угодно да Го порази, и Тој Го предаде Него на мачење; кога го жртвува Својот живот како принос за грев, ќе види потомство, ќе ги продолжи своите денови, и Господовата волја ќе се исполни преку Него.
11 Заради страдањата на Својата душа ќе види светлина и ќе се насити со нејзиното сознавање. Мојот праведен Слуга ќе оправда мнозина и нивната вина ќе ја земе на Себе.
12 Затоа ќе Му дадам мноштво во наследство, и со силните ќе го дели пленот, зашто Сам се понуди на смрт и беше вброен меѓу злосторниците, за да ги понесе гревовите на мнозина на Себе и за да се заземе за злочинците. Исаија 53.

NadicaG

Re: Велигден - ХРИСТОВО ВОСКРЕСЕНИЕ

Post by NadicaG » 03 May 2013, 18:55

ISUS E MOJ NAJDOBAR PRIJATEL,MOJ SPASITEL,MOJA ZASTITA,MOJA SIGURNOST,MOJA IDNINA,MOJA NADEZ,MOE SE......
da ne voskresnese ne bi mozel da mi bide seto ova ,neli(smile) ....TOJ ZIVEE ,neka sekoja od vas ako ne go povikala vo svoeto srce Isus kako svoj licen spasitel i ne vecerala so Nego,neka go napravi na ovoj praznik,pa zatoa se praznicite ,ne za dase vapcuvaat jajca i da se ruca so familijata,tuku da se se izramnata patistata s Bog,a samo Isus rekol jas sum Patot,Vistinata i Zivotot i nikoj ne doaga kaj tatkoto osven preku mene,AMIN (rad)
TOJ DOAGA,SLOVOTO NE UPOZORUVA NA TOA ,iSUS KE SE VRATI PO SVOJTE DECA,no dojde kako sluga,sega ke se vrati kako CAR,i sekoj jazik ke mora da mu se pokloni i da go priznae kako Bog,vi posakuvam koga Isus ke se vrai da ne ve najde nespremni.....

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Велигден - ХРИСТОВО ВОСКРЕСЕНИЕ

Post by Nadja » 05 May 2013, 20:12

Христос се роди! Честит Велигден! (jmp)

Одговори

Return to “Патувања, празници, одмори...”