Искуство од туристички агенции

Moderator: Модератори

Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Искуство од туристички агенции

Post by Peperutka » 28 Apr 2011, 18:54

Дали и колку сте патувале според аранжман од туристичка агенција и дали сте задоволни?

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Искуство од туристички агенции

Post by Lady D » 29 Apr 2011, 01:58

Скоро секогаш патувам преку агенција, само еднаш бевме за Грција со сопствен превоз и сместување. Практикувам преку агенција затоа што кога патувам некаде сакам да се опуштам и да не мислам за превоз, сместување, па дали ќе најдеме место, и такви слични работи. Подобро ми е кога некој друг ти води грижа во текот на патувањето. Но, сум имала секакви искуства. Од некои агенции сум била презадоволна, од некои тотално разочарана. Најмногу ме нервира кога од агенциите лажат, кажуваат лажни информации, за сместувањето, за храна..... Додаваат работи што ги нема во понудата за полесно да те убедат (климата не се доплаќа,вклучена е во цената, погледот од балкон е накај море (а ми се случувало оградата од балконот да се допира со ѕид од зграда која е во распаѓање (scared), во турата се вклучени и екскурзиите-а кога ќе стигнеш гледаш дека ниедна екскурзија не е вклучена во цената (laugh1), шведска маса е - а нема врска, имаш можност да си одбереш од 3-4 врсти на јадење (laugh1) ). Секоја чест на некои агенции кои се исклучоци и кои си стојат на зборот :)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Искуство од туристички агенции

Post by ELIANA » 29 Apr 2011, 13:44

Ние бевме со туристичка агенција во Шпанија пред 2 години. Така беше најдобро и најповолно, заради групната виза, а и авионската карта. Супер си поминавме. Ама гледав таму водичи од некои други земји им објаснуваа многу подолго, а нашиов кратко.

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Искуство од туристички агенции

Post by Ana.I » 16 Jun 2011, 10:51

jas imam mnogu losos iskustvo od edna turisticka agencija.bevme vo Bugarija kako bozem vo Zlatni pesoci,a toa ispadna nekolku kilometri pred Zlatni Pesoci,vo edna pustelija,hotelot za da stignes do nego treba okolu1,5 kilometri vo planina da se kacuvas,ni prodavnica,ni nisto vo blizina,ni bankomat nemase,pa odevme do Varna pari da izvadime.Zatoa ako odite preku turisticka agencija samo preku nekoja poznata,nemojte da patuvate preku nekoj mali,nepoznati agencii

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Искуство од туристички агенции

Post by Debora » 17 Jun 2011, 09:08

Утрово примив писмо со флаер од Travel group - немам поим од каде им е адресата и демек за да си соберат позитиви препораки, ми нудат бесплатно сместување во Грција, Шпанија, Бугарија или Доминиканска Република. Некое искуство? (confus)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Искуство од туристички агенции

Post by Peperutka » 17 Jun 2011, 10:50

Се е тоа лага Дебора!И мене повеќе пати ми пристигнало такво писмо,девер ми отиде во агенцијата,но не било така како што пишувало во флаерот (fr)

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Искуство од туристички агенции

Post by JasminaJN » 17 Jun 2011, 10:58

Debora wrote:Утрово примив писмо со флаер од Travel group - немам поим од каде им е адресата и демек за да си соберат позитиви препораки, ми нудат бесплатно сместување во Грција, Шпанија, Бугарија или Доминиканска Република. Некое искуство? (confus)
Јас имам вакво искуство ти даваат бесплатно сместување тоа е точно но треба да си платиш храна,авион, виза и све останато, но тогаш не бевме во можмост и пропадна шансата. Мораш да го искористиш ваучерот во одреден период, обично тоа е период кога имаат помалку туристи. Поентата им е да закупиш апартман за повеќе години-што е прилично издашно, на ексклузивни дестинации, со право на користење 2-3 месеци во текот на годината вкупно и тоа со најава. Имавме презентација во х.А.Палас. Сигурно е истата финта.Ништо не те кошта да отидеш до кај нив, ако имаш фин средства за све друго да средиш зошто да не да добиеш бесплатно сместување (thumbsup)
Со среќа пиши како си поминала

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Искуство од туристички агенции

Post by Marina » 17 Jun 2011, 12:18

najdobrata drugarka raboti tamu i mi ima kazano deka, kako sto vika Jasmina, smestaj platen ama ostanato ti treba da si platis.i da,mozes da iznajmis luksuzni apartmani,a posle ti so sakas mozes da pravis so niv,mozes ti da gi koristis ili da gi iznajmuvas na drugi-taka pravat mnogu lugje sto se vo sostojba da platat ,pa posle si gi vadat parite

Одговори

Return to “Патувања, празници, одмори...”