Заштита од болви и крлежи

Кучиња, мачиња, риби..., совети и се што е поврзано со нашите миленици.

Moderator: Модератори

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by Ninushka » 15 May 2014, 13:06

И јас ги користам Фронтлајн. најдобри се и најбарани кај нас на клиника. Мојава мачка раат е откако тие ги користам.

Miicka
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 04 Jul 2014, 01:18
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by Miicka » 12 Jan 2015, 01:55

Девојки ми треба итен лек за буви.
Пред 10тина дена забележав дека кучето многу се чеша, купив ампула и и ја ставив. Пред малку ја проверив и најдов неколку буви, ги извадив и фрлив, но забележав дека има доста положени јајца (мали ситни црни, претпоставувам дека е тоа). Многу сум загрижена. Ве молам помагајте.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11004
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5788 пати
Им се допаднал: 3547 пати

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by Debora » 28 Jul 2017, 10:32

Јас веќе неколку години не ставам ампули, користев масло од неем и есенцијални масла. Пролетта налетав на овој сајт http://amberstonepets.net/ , изработуваат огрлици од килибар. Објаснувањето за тоа зошто килибарот би штител од болви и крлежи е дека испушта смоли кои ги одбиваат и дека со триење од крзното се наелекртизира и не им е удобно за да се настанат на кучето. Решив да купам и пробам. (си реков и ако не делува, барем момата ќе има убав накит (rolll) ) Суште ја мачкам и со масла, ко демек да не штитат нешто фазла против крлежи... , ама килибарот мн. пријатно ме изненади. Заштита без никакви пестициди.
Не знам дали ќе делува кај сите, ама може на некој ќе му користи нашево искуство. (smile)

Одговори

Return to “Миленици”