Водна желка

Кучиња, мачиња, риби..., совети и се што е поврзано со нашите миленици.

Moderator: Модератори

Одговори
Daskalche
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 02 Jan 2018, 13:40
Им се допаднал: 3 пати

Водна желка

Post by Daskalche » 02 Jan 2018, 22:13

Здраво на сите, среќна нова! :)
Сакам да ве прашам, ми подари сопругот водно желче , моментално го чувам во оној пластичниот сад , но мислам дека не му е ок тоа мало местенце и ќе му купам нов аквариум. Но, ако некој чува водно желче да ми каже нешто повеќе за тоа како се чува? Како се храни? Како може да му се дознае полот? Дали пренесува некои болести? Колку долго живее? Итн. . Сакам да направам да му биде убаво :)
П.С. знам дека зимно време е помалку активна зошто хибернира, но дали тоа се однесува и на храната? Првиот ден кога ја донесе сопругот си јадеше сега храната се раствара само во вода џабе и ставам ракчиња такви суви не ја чепка храната :/ што ли ќе и е?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Водна желка

Post by Debora » 05 Jan 2018, 20:20

Даскалче јас ништо не знам за желки, ама сакам животни и сакав да те прашам како е желката? Почна ли да јаде повеќе? (smile)

Daskalche
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 02 Jan 2018, 13:40
Им се допаднал: 3 пати

Re: Водна желка

Post by Daskalche » 08 Jan 2018, 10:18

Здраво @Debora Желчето го хранам моментално со суви ракчиња, кои се купени од истата продавница како и желчето. Па, сфатив дека е многу малецко и кога ќе му ставиш храна во вода мн ретко може само да ја јаде. Затоа јас го хранам сега, по 3 ракчиња ( наутро, на ручек и навечер) . Со чупалица фаќам ракче и го држам во водата дур не го изеде. :)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Водна желка

Post by Debora » 09 Jan 2018, 09:23

Баш ми е мило што си нашла решение. (joy) Среќно желче, паднало во грижливи раце. (a2)

Одговори

Return to “Миленици”