Како после загуба на миленик

Кучиња, мачиња, риби..., совети и се што е поврзано со нашите миленици.

Moderator: Модератори

Одговори
NadicaG

Како после загуба на миленик

Post by NadicaG » 15 May 2013, 14:30

Ja otvoram ovaa tema zosto sega koga pisuvavte za frlanjeto otrovi i smrta na mnogu kucinja poradi toa,dlaboko vo sebe se potsetiv na mojot aron,imav labrador koj sto se zaangazirav da mu najdam dom zosto ne sodvetno go cuvaa...voopsto ne go setaa,samo hrana mu frlaa i tamu kaj sto zivees se davese vo svojot izmet (cry1) ,js bideki ne mozev da go cuvam ,barem taka mislev togas,mu barav dom,no vo meguvreme odev do crnice i od tamu go setav vo park,toa traese 1 mesec i mu najdov dom,no lugeto bea na odmor i mi rekoa koga ke se vratat ke go zemat,no nite tolku mnogu se zasakavme i privrzavme eden za drug (lovet) znaev deka nema da go dadam i deka ke go zadrzam.Pocnav da go ubeduvam tatkomi da go zemime vo sonje,na kraj se slozi da go donesam da go vidi,koga go vide odma se zaljubi i toj i taka zapocna edno prekrasno prijatelstvo....toa kuce bese zaljubeno vo mene ,a i jas vo nego,iako ne go ranev,koga ke dojdev vo sonje za nego veke ne postoeja drugite,postoev samo jas.Bese so mene koga pominuvav niz bolniot razvod,bese moja uteha i radost niz cel toj tranzitoren period sto mi prestoese...bese posebno kuce.Tatko mi umre naednas,mi bese potpora vo zivotot....ja izgubiv potporata,se izgubiv amata,mamjkami isto bese skrsena i zbuneta....mnogu stradase vo toj period toj,ne samo sto go izgubi tato,me izgubi i mene ,bese ostaven sam....ne se ni sekavam dali nekoj mu davase da jadi....znam samo deka bev tolku mnogu skrsenai izgubena,kako magla mi e cel toj period,nekade posle 3 meseci poleka dojdov na sebei sfativ deka ne bev sposobna da bidam so aron,tolku mi bese tesko,no mu vetiv deka ke mu nadoknadam za izgubenoto vremeimav uplateno za bansko 3 dena,no nekako ne mi se odese...otidov dena koga se vrakav od bansko,na majka mi i izbegal koga go setala kasnal otrov....3 sati povrakal krv.Placam dodeka ova vi go pisuvam...go izneveriv i mnogu mi e bolno toa.Nema nikogas da go zaboravam denot pred da zaminam za bansko...bese soncevo februarsko utrobev me sami ,go pustiv vnatrevo sobata,toa mozese zosto majkami ne bese doma,inaku ona ne mu davase vnatre da vleguva,celiot mi se predade kako sakase da mi kaze odmna te cekav da mi se vratis...pocnav da go ceskam po stomakot i placev....mu rekov deka mnogu go sakam i deka mnogu mi e zal sto ove meseci go napustiv,no deka od koga ke se vratam od Bansko ke mu nadoknadam se.No kutriot ne doceka,toa e najbolnata smrt...toj otrov gi gori site vnatresni organi ...toa e mnogu,mnogu bolno .Se custvuvam deka go izneveriv i zosto od koga nesto ke izgubime ja razbirame negovata vistinska vrednost.Imam sega kucinja i mnogu gi sakam,no aron za mene sekogas ke ostani nesto posebno,sakav da napisam kniga inspirirana od taa ljubov,kniga za ljubovta megu edno kuce i eden covek.Mnogu sakam da go vidam vo rajot,mnogu mi nedostasuva.
Bev inspirirana ova da go napisam ,zosto momentalno citam edna kniga vo koja veli sekogas odvojte vreme da go slavite Bog i vreme za tagata.....zosto tagata i placenjeto ja procistuvaat dusata i veli ako ne se cutvuvate tazni,taa e tuka,dovolno e eden nastan,film ili mozebi razocaruvanje,da ve odnese vo sobta na tagata za koja ne ste ni znele deka postoi.Biblijata veli podobro e da se odi vo kuka kade sto ima zalenje,nego li kade sto ima gozba.Znam sto saka da kazi-tagata e dobra,me procistuva i mi go prevrtuva svetot i toa e najdobroto od se (smile)

Одговори

Return to “Миленици”