Плодни денови кај кучиња

Кучиња, мачиња, риби..., совети и се што е поврзано со нашите миленици.

Moderator: Модератори

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Плодни денови кај кучиња

Post by Bobe » 09 Mar 2014, 11:58

Деборче може и да сум за карање (fr) би сакала и малку помош од тебе во случај да треба да смениме некако поинаку насловот,мене вака ми текна вака напишав :ymblushing: :ymblushing: :ymblushing:
Имено кој си има мома дома (love5)(без ралика,куче,маче,пајче..... (love5) ) .....си ја има мувата на капата (laugh1)
Моја Кекси е многу секси деновиве :ymblushing: :ymblushing: :ymblushing:
Интересна работа колку е разубавена,со косата џоа тина тарнер како пафта (laugh1) ,иако она секогаш е убава (love5)
приметувам дека син и ја душка деновиве,колку можеме двоиме и караме на добар начин,иако он е многу паметен (love5) и се трга....и сметајки од нејзината последна (rw2) кај и да е треба да добие (ner)
не ја вакцинирав,бидејки ветеринарката во Бт ми кажа дека е малечка а тоа се еден вид хормони.....може да и предизвика разно разни болести....дури и рак (sad1)
некаде на интернет прочитав дека плодните денови и се околу 11 ден од првиот ден на мензисот????? (confus)
два пати искрено утнав......ми создава веке главоболка,тие малечки што ги донесе на свет се потрудив и на сите им обезбедив топол дом....ама грев ми е за Кекси,малечка е и ја боли,иако е најдобрата,највнимателна и грижлива мајка(во родот на кучињата (smile) ) и не сакам искрено повторно да го поминува тоа (sad1)
дали е вистина дека тогаш се плодните денови????и колку траат од прилика???
и освен ригорозното затворање кое не го практикувам никогаш нема шанси,гакичките кои не помагаат со ништо се уверивме веке два пати (laugh1) ....има некој друг вид на заштита кој би можел да ни помогне ....нагласувам без вакцинирање,и затворање (fr) (tumbdown)
темава ако не е соодветна Деборче слободно избриши (love5)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Плодни денови кај кучиња

Post by Debora » 09 Mar 2014, 13:10

Супер си е темата, само го сменив насловот оти мислам дека другите животни си имаат сосема поинакви циклуси.
Јас да ти кажам дека сум читала дека најчесто плодни им се деновите после 11 ден, ама во никој случај не мора да значи дека мора да биде така. Ми кажаа дека понекогаш можат да забрменат дури и отако ќе поминат сите 21 ден - ко кај нас хормоните не слушаат секогаш правила.
За пуштање без поводник (за мене кажувам), може да зборуваме тек кога ќе помине циклусот и тоа гледам како реагираат ергените. Ако се заинтересирани (они нели по мирисот си знаат кога треба да бидат) не ја пуштам - знак ми е дека не е за пуштање. А она досега и не била нешто заинтересирана, си се понаша нормално.
Сум читала дека и ако имаат односи пред плодните денови можат да забременат (оти нели сперматозоидите можат да преживаат неколку дена). Иако повеќето кучки мислам дека не дозволуваат во тие денови.
Јас најискрено обавезно би ја затворила некаде (каде не може да дојдат заљубени ергени), додека има било каква заинтересираност било кај неа, било кај машкуданците... всушност до крајот на циклуст, оти гакичките се ништо, имам читано дека и низ огради успеале да се спарат (scared) , дупки да ископаат под ограда за да избегаат итн. Кога ќе ги мавнат хормони веќе паметот може да го снема, така да карањето веројатно нема да има никаква важност. (pipi)
Нина веројатно е многу поупатена во темава. (brows)

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Плодни денови кај кучиња

Post by Ninushka » 09 Mar 2014, 13:29

Точно е дека може да забременат и во текот на циклусот, но исто така точно е дека тогаш женките нејќат парење. За жал минатиот месец бев сведок на силувано мало расно кученце во плодни денови. Истрауматизирано скроз на скроз. Од големо куче. Сепак тоа е премногу мало да се одбрани од волк што велам јас.... (sad1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Плодни денови кај кучиња

Post by Debora » 09 Mar 2014, 13:46

Гревче мало, се надевам дека се опоравило. (sad1)
Ме потсети на една статија и ја побарав сега, ротвајерка се спарила со вести (како Ристо на Хепи).

http://s14.postimg.org/a5hdbf7bl/articl ... 34x388.jpg

Еве ја статијата http://www.dailymail.co.uk/news/article ... breed.html
Не се бираат секогаш по големина, нема мигнување ни за миг. (rp)

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Плодни денови кај кучиња

Post by Ninushka » 09 Mar 2014, 13:57

Ма тие воопшто не бираат по изглед, тие чим надушкаат-готово. Се друго е небитно.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Плодни денови кај кучиња

Post by Debora » 09 Mar 2014, 14:09

Јас сега приметив во првиот пост дека Бобе е категорички против затворање. (laugh1) Мене бидејки цело време ми е дома (значи во затворено), освен кога шетаме (и тоа во циклус само на поводник или во строго контролирани услови) - тоа ич не ми е одбивна идеја. Кога ќе помине циклусот пак може да си се врати во нормален живот. (piggy)
А против хормони и јас сум, оти штетно влијаат врз здравјето.

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Плодни денови кај кучиња

Post by Bobe » 09 Mar 2014, 18:50

Изгледа единствен лек ке да е тоа (sad1) .....минатиот пат издржав 2 дена посебно навечер како плаче душичка на глас....ама овој пат ке ја избањкам и дома инаку доле на спратот ја ставав......ама и друга мака имам бидејки се две после оној другион цмиздри на врата (sad1)
Нинушка леле се растажив,зарем има кај кучињата тоа (sad1) се надевам дека е добро малечкото (love5)
Фала девојки за одговорите сега ке чекаме да дојде па санкции (pipi)

NadicaG

Re: Плодни денови кај кучиња

Post by NadicaG » 09 Mar 2014, 19:23

bobe jas imam i mazjak i devojka,sega bas koga so majka mi ova se slucuvase imase period,mazjakot pocna da civka pa duri od 13 den ,iako prezemavme merki od 11 den,samo eden den bese raspolozena,posle i koga ke se sretnea ke go izedese,ne e po taa rabota,isto kako kaj lugeto (smile) ,jas ne mozev ovoj pat da go nosam vo sonje zosto i mila bese tamu a na majka mi mnogu ke i dojdese dve kucinja,zatoa uspeavme nekako doma,zenkata bese vo soba ,a mazjakot vo dneven boravak,ona nemase nikakov problem,ona vo toj period ne saka mazjakot da i dosaduva,dva dena samo razlicno gi setavme,dve veceri cvilese toj ,no mu dadov diazepam,pa nekako se smiri i zaspa,veke 19 i 20 den ne pokazuvase nikakov interes,a posle toa gi izbajnav i isisav,pa skroz mirisot go snema,no taka ajaks mi se pogodi,prav gentlamem,nisto ne se obiduvase ,samo ja molese (brows) ,takov e mojot ajaks ubavina od karakter,so drugo kuce (mangup) nemase lionka ovaka lesno da pomini (scared)
vo sekoj slucaj ne e taka strasno i da seta kuceto slobodno,ako e kuce sto sto ne bega za da se pari so nekoj,jas moja lionka slobodna ja setav vo parkot ,duri i koga ja setav so ajaks,kaj golemite kucinja ne e toa bas taka lesno parenjeto,a eve kako sto slusam ni kaj malite ne bilo lesno,so insemenacija gi parat, no normalno treba da se vidi kakvo e kuceto,dali e meraklika sto bi rekla,mi spodeluvase edna devojka deka kuckai i izbegala od lanec se istrgnala,tri dena ja nemalo ,tek po tri dena se vratila od ljubov (smile)
a ova so slucajot so nina,dusicka toa e greska na gazdata OGROMNA,takvo malo kuce vo takva bespomosna situacija (ner)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Плодни денови кај кучиња

Post by Bobe » 09 Mar 2014, 19:49

Оф Наде мојава е малку повеке прчла,веке се растресува со косата,фрцка,се гали ептен,дури и држи раката да не ја земеш, да ја галиш повеке (w1) ....од една страна ми е смешнаи мила,затоа што она вообичаено е покрутата,по мирна,по сталожена некако како да се изразам,и по лавче,храбра се пушта дури на поголеми кучиња само да заштити домот и малиот.....Пако син и,е по лигле што би рекол мм (fr) затоа сум заслужна јас,па што да правам чувствително е,добричко,срце со еден збор (love5)
знае и да избега она,ама само за ова, за друго не,приврзана е многу кон домот и нас (love5)
Имаме многу коса...па избегнувам бањање овој период,ама сигурно ке бидат разделени,како што вели Нинушка они не распознаваат,вака ја гледа како мајка плус она е подоминантна,до сега не дава да и се приближи,а ни едно кутре не личеше на него,белким она си го осека како синче....ама кога се оние денови,он заводник ни изигрува....е многу е смешки...тогаш не ја гледа ни комшиката Џина (lovet)
ке седи дома Кекса едно десет дена се донесе одлука,само да бројам од единаесетиот ден нели (smile)
ке има добри плачки од двете страни,нема да спие комшилукот две недели (laugh1)
Ајакс и Лионка срциња (love5) (love5) (love5) (love5) (love5) (love5) (love5)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Плодни денови кај кучиња

Post by Debora » 09 Mar 2014, 20:44

Бобенце правилна одлука, ако те фати криза - ќе те бодрам од тука. (rolll)
Озбилно, нема друг начин (освен да ја одвоиш од потенијалните дечковци). (a2) А и за неа не е добро да се пари на секој циклус, така да ... ќе издржиме. (thumbsup)
Уште нешто, не се држи слепо за тие 11 дена, следи ситуација. (tap) (big-hug)

Одговори

Return to “Миленици”