Како се снаоѓате со бебе - дете и домашно милениче

Кучиња, мачиња, риби..., совети и се што е поврзано со нашите миленици.

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Како се снаоѓате со бебе - дете и домашно милениче

Post by Debora » 09 Apr 2011, 21:59

Постот на Елиана за прошетките со бебето и кучето ме потикна да ја отворам темава. (love5)
Темава не е за оние што се против чување милениче во дом (значи не за расправии од типот јас сум за, јас сум против), туку сакам да чујам оние кои чуваат, како се снаоѓаат со милениче и бебе.
Јас сум голем љубител на животни, па се воодушевувам на таква комбинација.
Тешко ли е? Како се снаоѓа кучето, како го прифати новиот член? како се снаоѓа детето (веројатно е пресреќно (thumbsup) ) ... дали на нешто посебно треба да се внимава... те. какво е вашето искуство. (love5)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Како се снаоѓате со бебе - дете и домашно милениче

Post by ELIANA » 15 Apr 2011, 14:23

Еве го нашето искуство (smile). Многу луѓе пред да се породам не прашуваа и што ќе прави сега кучето, а јас и мм секогаш на шала им одговаравме, па како што ќе прави, ќе го чува бебето (laugh1). Ние кучето го имавме пред тоа 5 години од 2 месеци го зедовме од улица, и никогаш не ни паднало на памет да го оставиме, плус знам повеќе луѓе кои со куче израснале здрави и прави деца. Е сега мерки посебни што ги презедовме беше тоа што кога се роди бебето го истрижавме кучето ептен кратко, а нашево куче не е од тие што се стрижат, беше малку смешно, ама тогаш ќе беше во екот на митарењето и не сакавме да имаме влакна на сите страни. Нашево куче морам да нагласам дека е многу мирно и мило и многу добро воспитано. Никакви проблеми не прави дома, дури знае и дека дома не смее да се лае (laugh1) Нам никогаш не ни се враќа, и во храна да и чепкам ништо не прави. Така ја научивме. Навистина мислам нема куче ко нејзе (lovet) . Многу е осетлива и чувствителна, и кога бев јас на болница, таа ме барала мене, оти со мене е најприврзана. И и беше шок малку кога дојдов јас дома со бебе, а уште повеќе што тогаш маж ми веднаш ја однесе на стрижење, оти порано не можеше да најде термин. Тоа многу придонесе за нејзиниот стрес, затоа што кучињата и онака, наводно биле во депресија една недела после стрижење, а ние не го знаевме тоа, инаку сигурно ќе гледавме да ја истрижиме доста порано за да се прилагоди прво на тоа. Таа самата од прво не ни се ни приближуваше со бебето, можеби дека и самата има мајчински инстинкт, и речи и тука седи и не мрдаше. Но од стресот, првите денови дури и ранички и се направија на кожата, па мм и посветуваше многу внимание; јас го земам (b4) да го дојам, таа одма кај мм на галење. Гледав да не ја фаќам многу на почеток, иако ја галев, но веднаш се миев раце, а порано тоа не го правев, инаку ќе треба цел ден под чешма да останам (rolll) Сепак и дававме да го душни (b4) на газето за да знае што е и како е, дека сме ние сите заедно. Беше многу смешна, една недела откако се породив ќе ја вадев надвор, а дотогаш само со мм излегуваше, и ја викам, а таа мисли дека за во другата соба ќе одиме, и кога виде дека надвор ќе одиме се прерадува (laugh1) И беше интересно што кога се враќавме, трча таа нагоре по скали пред мене, што не и се случило другпат...и ја отворам вратата и право кај креветчето кај (b4) да душни, и потоа кај мм, а другпат секогаш прво кај мм ќе се стрча, и плус се матка по скали не и се оди (love5)
Друго нешто посебно не презедовме...апче против глисти редовно си прима, а друго од луѓево со кучиња или од ветеринар не слушнав...
(b4) многу му се радува на кучето, кога ќе ја види мафта и и вика, нешто и зборува, што на почеток со никој друг не комуницираше така (laugh1)
Е сега, кучето малку трпи, што не можам да ја вадам преку ден кога не е убаво времето, и чека до вечер, ама таа е таква многу е трпелива, дури и не се жали, а нема шанси дома да направи беља.
Инаку уште од сега и кажувам дека и (b4) и газдарица како и ние, и треба и неа да ја почитува како и нас (smile) А бебето, засега не и давам да го фаќа кучето, освен пред капење, ама ќе ја учам дека не смее да ја тегне и малтретира како ќе му текне. И така, јас мислам дека супер ќе си играат :) Кога излегуваме за надвор, кучево многу се радува, и бебушов мој тогаш само ја гледа и и се радува и многу се смее :)
Срциња мои мили (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Како се снаоѓате со бебе - дете и домашно милениче

Post by Debora » 15 Apr 2011, 15:33

Елиана фала (a2)
Во последно време баеги работи исчитав на оваа тема, ама ова е исуство од прва рака. Се воодушевувам на семејства со деца и кучиња. (love5)
Одвај чекам да дојде моето куче, па бебето. (laugh1)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Како се снаоѓате со бебе - дете и домашно милениче

Post by Petra » 17 Apr 2011, 01:09

Eliana postov so kakov merak go citav. (smile) Se voodusevuvam na vaka kompletni semejstva so deca, kucenca, moze mace, da ima milenicinja. Mene toa mi ja pravi atmosferata vo domot po topla, nekako kompletna.
Debora prekrasna e temava, se nadevam deka za brzo ke stasaat i drugite clenovi vo domot. (lovet) (love5) (joy)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Како се снаоѓате со бебе - дете и домашно милениче

Post by Ana.I » 07 May 2011, 00:26

eve i jas sum od tie sto imaat bebe i domasno milenice-vo slucajov jas imam morsko prase.Go cuvame skoro 4 godini i pred da se porodam site mi vikaa sto so zivotnoto,kaj ke go dadete.Mene ni na kraj pamet ne mi e da si ja dadam Gricka-morskoto prase,posle 4 godini,taa e nas clen vo familijata.Nemame nikakvi problemi,zivee vo golem kafez,samo sto porano ja pustav da trca vo dnevna soba,a sega vo druga soba kaj sto ne e bebeto,zaradi vlaknata,zosto e so dolga dlaka i i pagaat mnogu vlakna.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Како се снаоѓате со бебе - дете и домашно милениче

Post by Debora » 10 Dec 2011, 22:23

Морав да ја прикачам сликава (thumbsup)

http://i43.tinypic.com/sqtmia.jpg

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Како се снаоѓате со бебе - дете и домашно милениче

Post by ELIANA » 13 Dec 2011, 12:18

Супер е сликава Дебора (thumbsup) Јас нема шанса моиве да ги фатам во ваква поза, оти кучето само бега од бебушка, веројатно од страв да не ја удри или искорни оти знае дека е бебе (laugh1) (мислам дека пред да ја земиме од улица ја имаат малтретирано некои деца, па отсекогаш не и беше пријатно во присуство на деца), ама мислам дека ќе го смени мислењето со нашиве, кога ќе види колку големи придовки има од нив кога ќе почне да ја шетаат, да и даваат да јаде... Сега гледам почна да не бега, седи кога ќе оди малово да ја гали (smile) Инаку кучето доби нова работна позиција - правосмукалка (rolll); ако бебушка плукни нешто, одма ја викаме да смети (thumbup). А бебушка некогаш ја гледам намерно плука, за кучето да јадело (love5)

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Како се снаоѓате со бебе - дете и домашно милениче

Post by malenaD » 14 Feb 2012, 20:55

еве едно видео за домашни миленици и бебиња ке ве разнежни (bu) (bu) (bu)

http://motika.com.mk/index.php?option=c ... &Itemid=23

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Чувањето куче во домот може да ги заштити децаата од аст

Post by Debora » 25 Jun 2012, 13:26

Истражувачите открија дека прашината од домовите со кучиња нуди заштита против респираторен вирус, кој е поврзан со појавата на астма кај децата.

Респираторниот синцицијален вирус (RSV) е чест кај доенчињата, но колку се потешки симптомите толку е поголема веројатноста дека ќе се развие во астма.
..... (smile)

http://tvoebebe.com/cuvanjeto-kuce-go-n ... kaj-decata

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Како се снаоѓате со бебе - дете и домашно милениче

Post by konstantina 6 » 08 Jul 2012, 14:29


Одговори

Return to “Миленици”