Како се снаоѓате со бебе - дете и домашно милениче

Кучиња, мачиња, риби..., совети и се што е поврзано со нашите миленици.

Moderator: Модератори

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Како се снаоѓате со бебе - дете и домашно милениче

Post by bubace » 21 Jan 2013, 03:42

Еве и јас да си пишам на темава,иако гледам дека одамна никој не пишал. Имам дома две папагалчиња,машко и женско што многу си ги сакам иако ги чувам само една година, но они и толку се стари,одма штом се испилија јас си ги земав (love5) . Сега чекам бебче, и многу луѓе ми викаа да ги дадам некаде зашто многу бактерии имале папагалите.Јас во тоа не верувам.Колку деца израснале со папагалчиња па ништо не им било.Прашав стручни лица за оваа тема и ми рекоа дека нема никаков проблем,секако во првите месеци ќе треба малце да се пази,ама не ни планирам да го лепам бебето до кафез. Кафезот ми е баш изолиран и нема да има контакт со него, а најбитно е дека не ни излагаат за летање. Денеска па,женката ми снесе јајце...Леле срценце колку се израдував...Сега седи во куќарката и го квачи. А машкото цел ден и собира храна и ја храни во клунчето.Толку се слатки,неможам да опишам.Многу се заљубени и ова им е прво јајце и на двајцата,од бебиња се заедно.И сега како да ги дадам на некого??? Не,не,нема шанси за такво нешто...

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Како се снаоѓате со бебе - дете и домашно милениче

Post by Crnokosaa » 21 Jan 2013, 14:13

Bubace da si gi cuvas papagalcinjata, nisto ne mu stetat na bebeto. Fala bogu sto vikas ti nema da go lepis bebenceto do kafezot, ke go cuvas nastrana i gotovo. Jas mnogu sakam macinja, za niv znam deka od vlaknata deteto moze da dobie alergija pa zatoa mace i kuce nikako doma. A papagalcinjata po moe ne se voopsto stetni, samo podaleku zaradi od perduvite alergija. :))

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Како се снаоѓате со бебе - дете и домашно милениче

Post by stela » 21 Jan 2013, 15:10

ELIANA браво девојко! и за тебе и за твојот маж! (thumbsup) Многу се радувам кога ке слушнам или видам вакви примери! Милениче е дел од семејството и тоа не треба да си оди кога ке дојде нов член!
Јас лично направив таква грешка и ми е многу жал.Ни дојде едно маченце на врата и јас и мм го прибравме иси седесе внатре со нас,но тогаш не бев бремена.Е откако останав бремена гинеколкогот ми кажа под итно да го исфлам надвор,затоа што е ризично за бебето,а најголем ризик е првите 3 месеци.И бидејќи не сакав да му се случи ништо на бебенцето бев принудена да го изнесам надвор.Значи му направив куќичка со кебенце и плус не беше само,надвор беа и петте мачките на свекрва и тоа се вклопи со нив и си ги храневме редовно,си спиеја заедно(им се допадна и нив нејзината куќичка).Е проблемот настана кога се појави мачор во маалото кој беше постар и ги малтретираше останативе.Еден ден мачката на свекрва ми беше давена толку многу што беше на инфузија една недела,а моето малечко не се појави воопшто (cry) (cry) (cry) (cry) (cry)
Е сега не знам дали му се случило нешто страшно,што лично не сакам да мислам дека е така,или пак ми го зел некој,зашто беше навистина преубаво (се надевам дека е ова второто)
И од ова гледна точка никогаш не би го пуштила надвор пак,да знаев дека ќе му се случи нешто.Се ослободив поради останатите мачки затоа што се здружи со нив,а од друга страна ми беше страв за (b4) и веќе не знам дали ми беше исправна постапката,но од друга страна не дај боже да му се случеше нешто на (b4) е пак тогаш не би си простила ни во наредни 3 животи.
Е сега здравје боже штом се роди (b4) ,после некој месец си планирам пак некое животинче,зашто сакам моето дете да расне со милениче бидејќи сметам дека така ќе се развие во подобра личност,и почувствителна пред се.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Како се снаоѓате со бебе - дете и домашно милениче

Post by Debora » 21 Jan 2013, 17:31

Стела, јас па мислев дека и Ланселот е со вас и баш ме интересираше како ќе се понаша спрема бебето. (love5)

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Како се снаоѓате со бебе - дете и домашно милениче

Post by stela » 22 Jan 2013, 14:17

Дебора Ланселот го чува свекор ми.Ние живееме во иста куќа а посебен влез.Значи заеднички двор,и тој е скоро секогаш во бокс поради темперамент.Инаку кога тие не се тука,ние се грижиме за него,инаку е со свекор ми.

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Како се снаоѓате со бебе - дете и домашно милениче

Post by bubace » 23 Jan 2013, 23:23

Имаме и второ јајцееееее (rad) (rad) (rad) . Чекаме утре и трето....

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Како се снаоѓате со бебе - дете и домашно милениче

Post by Debora » 23 Jan 2013, 23:29

Јееее, баш ме израдува. (rad) (rad) (rad)
Никогаш не сум чувала птици, ама баш се радувам на твоиве, заљубени. (thumbsup)

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Како се снаоѓате со бебе - дете и домашно милениче

Post by bubace » 25 Jan 2013, 07:56

Фала Дебора, еве сега имаме и трето јајце. Многу сум среќна. Несат јајца секој втор ден, и несат од 5-8 но не се испилуваат сите. Најинтересна работа е што се буквално како луѓе. Женката е цел ден во куќичка, а машкото цел ден јаде, па после како ја враќа назад храната во грло, и чука на куќичката,она излегува и клунче на клунче ја храни.
Инаку машкото е цел ден пред куќичката, не дава да се приближиме,и само ја пика главата да ги види внатре што прават. Она излегува само за водичка и за какање :ymblushing: . Знае дека не треа внатре да кака. За 18 дена чекаме пиленца. Уште незнам што ќе им правам, ама сигурна сум дека нема да имам срце негде да ги дадам. Па таман ќе се запролети, Лана ќе ми се роди, па ќе ги изнесувам на балкон и има да пејат, цела населба во вис да кренат. Ќе ни биде весело, сигурно и бебето ќе им се радува. Многу сум среќнааааааа (rad) (rad) (rad)

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Како се снаоѓате со бебе - дете и домашно милениче

Post by stela » 25 Jan 2013, 12:06

А што убаво Бубаче,колку се интересни они двајца (rolll)
Не ги давај никому,само стави ги во друга просторија,можат да седат и во ладно.Свекор ми има 6 птици и јас му ги чувам кога се на одмор,и сега си седат по друга просторија и не е топло таму,слободно пренеси ги некаде каде што нема да го носиш бебето.И ајде веќе што чекаш,гледам уште си тука,изгледа за џабе се шминкаше вчера .

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Како се снаоѓате со бебе - дете и домашно милениче

Post by Debora » 10 Feb 2014, 19:02

(love5)
phpBB [video]

Одговори

Return to “Миленици”