Вакцинирање на кучиња

Кучиња, мачиња, риби..., совети и се што е поврзано со нашите миленици.

Moderator: Модератори

Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Вакцинирање на кучиња

Post by Debora » 21 Apr 2011, 13:37

Кога му ја ставивте првата вакцина на кучето?
Читав некаде дека се препорачува на 1,5 месеци, а некои ми рекоа на 3. На три да не биде касно? бидејки веќе може да се разболе кутрето. Првата вакцина мислам дека е против парвовирус, мачешка куга и не знам што уште, оти овие болести ги фаќаат малите кутриња.
Вакцината против беснило слушнав дека се става на на 6 месеци, а некои викаат на една година.

detelina
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 03 Dec 2010, 02:09
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Вакцинирање на кучиња

Post by detelina » 21 Apr 2011, 21:36

na moeto kuce prvata vakcina mu ja stavija na 3meseci,veterinarot ne sakase porano,vtorata ja primi eden mes.pokasno no sto vakcini se vo momentov neznam,posto ne mozam da stanuvam da ja zemam kniskata i da procitam ,cim pocnam da se dvizam ke pisam podetalno pozdrav

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вакцинирање на кучиња

Post by Debora » 21 Apr 2011, 22:59

Детелинче лежи си миличка. (a2) (love5)
И мене ми кажаа дека ревакцинација се прави по 1 месец. Значи и вашиот ветеринар препорачува прва вакцина на 3 месеци.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вакцинирање на кучиња

Post by Debora » 25 May 2011, 13:14

Еве овака, првата вакцина ја примила на еден и пол месец (уште пред да ја земеме), а во книшката пишува дека таа вакцина важи 20 дена. Па денес ја однесовме да ја вакцинираат втор пат. Вчера поминаа 20 дена.

Сега се молам се да биде во ред, па зравје по една недела можеби ќе почнеме да излегуваме и надвор на прошетки. Засега ќе биде дома во карантин, за да не дојде во допир со некое куче или лоша бактерија.

Ветеринарот кога го прашавме колку време да не оди надвор, вика слободно нека шета. (scared)
А знам дека препорачуваат по вакцината да биде во карантин 1-2 недели, додека да се изгради имунитетот.

Вакцина против беснило ветеринарот ни рече да ставиме по 2 месеци - значи кога ќе има 4, нели е рано? (confus)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Вакцинирање на кучиња

Post by ELIANA » 25 May 2011, 21:21

Ние не му се тресеме толку кога прима вакцина. Си ја вадевме норамално, само гледавме да не доаѓа во допир со други кучиња. А за против беснило немаме ставено. Од едноставна причина што сите ветеринари кажуваат дека беснило се нема појавено од 70 и некоја. А таа вакцина е повеќе потребна во случај кучето да касне некого, не дај Боже, па да се знае дека нема беснило, а исто така и ако го носиш надвор од државата една од процедурите е да има примено таква вакцина.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вакцинирање на кучиња

Post by Debora » 25 May 2011, 23:01

Да, вакцината против беснило е непотребна, баш тоа му реков на мм, сигурно нема да ја ставиме на 4 месеци . Сум слушала дека беснило никогаш не се ни појавило јужно од Куманово.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вакцинирање на кучиња

Post by Debora » 30 May 2011, 12:34


Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Вакцинирање на кучиња

Post by Petra » 06 Aug 2012, 16:53

Kaj mene Princess nema primeno nitu edna vakcina. Togas mnogu razmisluvam dali da ja vakciniram zosto nema garancija deka nema da zabole od tie bolesti a deka moze da se pojavat i nus pojavi od vakcinata duri i podolg period od primanjeto. Odluciv za ne. Do sega e dobra, daj Boze sekogas da bide zdrava.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Вакцинирање на кучиња

Post by Happy^_^ » 07 Jul 2013, 00:47

Кај мене нема вакцина против беснило. Кога го земавме ми рекоа до 1 година да не го вакцинираме од беснило и толку беше. Читав дека таа вакцина е штетна. Дали постарите кучиња ги вакцинирате еднаш годишно и ако да кои вакцини? :)

NadicaG

Re: Вакцинирање на кучиња

Post by NadicaG » 07 Dec 2013, 01:48

ајакс го вакцинираа на три месеци (sad1) ,пред да го земиме од србија,не порасна,до 12месеци имаш проблем со имунитетот,имаше прпблем со апетитот.....и не порасна колку што е својствено за неговата раса и потеклото.
лион без да бидиме информирани,мм ја однесе зошто имаше пробллем со повраќање,а ветеринарот го убедил дека треба да прими вакцина против беснило.дека е задолжително,ако те провери милиција ќе одговараш и дека се појавило беснило скопска црна гора....тој се уплашил и му дозволил,после му бев многу лута,но од друга страна и јас во тоа време им верував на ветеринарите,со некој луѓе кога почнав да са дружам разбрав колку е тоа штетно ,особено на мала возраст,од тогаш лион има проблем со желудникот или цревата,многу често добива дијареа,и колку и да внимавам никогаш не издржува со цврста столица ,повеќе од три недели,порсно секој втор ден имаше дијареа
сега ги вакцинирам,само ако одиме во странство и бев приморена зошто се големи и има опасност од страв да скокнат на човек,но не да ги нападнат,но сепак луѓево се сите посебни,затоа се заштитувам себе што ги вакцинирам,но нив ги трујам и многу ми е криво поради тоа (sad1)

Одговори

Return to “Миленици”