Привикнување на кучето на новиот дом

Кучиња, мачиња, риби..., совети и се што е поврзано со нашите миленици.

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Привикнување на кучето на новиот дом

Post by Debora » 09 Jun 2011, 10:52

ELIANA wrote: Значи никаков проблем не прави, никаков, само тоа надвор да бара коски и остана, и ни ќотек ни ништо не помага. Таа си има одлучено и ќотек ќе јадам, ама и коски од надвор (scared) Мене најмногу ми е за неа, оти мене не ми прави ништо тоа, ама ми е страв за неа. Ама не, и на место каде што нема коски таа ќе најде (smile). Тоа е..
Баш вчера прочитав дека за да се спречи ова, може да се носи шише со вода и кога кучето ќе фати нешто од земја да се испрска, ама "тајно" - да се крие шишето, за кучето да не сфати дека ние го прскаме, во спротивно ќе си го прави тоа пак кога ќе види дека не го гледаме.
Не сум пробала уште. Денес прв пат ја пуштив во паркче, сама да трча без каифче, и кога ќе и свикав, го оставаше обично тоа што ќе го земеше во уста - ама не беше храна, туку некои ѓубренца, не знам колку би била спремна да остави коска на пример. (laugh1)
Инаку и мене многу ми е страв од отров. (scared)
Ова со прскањето може да се користи и како средство за корекција и во други случаи, само да не почне да се плаши од вода, па да нема бањање. (laugh1) И сега после шетање кога ја носам во купатило за да ги миеме шепите не е воодушевена, само нема избор. (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Привикнување на кучето на новиот дом

Post by Debora » 25 Dec 2011, 16:49

Debora wrote: Да не го земаш во кревет со тебе, ако не намераваш да спие така и кога ќе порасне. Значи ќе треба јас со него на патос, ако плаче. (rolll)
Debora wrote:Креветот не и е дозволен - не сакам кога ќе порасне да нема место за мене.
Барав нешто во овој дел од форумов и случајно ја најдов оваа тема и одново си ја прочитав. Се изнасмеав кога ги видов горните цитати. Сега се и е дозволвено и кревет и се, ако нема место за мене можам и да се свиткам јас. (laugh1) Ептен ја разгалив и си викам зошто да не... :-? Инаку умна e, душа моја и ептен си е приврзана за домот. Кога ќе отидеме некаде нагости за неколку минути доаѓа да ми каже дека треба да си одиме дома. (rolll) (rolll) (rolll)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Привикнување на кучето на новиот дом

Post by Petra » 04 Aug 2012, 08:09

Princess mislam deka nemase nekoja poteskotija vo priviknuvanjeto osven nekoi raboti sto i sega i precat. Iprecese vo pocetokot sto za nejze imav zagradeno mesto vo mojata soba kade sto sakav da bide vo periodot koga sum na rabota ili izlezena da ne mi mocka na sekade. No toa ne traese mnogu zatoa sto kvicese. Samotija ne podnesuva i koga ja ostavam sama cvili kolku ja drzi glas. Sega e edna godina za nekolku dena i uste go pravi toa. Rabotite koi sto i bea na dofat gi grickase i da ne go ostetuva mebelot zemav sprej cija mirizba ne ja podnesuva i ja drzi podaleku na pr. od regalot na majka mi. (laugh1) I dozvoliv i so mene da spie. Prvite denovi ne ja ostavav no posle popustiv. I si spievme zaedno pod jorgan ova ladno zimo. (smile)Ocekuvav letovo da spie na najladnoto mesto vo sobata, no ne, si spie toa zalepeno do mene a ponekogas i na mene si legnuvase na nozete. Ljubov. (laugh1)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Привикнување на кучето на новиот дом

Post by Petra » 04 Aug 2012, 11:16

Vsusnost si razmisluvam sega Princess i ne se navikna mnogu doma. Sega veke i e vo izgradba kukickata za vo dvor. Koga baravme kucence baravme sobno kucence i takvi ni bea preporakite za nejzinite roditeli. No se ispostavi deka ona i ne e sobno kucence za dzabe jas bez malku edna godina se trudev da ja napravam takvo. (laugh1) Nesto sto ne biva ne biva. Sega momentalno e vo letnata soba vo dvorot zatoa sto kaj mene e mnogu zesko i ne i bese dobro na taa temperatura. Pa za nekoj den ke si ima nov dom. Po site belji sto mi gi napravi so prijatelite se smeme kuceto si se izbori za takov dom kako sto saka. (rolll) Koga ke ja odnesam vo parkot i ke se zdruzi so tamosnite kucenca ne moze da prepoznae deka e vo soba cuvano, niti pak na dvorsko tuku si lici bas na ulicno. (smile) Si ima drugi maniri kuceto. Koga ja odnesov vo letnata soba mene mnogu mi bese tesko samo mi se vrtese vo glava teska bese nasata razdelba. No sfativ deka ona ne e mnogu srekna vo soba kaj mene ta sega i mene mi e mnogu polesno. (smile)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Привикнување на кучето на новиот дом

Post by Mamino_srce » 12 Feb 2013, 15:26

Добра идеја за место за домашни миленици (thumbsup)

http://i49.tinypic.com/2dj5g11.jpg

Одговори

Return to “Миленици”