Исхрана на кучиња

Кучиња, мачиња, риби..., совети и се што е поврзано со нашите миленици.

Moderator: Модератори

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Исхрана на кучиња

Post by Petra » 25 Sep 2012, 16:05

Eliana veke nekoe vreme gi hranam na sledniot nacin. Znaci varam oriz ili palenta, najcesto oriz i otkako ke se svari dodavam sirovo meso osven svinskoto i malo parce leb. Nego go varam i toa podolgo vreme zaradi toa sto moze da se prenese tenii, virus koj moze da bide opasen za kucinjata. Im davam pileski grbovi za koski i nekolku pati vo nedelata im davam papalini, spagjaat vo grupata na plavi ribi. Vo hranata stavav koks, meleni semki od tikva za procistuvanje od glisti, sega tolcen luk, rendan morkov. Ne znam kolku toa moze da zameni apce ama preventivno davam.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Исхрана на кучиња

Post by Debora » 25 Sep 2012, 16:26

Јас не одговорив оти не и приготвувам баш домашна храна. Јас ја хранам со свежо месо по оној PRM - pray raw model. Се дава 80% месо, 10% коски и 10% органи - значи онака како што би се хранело кучето кога би живеело во природа и би си ловело. Оваквата исхрана би требало да му ги задоволи сите потреби на кучето.
Се случува понекогаш ретко да и сварам ориз со месо, а еве денес и направив и малку палента. Инаку она не сака баш овакви јадења, а заинтересирана е за тоа што ние го јадеме. На пример ако има проја не се трга од кујната, си лежи на патос и чека ни "текне" дека треба и неа да и дадеме. (re) Ама избегавам да и давам од нашето, ептен колку за меракот да и го направам.
Исто и јас и давам по едно чешне лук дневно, и глукозамин за зглобовите - ама ова оти поголемите раси заради тежината имаат потреба да се обрне внимание на тоа.
Овошје не сака, може понекогаш од иштав едно залче да касне или да го плукне, зависи како е расположена.

annaangel
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 12 Oct 2014, 00:21

Re: Исхрана на кучиња

Post by annaangel » 18 Oct 2014, 02:01

caci19 wrote:jas so doktorkata koga razgovarav na ovaa tema mi rece deka moze na kuce da mu se dade i domasna hrana samo da e bez sol, nikako sol... e sega ubavo bilo i da mu se dava od tie zrnata, kupenata hrana sto e, taa imala mnogu vitamini sto se potrebni za kutreto...

ovaa isto taka mi ostana vo sekavanje od nea... za da mu se potobri funkcioniranjeto na mozokot na kuce samo, vo vodata sto ja pie da se stavi malce seker, mnogu dobro bilo toa (smile)
predhotno imavme kuce na koe mu davavme prigotvnena domasna hrana bez sol i cesto imase problemi so stomakot.za zal ni umre i za nepoln meseces zemavme drygo kutre i na nego mu ja davam samo syvata hrana chapi :) i toa mnogy si ja saka i nekogas kako desert mu ja kombiniram so kiselo mleko ili jogyrt ...i krznoto i e mnogy ubavo i sjae a megu obrok i davam zelencuk bidejki go obozava.

vidoa
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 22 Jan 2016, 01:17

Re: Исхрана на кучиња

Post by vidoa » 22 Jan 2016, 01:25

Zdravo jas cuvam Akita Inu i Beagle i gi hranam isklucivo so BARF 100% prirodna hrana, rezultati se vrvni, kucinjata ja obozhavaat a cenata e mnogu prifatliva... nitu edna granula nemoze ja zameni hranlivosta na BARF hranata. Ako nekoj go interesira ima oglas eden decko prodava od Tetovo. Se raboti za hrana koja e okolu 80% pilesko meso a ostanatite 20% ovoshje i zelencuk, bez nikakvi dodatoci. Deckoto pravi vrvna hrana a cenata e smesna vo odnos na kvalitetot. Provereno.
Ako nekoj e zainteresiran eve go oglasot
http://reklama5.mk/AdDetails/Index?ad=1886079

a eve i brojce od deckoto: 070 982 620

Одговори

Return to “Миленици”