Морско прасе

Кучиња, мачиња, риби..., совети и се што е поврзано со нашите миленици.

Moderator: Модератори

Одговори
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Морско прасе

Post by Petra » 29 May 2011, 22:48

Морско прасе или заморче е домашно молениче и е глодар. Иако се нарекува морско нема никаква врска со море, ниту пак со неговите пливачки способности, туку дека било донесено преку мориња. А зошто се нарекува прасе тоа е веќе мое лично откритие, по неговите јадачки способности. (laugh1)
Морското прасе е на сестра ми и го донесе да го чуваме неколку месеци. Кога го донесе се двоумевме во што да го чуваме во аквариум или кафез. Ги имаме и двете работи па не ни беше проблем за било кое да одлучевме.
Меѓутоа аквариумот е штетен по нивното здравје. Во него воздухот послабо струи па заради непроветреност постои поголем ризик од инфекции,а прасињата по природа имаат премногу чуствителни дишни патишта. Најдобро е да се чуваат во кафези и тоа поголеми затоа што бараат поголем простор како би можеле да потрчнуваат за да останат во форма. Ни го ставивме во кафез со димензии 85 со 38см. За подлога ставивме пилевина и тоа покрупна затоа што поситни парчиња можат да ги иритираат нивните дишни патишта. Никако не смее на сонце и на промаја.
Исхрана на морското прасе.
Вегетеријанец е и се храни со: јаболко има витамин Ц, морските прасиња имаат дневни потреби за витамин ц и тоа 30-50 mg на ден. Потоа се храни со морков од кој ги остри забите, малку спанаќ- не треба да се претерува со него, цреши, јагоди, краставици, целер, круша, може сув леб, пиперка, тиквичка, домат, боранија.
Треба да се внимава со овошјето затоа што премногу благо може да им наштети, особено да се внимава со бананите. Тие се големи љубители на банани но поголеми дози можат да им направат проблеми при варењето на храната.
Јас му дадов банана и навистина ја сакаше. (smile)
Слатките кои се наменети за прасињата и бомбоните не е препорачливо да се даваат затоа што се штетни за нив.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Морско прасе

Post by Petra » 29 May 2011, 23:23

Да напомнам дека дното на кафезот не смее да биде од жица, затоа што прасето може да ја заглави ногата и да ја скрши.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Морско прасе

Post by Petra » 03 Jun 2011, 15:24

Денес прв пат на прасето му дадов домат. И мммм со какво задоволство го изгостира. (love5) Доматот е добар затоа што содржи многу вода.
Се повеќе ме воодушевува и ме изненадува морското прасе. Можеби затоа што на почетокот за мене беше само глушец. (smile) Мислев дека ништо не разбира, ама се покажа дека не сум била во право. :ymblushing:
Јазик на морското прасе. Испушта звуци во зависност од неговото расположение. Најчесто како гугање и како ммкање, како предење на мачка, значи сака да каже дека е премногу среќно и задоволно. Ако повеќе личи како врисок, тогаш е осамено, гладно. Звукот како квичење на права свиња и исклучително гласно значи дека нешто го боли, уплашено или прегладнето. Шиштање и чкртање со забите изразува лутина или ако се два мажјака ривалство. Најчест звук што го произведуваат е уии уии. Морското прасе не поднесува самотија.
Навистина морското прасе е големо другарче. Кога си доаѓам дома и кога ќе го слушне мојот глас почнува да ме задева, се гласи да го земам да го играм. Го зимам и го галам и почнува да гуга и е многу радосно. Намерно ја тргам раката да видам што ќе прави и иде ја душка. И пак ќе почнам да го галам и скока од радост. Фаца е :grin: .

detelina
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 03 Dec 2010, 02:09
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Морско прасе

Post by detelina » 03 Jun 2011, 23:51

citajki go postov petra me potseti na moeto morsko prase sto go cuvav pred edno 10 god. (rolll) moeto bese mazjak i se vikase raso.mnogu si go sakavme i bukvalno site doma go prifatia iako na pocetokot nikoj ne go sakase.mi teknuva koga go donesov doma majkami pocna da vreska ko glusec li ke cuvame no potoa ona najmnogu se grizese za nego.go obozavase spanakot i morkovot.bese atrakcija vo malooto kade sto ziveev posto site setaa kucinja a jas so mojot rasko vo park i na konce okolu vrat (laugh1) za da ne mi izbega i vo trevata toa bese gozba za nego,go hranev i so pcenica no treba da se vnimava posto moze da se ugoi.pisuvajki go ova se potsetiv na toa vreme i osekam deka se uste mi fali.mozam da kazam deka stvarno e mnogu milo i mnogu razbrano zivotince zaboraviv da kazam deka mnogu luge imaat alergija od niv kaj mene na sestrami i drugarkami se pojavi cesanje na ocite i kivanje toa se javuva samo ako si vo negova blizina no veterinarot rece deka ne e nisto strasno i ko koga oni dve ke bidat prisutni vo sobata da ne go pustam da seta

Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Прашања за морско прасе

Post by Herra » 19 Dec 2011, 16:13

Ние си имаме морско прасе. Но имаме мали проблеми со него па би сакала тие што имаат или имале искуство со морските прасиња да ми помогнат. Првиот проблем е што многу се митари (unsure) Незнам дали е тоа нормално, но никаде неможам да прочитам дека тоа е во ред, а и да е, сигурно не би требало да е до толку, можам да кажам дека се митари повеќе и од мачка. Некако почнува да ми смета тоа и да ме иритира затоа што неможам на раат да се играм со него, влакна после тоа летаат на сите страни, јас сум цела налепена со нив и осеќам дека го запоставуваме во последно време. Исхраната е онаква каква што треба да биде, некаде прочитав дека можно е да се појави митарење како недостаток на витамин Ц, но тоа сигурно не е последица во нашиот случај зашто сигурна сум тоа прима повеќе витамин Ц него ли што треба (smile) покрај домашната исхрана со овошје кое содржи витамин Ц ние му даваме и дополнителна храна за морски прасиња со Ц витамини и + специјални, еден вид бонбони, кои се даваат по еднаш или два пати во денот како дополнителна исхрана со комбинација од повеќе витамини. Го чуваме во кафез кој е со дрвена подлога, така бар имам слушнато дека се тие подобри кој мм го правеше специјално за него и е доста голем, долг е негде 1,5м и широк околу пола метар. Другиот проблем е што прасето е премногу плашливо. Доаѓа самото кога му шушкаме со кесичката за храна но невозможно е да го земеме во раце одма бега и се крие во куќичката, така да само на мм му успева да го извади од кафезот, мене никако (sad1) Во раце можам да го земам само ако он ми го даде, јас сама неможам никако, а пак чудно е што кога веќе ќе почнам да си играм со него тоа како да ужива, испушта звуци како да преде но се до моментот кога ќе почнеме да го чешкаме околу ножињата и стомачето, е тогаш полудува, скоро да почнува да скока и да се превртува, по што заклучуваме дека тоа не му одговара, но проблемот е што тогаш знае и да касне или да исгребе и реагира некако премногу агресивно, нервозно... незнам како да кажам, со еден збор чудно (cry1) Незнам дали е сето ова нормално за морските прасиња, но никаде немам сретнато дека тие треба да се однесуваат така, од сите луѓе што чувале морско прасе слушам како се тие мирни, мази, што е баш спротивно од нашето (unsure)
И би сакала уште нешто да прашам, дали имате искуство со домашното милениче Кунич, врста на питомо зајче, рунтаво како персиско маче (smile) Во размислување сме дали да земеме едно од расата Ангора Кунич но прво би сакала да слушнам и ваше мислење или искуство со овие миленичиња. Поздрав и ви благодарам ако бар се обидовте да го прочитате мојов не така краток пост :grin:

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Прашања за морско прасе

Post by Debora » 19 Dec 2011, 16:28

Herra ја раздвоив темава, ако некој знае нешто нека пише. Тука Петра отворила тема за морско прасе topic864.html .

Одговори

Return to “Миленици”