Заштита од болви и крлежи

Кучиња, мачиња, риби..., совети и се што е поврзано со нашите миленици.

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Заштита од болви и крлежи

Post by Debora » 22 Jun 2011, 19:31

Ја начнавме темава во Опуштено, ама нека имаме се на едно место.
Јас на кученцето му ставив ампула Frontline - се аплицира на тилот и засега е супер, не сум видела на неа болва, а еднаш после игра со куче кое имаше крлежи, на неа видов еден полужив, исушен крлеж - претпоставувам дека таков станал од ампулата.
Е сега мене ме мачи тоа што не ми се верува дека од отровот не се апсорбира и во организмот на кучето. (unsure) Инаку и кога имав маче исто така користев ампула.

detelina
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 03 Dec 2010, 02:09
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by detelina » 22 Jun 2011, 21:52

bravo debora za temava.inaku i jas na moite kucinja im stavam ampula fortline i do sega sum mnogu zadovolna no zalosno e toa sto ima krako traenje 1mes.stiti od krlezi i 3 od bolvi i zatoa jas ja stavam dva pati ednas vo april i vtor pat vo avgust.ne im steti za toa nemaj grizase izlacuva preku lojnite zlezdi,barem taka mi objasni veterinarot no imalo nekoi kaiski sto se prodavale vo solun i kostale 15evra i bile dosta efikasni no ne znam kako tocno se vikaa,kaj nas znam deka gi nema i tie stitele 5 mes.i samo po naracka se zemale

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by Trena » 23 Jun 2011, 00:28

МОето куче кога го капев ( обично со вода и шампон) во последната вода со која го плакнев растварав ветацит и не го одмивав. Ветацитот е безбеден за топлокрвни животни па нема гајле и ако се лиже.
Откако ќе го потурев со ветацид секаде по телото и ќе ја истриев ( и мојата беше женска (laugh1) ) ја оставав врзана некаде на сонце , надвор сама да се исуши .Додека се суши таа ќе се чеша и ќе бегаат болвите од неа ,ако има фатено.Мојата фаќаше обично летен период бидејќи беше многу дружељубива (laugh1) .
Откако ќе се исушеше , врзана , и ставав ремче против болви и така тераше до 6 месеци .
Ремчињата памтам дека ги купував во специјализирана продавница за миленици и беа германска марка, но која точно незнам и не е битно сите се добри.Цената беше според должината. Јас земав подолга и ја делев на два дела.Така повеќе се исплаќаше.
Откако ќе и ја ставев на вратот ја захевтував да не и се извади од чешање, лижење итд.
Ремчето против болви и крлежи нетреба никако да се вади .
Но јас кучето го чував надвор и не го капев често бидејќи имаше и кратко крзно ( нешто како загар) .
Кучињата што се чуваат внатре се капат почесто па треба со најлон да се заштити ремчето да не дојде во допир со вода и средсва за капење за да трае според упатството.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by Debora » 23 Jun 2011, 07:36

Ветацидот многу го бараа и за заштита на стоката од шуга - а како што сме дружељубиви и ние, би било убаво да сме заштитени и од тоа, покрај од болвите и крлежите. Само јас сосема изумив на него.
Инаку за мачето купив порано едно ремче што немаше ефект, ама не ја паметам фирмата, само знам дека беше зелено.
Детелинче, ако ампулата не се апсорбира, те ако само се разнесува преку лојните жлезди, би било супер. (thumbsup) Е сега кратко е дејството, јас купив голема ампула (немаше за мало кученце во пет шопот) и сега имам за да и ставам уште 2 пати од неа. Ќе видам дали почнува да фаќа нешто - па во зависност од тоа ќе и го ставам остатокот.
Се надевам дека годинава нема да има наезда од крлежи како лани. (scared)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by Debora » 03 Nov 2011, 15:29

Најдов многу податоци дека овие "безбедни" средства што ги користиме против болви и крлежи се далеку од безбедни, можат да предизвикаат оштетување на црниот дроб, рак итн. еве еден текст:

Laboratory studies of ingreedients in seven popular flea and tick control products reveal adverse health effects in all animals tested. The effects of these well known and aggressively marketed products range from convulsions, body tremors and labored breathing to thyroid cancer, brain lesions, and liver and lung tumors. Yet TV commercials with trusty looking veterinarians pitch only the happy side of these products.

Which flea and tick pesticide are you using on your dog and/or cat? If your favorite treatment contains the active ingredient Fipronil, Imidacloprid, Methoprene, Permethrin, Pyriproxyfen or the inert ingredient Butyldydroxytoluene, Butylhydroxanisole, Carbitol, Ethanol, or Polyvinlpyrrplidone, you need to know about the not-so-happy side of these products as well.

If you think your veterinarian or local pet store would never sell you such a sinister poison, think again.

Advantage (Bayer Corporation), Adams Spot-On Flea & Tick Control (Farnam Pet Products), BioSpot Flea & Tick Control (Farnam Pet Products), Defend EXspot Treatment (Schering-Plough Animal Health), Frontline Top Spot (Merial Limited), Frontline Plus (Merial Limited), and Zodiac FleaTrol Spot On (Wellmark International) - all contain one or more of the aforementioned active or inert ingredients.

Toxicology and morbidity findings from these pesticide products were gathered over a decade of laboratory testing by the United States Environmental Protection Agency; Occupational Safety & Health Administration, U.S. Department of Labor; Extension Toxicology Network; Journal of Pesticide Reform; Pesticide Action Network North America and other sources, with additional information supplied by Material Safety Data Sheets.

Most testing was performed for the benefit of new product manufacturers in order to qualify for EPA registration. Scientists overdose laboratory animals to determine how much of the product will kill 50% of the test population. Information is then extrapolated and assumptions made that may apply to domestic animals and human beings.

According to laboratory tests, Fipronil (Frontline Top Spot and Frontline Plus) is a neurotoxin and suspected human cancer agent. Fipronil can cause liver toxicity, thyroid cancer, kidney damage, raised cholesterol, lack of coordination, labored breathing, miscarriages and stunted offspring.

Laboratory testing of Imidacloprid (Advantage) on mice, dogs and rats shows this insecticide to be neurotoxic to laboratory animals, also causing a breakdown of coordination, labored breathing, lesions of the thyroid, reduced birth weight, and increased birth defects.

The synthetic broad spectrum pyrethroid insecticide Permethrin (Adams Spot-on Flea & Tick Control; BioSpot Flea & Tick Control; and Defend EXspot Treatment) shows indications of being an endocrine disrupter and the cause of lung cancer and liver tumors in laboratory animals.

Methoprene and Pyriproxyfen (Zodiac FleaTrol Spot On; and BioSpot Flea & Tick Control) are known as insect growth regulators (IGR), both of which restrict the growth of fleas to the juvenile stage where reproduction is not possible. Laboratory testing reveals that Methoprene causes enlarged livers and degeneration of the kidneys.

Unfortunately, few people actually read EPA test results. Fewer still want to hear about the many laboratory test subjects (unwanted dogs and cats) killed during and after the studies in order to determine damage to specific systems and organs. But it only takes a few people with straightforward thinking to bring about change. Are you ready to stop this insanity? There are effective alternatives, as you know.

Today there are totally natural flea and tick remedies - completely harmless to kids, pets and the environment - made from pure botanical essential oils. Some natural products work fairly well, some don't, and some work much better than the toxic stuff!

The mode of action - the way these natural remedies kill fleas and ticks - is to disrupt the insect's ability to function by blocking a substance called octopamine. In nature, certain plants have developed a natural defense against bugs. These "octopamine blockers" in plants are extracted as oils and used as active ingredients. Octopamine is to an insect what adrenalin is to a human. When blocked from the system, the insect quickly dies. No muss, no fuss. Nobody gets hurt but the bug.

Please begin today to stop supporting the heartless laboratory testing of innocent animals, the insidious cover-up and rush to market of big business, and the unwitting harm we may be doing to our children, our pets, and our planet.

http://www.nytimes.com/2009/06/17/health/17pets.html
http://www.ehow.com/about_6304479_da...reatments.html
How Safe is Your Flea and Tick Killer?
EPA Evaluation of Pet Spot-On Products: Analysis and Mitigation Plan | Pesticides | US EPA
PDF] Are "Spot-On" Flea Killers Safe?
Adobe PDF - View as html
18 | FEBRUARY 2002 Copyright© 2002, Belvoir Publications, Inc. TO SUBSCRIBE, CALL (800) 829-9165 BY KATHLEEN DUDLEY Are "Spot-On ...
http://www.apnm.org/publications/res...leachemfin.pdf


Има и природни средства, растителни масла и сл., сакав да пробам нешто природно. Нарачав некое масло од NEEM - не знам какво дрво е тоа, па ќе видиме дали ќе делува. Сега во зима секако не ни треба некоја потешка хемикалија.

Најдов и ампули на природна база, ама не сум ги пробала, здравје на пролет можеби http://www.herbalandhealth.co.uk/produc ... ucts_id/71
Го фалат овој шампон Richard’s Organics Flea & Tick Shampoo http://furlongspetsupply.com/richard-s- ... ampoo.aspx . Има уште многу средства, кој сака може да побара повеќе.
Сакав да го напишам ова за кој сака да размисли на оваа тема. (smile)

Еве за она што јас го користев (Frontline ампулите)
According to laboratory tests, Fipronil (Frontline Top Spot and Frontline Plus) is a neurotoxin and suspected human cancer agent. Fipronil can cause liver toxicity, thyroid cancer, kidney damage, raised cholesterol, lack of coordination, labored breathing, miscarriages and stunted offspring.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by Debora » 15 May 2012, 16:45

Се сетив да пишам на темава, еве средина на мај е уште и немам ставено некоја хемикалија, природните средства сеуште добро не служат. Не знам дали ќе биде така понатаму кога ќе биде пожешко летото, ама засега е супер. (thumbsup)
Ја мачкам со тоа масло што го купив зимата, од ниим. Секој ден и давам да изеде по едно чешне лук (само едно чешне, не цела главица - лукот може да предизвика анемија кај кучињата).
Пред да испаднеме ја мачкам со раствор во размер 50:50 оцет во кој стоел исецкан лук и вода. (smile) Досега сум нашла на неа само еден крлеж што не можел да се закачи убаво и останал гладен, ама и пријателите што им ставија ампули на нивните кучиња најдоа по повеќе крлежи, така да ќе кажам браво за природните средства. (cl)
Е сега досадно е што треба да се мачка секој ден, ама барем знам дека ништо не е штетно. (thumbup)
Читав и дека крлежите и болвите повеќе напаѓаат кучиња со послаб имунитет, не знам дали и тоа има некаква врска.

bubuvce_84
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 30 Aug 2011, 18:47
Му се допанале: 13 пати
Им се допаднал: 28 пати

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by bubuvce_84 » 18 May 2012, 02:43

Debora me interesira kolku vreme treba da stoi rastvorot pred da se upotrebi i kakov treba da bide ocedot ,a jas imam slusnato deka lukot pomaga protiv glisti kaj kucinjata jas imam kuce i sega mi fana krlezi

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by Debora » 18 May 2012, 10:49

Бубувче ако веќе кучето фатило крлежи јас би му ставила од прашокот Неопитроид - ќе се исушат и ќе изумрат сите. Па после би почнала да го заштитувам со оцет и лук.
Оцетот некои викаат дека треба да биде јаболков, некои викаат обичен вински. Јас го мешам и таков и таков. Сецканиот лук го ставам во тегла со оцет и веќе од наредниот ден почнувам да ја мачкам пред да ја изнесам надвор. Земам од оцетот во теглата и додавам исто толку вода, па ја мачкам. Бидејки правам поголема количина ми трае повеќе денови.
Се надевам дека наскоро ќе го решите проблемот. (a2)

bubuvce_84
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 30 Aug 2011, 18:47
Му се допанале: 13 пати
Им се допаднал: 28 пати

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by bubuvce_84 » 18 May 2012, 15:24

Fala Debora mora nekako da go resam nemase nitu edno no pred nekoj den vidov gi izvadiv no ima podolgo vlakno i nemozam da vidam sekade ,pa ke probam so nekoj prasok ili rastvor pa posle so tvojot recept

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by Debora » 30 Jul 2012, 17:07

Еве да пишам во оваа тема. Денес на Квини и најдов едно мало крлежче на муцката и веднаш решив да го пробам рецептот на Константина со Бубси. Го намачкав крлежот со масло и по неколку секунди само гребнав со прстот и самиот се откачи, ама воопшто не го ни потегнав, што значи дека не би требало ни главата да останала натре. (rad)
Значи ова со обично масло веројатно не е превентива, ама е одличен лек. (thumbup) (rad)

Одговори

Return to “Миленици”